საჰაერო ხომალდის ავარიის სარჩელი: უფლებების დაცვა და კომპენსაცია
საჰაერო ხომალდის ავარია ან ინციდენტი არის უმძიმესი მოვლენა, რომელსაც ხშირად თან ახლავს როგორც ფიზიკური დაზიანებები და ადამიანთა მსხვერპლი, ასევე უზარმაზარი მატერიალური ზარალი. ასეთ დროს დაზარალებულებისთვის და მათი ოჯახებისთვის სამართლიანი კომპენსაციის მიღება რთული და ხანგრძლივი პროცესია, რომელიც მოითხოვს საერთაშორისო კონვენციებისა და ადგილობრივი კანონმდებლობის ღრმა ცოდნას. საჰაერო ხომალდის ავარიის სარჩელები მოიცავს პასუხისმგებლობის დაკისრებას ავიაკომპანიებზე, მწარმოებლებზე, აეროპორტებზე ან სხვა პასუხისმგებელ პირებზე.
ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია მგზავრებისთვის, რომლებიც დაშავდნენ ფრენის დროს, ასევე ტვირთის მფლობელებისთვის, რომელთა ქონებაც განადგურდა ან დაზიანდა. გარდა ამისა, იურიდიული დახმარება ესაჭიროებათ თავად ავიაკომპანიებსა და სადაზღვევო კომპანიებს პასუხისმგებლობის ფარგლების დასადგენად. კვალიფიციური ადვოკატი ეხმარება კლიენტებს ნავიგაციაში რთულ ბიუროკრატიულ ლაბირინთებში, გამოძიების მასალების მოპოვებაში და მაქსიმალური კომპენსაციის მიღებაში.
რას მოიცავს საჰაერო ავარიის სარჩელის მომსახურება?
ამ კატეგორიის სამართლებრივი მომსახურება ფოკუსირებულია ზარალის ანაზღაურებასა და სიმართლის დადგენაზე. კონკრეტული სერვისები მოიცავს:
- კომპენსაციის მოთხოვნა: მონრეალის კონვენციისა და ადგილობრივი კანონმდებლობის საფუძველზე კომპენსაციის მოთხოვნა სხეულის დაზიანების, გარდაცვალების ან ტვირთის დაკარგვის შემთხვევაში.
- სადაზღვევო დავები: მოლაპარაკებები სადაზღვევო კომპანიებთან ანაზღაურების სრულად და დროულად გაცემის თაობაზე.
- ავარიის გამოძიებაში მონაწილეობა: კლიენტის ინტერესების წარმოდგენა ოფიციალური ტექნიკური მოკვლევის პროცესში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ობიექტურობა.
- პასუხისმგებლობის განსაზღვრა: იდენტიფიცირება, თუ ვის მიუძღვის ბრალი — ავიაკომპანიას (პილოტის შეცდომა), მწარმოებელს (ტექნიკური წუნი) თუ აეროპორტს (უსაფრთხოების ხარვეზი).
- საერთაშორისო ლიტიგაცია: რადგან ავიაცია გლობალურია, ხშირად საჭიროა დავის წარმოება სხვადასხვა იურისდიქციაში ან საერთაშორისო არბიტრაჟში.
საჰაერო ინციდენტებთან დაკავშირებული იურიდიული დახმარება აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- ტურბულენტობის ინციდენტი: ძლიერი ტურბულენტობის დროს მგზავრმა მიიღო სხეულის დაზიანება ბორტზე დაუდევრობის ან გაფრთხილების არარსებობის გამო.
- ტვირთის განადგურება: ძვირადღირებული კომერციული ტვირთი დაზიანდა ან განადგურდა ავიაკატასტროფის ან ხანძრის შედეგად.
- ავიაკატასტროფა: ოჯახის წევრები ითხოვენ კომპენსაციას ავიაკატასტროფაში დაღუპული ახლობლის გამო, რაც მოიცავს მორალურ და მატერიალურ ზარალს.
- სამედიცინო ევაკუაციის დავა: დავა წარმოიშვა სადაზღვევო კომპანიასთან სამედიცინო რეისის ანაზღაურებაზე ფრენის დროს მომხდარი ჯანმრთელობის გაუარესების გამო.
- მწარმოებლის წუნი: მცირე ავიაციის თვითმფრინავი ჩამოვარდა ტექნიკური გაუმართაობის გამო, და მფლობელი უჩივის თვითმფრინავის მწარმოებელს.
საჰაერო ავარიების სარჩელების განხილვისას უმნიშვნელოვანესია საქართველოს საჰაერო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს გადამზიდველის პასუხისმგებლობას. საქართველო არის მონრეალის კონვენციის წევრი, რომელიც ადგენს მკაცრი პასუხისმგებლობის რეჟიმს ავიაკომპანიებისთვის მგზავრის დაზიანების ან გარდაცვალების შემთხვევაში (გარკვეულ ლიმიტამდე ბრალის დამადასტურების გარეშე). ასევე გამოიყენება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (დელიქტური ვალდებულებები და ზიანის ანაზღაურება). საავიაციო შემთხვევებისა და ინციდენტების მოკვლევა ხორციელდება სპეციალური წესებით, რომლებიც დამტკიცებულია საქართველოს მთავრობის მიერ და შეესაბამება ICAO-ს მე-13 დანართს.
პროცესი იწყება ფაქტების შეგროვებით: ადვოკატი ეცნობა სამედიცინო დასკვნებს, ექსპერტიზის პასუხებს და ავარიის მოკვლევის წინასწარ ანგარიშს. შემდეგ ხდება სამართლებრივი სტრატეგიის ჩამოყალიბება — განისაზღვრება, რომელ იურისდიქციაში (ქვეყანაში) ჯობს სარჩელის შეტანა მაქსიმალური კომპენსაციის მისაღებად. ადვოკატი აწარმოებს მოლაპარაკებებს ავიაკომპანიასთან და სადაზღვევოსთან, რადგან ხშირად საქმეები სასამართლომდე მორიგებით სრულდება. თუ შეთანხმება ვერ მიიღწევა, მზადდება სარჩელი სასამართლოში, სადაც ადვოკატი იცავს დაზარალებულის უფლებებს, იშველიებს რა საერთაშორისო პრეცედენტებსა და ექსპერტთა ჩვენებებს.
საჰაერო ავარიების საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ ემპათიას და გამოცდილებას დიდ კორპორაციებთან ბრძოლაში. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება საავიაციო დავებში და ზიანის ანაზღაურების საქმეებში. ჩვენს პლატფორმაზე არჩეული სპეციალისტი იქნება თქვენი საიმედო დამცველი ამ რთულ დროს, იზრუნებს სამართლიანობის აღდგენაზე და მოგცემთ საშუალებას, ფოკუსირდეთ რეაბილიტაციაზე. იპოვეთ თქვენი ინტერესების დამცველი Legal.ge-ზე.