საავიაციო დაცვის (Security) შესაბამისობა ფუნდამენტურად განსხვავდება ფრენის უსაფრთხოებისგან (Safety). თუ უსაფრთხოება ტექნიკურ გამართულობას ეხება, დაცვა მიმართულია ავიაციის დაცვაზე მართლსაწინააღმდეგო ქმედებებისგან, როგორიცაა ტერორიზმი, გატაცება, დივერსია ან არაავტორიზებული შეღწევა. საქართველოში საავიაციო დაცვის სტანდარტები უაღრესად მკაცრია და ეფუძნება ICAO-ს მე-17 დანართს და ევროპულ რეგულაციებს (ECAC სტანდარტები). ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია აეროპორტებისთვის, ავიაკომპანიებისთვის, ტვირთის გადამზიდველებისა და საავიაციო უშიშროების სამსახურებისთვის. სპეციალისტები ამ სფეროში უზრუნველყოფენ, რომ ორგანიზაციის დაცვის სისტემები, პერსონალის შემოწმების პროცედურები და ინფრასტრუქტურა სრულ შესაბამისობაში იყოს ეროვნულ საავიაციო უშიშროების პროგრამასთან.
რას მოიცავს საავიაციო დაცვის შესაბამისობის მომსახურება?
ეს სერვისი მოიცავს იურიდიულ და საკონსულტაციო მხარდაჭერას ფიზიკური და კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით:
- საავიაციო უშიშროების პროგრამების შემუშავება: ავიაკომპანიისა და აეროპორტის უშიშროების პროგრამების შედგენა და დამტკიცება სააგენტოში.
- დაცული ზონების რეგულირება: აეროპორტის კონტროლირებადი და შეზღუდული დაშვების ზონების განსაზღვრა და დაშვების სისტემების სამართლებრივი მოწესრიგება.
- პერსონალის სანდოობის შემოწმება (Vetting): თანამშრომლების ფონური შემოწმების პროცედურების შემუშავება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონის დაცვით.
- ტვირთის უსაფრთხოება: აღიარებული აგენტის (Regulated Agent) ან ცნობილი გამგზავნის (Known Consignor) სტატუსის მოპოვება და ტვირთის შემოწმების პროცედურების სერტიფიცირება.
- კიბერუსაფრთხოება ავიაციაში: კრიტიკული საინფორმაციო სისტემების დაცვის პოლიტიკის შემუშავება თანამედროვე საფრთხეების გათვალისწინებით.
მაგალითად, ლოგისტიკურ კომპანიას სურს გახდეს „აღიარებული აგენტი“, რათა შეძლოს ავია-ტვირთების დამუშავება აეროპორტში უსაფრთხოების დამატებითი შემოწმების გარეშე. ამისთვის მას სჭირდება მკაცრი აუდიტის გავლა და სპეციალური სტატუსის მოპოვება. სხვა შემთხვევაში, აეროპორტში ახალი ტერმინალის მშენებლობისას აუცილებელია დაცვის სისტემების (რენტგენი, ვიდეოკონტროლი, დაშვების სისტემა) პროექტირება ისე, რომ იგი აკმაყოფილებდეს უშიშროების სტანდარტებს. ასევე ხშირია დავა, როდესაც მგზავრს უარი ეთქვა ბორტზე ასვლაზე უსაფრთხოების მიზეზით და იგი ითხოვს კომპენსაციას; ასეთ დროს ავიაკომპანიას სჭირდება იურიდიული დასაბუთება, რომ მისი ქმედება კანონიერი იყო. კიბერშეტევების ეპოქაში, ავიაკომპანიებს ასევე ესაჭიროებათ პროტოკოლები, როგორ იმოქმედონ მათი სისტემების დაჰაკვის შემთხვევაში.
საავიაციო დაცვის ქვაკუთხედია საქართველოს საჰაერო კოდექსი და მთავრობის მიერ დამტკიცებული „სამოქალაქო ავიაციის საავიაციო უშიშროების უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამა“. ეს დოკუმენტი დეტალურად გაწერს პასუხისმგებლობებს სახელმწიფო ორგანოებსა და კერძო სექტორს შორის. გარდა ამისა, მოქმედებს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ნორმატიული აქტები, რომლებიც არეგულირებს აკრძალული ნივთების სიას, მგზავრთა შემოწმების წესებს და საშვთა სისტემას. მნიშვნელოვანია ასევე „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონის გათვალისწინება, როდესაც ხდება მგზავრთა ან პერსონალის მონაცემების დამუშავება უსაფრთხოების მიზნით.
პროცესი იწყება რისკების შეფასებით (Threat Assessment). სპეციალისტები აანალიზებენ ობიექტის ან ორგანიზაციის მოწყვლადობას. შემდეგ ხდება უშიშროების პროგრამის დაწერა ან განახლება, რომელიც მოიცავს დეტალურ ინსტრუქციებს კრიზისული სიტუაციების მართვისთვის. დოკუმენტი თანხმდება ძალოვან სტრუქტურებთან და მტკიცდება სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ. ამის შემდეგ ტარდება პერსონალის სწავლება და სიმულაციური ვარჯიშები. საბოლოოდ, ტარდება შესაბამისობის აუდიტი, რათა დადასტურდეს, რომ დაცვის ზომები რეალურად მუშაობს.
საავიაციო დაცვა არის სფერო, სადაც შეცდომის უფლება არ არსებობს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ოპერატიულ უშიშროების საკითხებში. ჩვენი პლატფორმის საშუალებით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ბიზნესი, მგზავრები და რეპუტაცია მართლსაწინააღმდეგო ქმედებებისგან, საერთაშორისო სტანდარტების სრული დაცვით.