საავიაციო უსაფრთხოების შესაბამისობა სცდება მარტივი ტექნიკური გამართულობის ფარგლებს და მოიცავს კომპლექსურ ორგანიზაციულ და პროცედურულ სტანდარტებს, რომლებიც მიზნად ისახავს საავიაციო ინციდენტებისა და ავარიების პრევენციას. ეს სერვისი ფოკუსირებულია ოპერატორის უნარზე, მართოს რისკები პროაქტიულად. საქართველოში მოქმედი ავიაკომპანიები, აეროპორტები, საჰაერო მოძრაობის მართვის სამსახურები და ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციები ვალდებულნი არიან, დანერგონ და შეინარჩუნონ უსაფრთხოების მართვის სისტემები (SMS), რომლებიც შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს. უსაფრთხოების შესაბამისობა არ არის ერთჯერადი აქტი, არამედ უწყვეტი პროცესია, რომელიც მოიცავს პერსონალის ტრენინგს, ინციდენტების რეპორტინგს და მუდმივ მონიტორინგს. ამ მიმართულებით იურიდიული და საკონსულტაციო მხარდაჭერა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ლიცენზიის შესანარჩუნებლად და, რაც მთავარია, ფრენების უსაფრთხოების მაღალი სტანდარტის უზრუნველსაყოფად.
რას მოიცავს საავიაციო უსაფრთხოების შესაბამისობის მომსახურება?
მომსახურება მიზნად ისახავს საავიაციო ორგანიზაციების დახმარებას მარეგულირებელ მოთხოვნებთან სრულ ჰარმონიზაციაში. ძირითადი კომპონენტებია:
- უსაფრთხოების მართვის სისტემის (SMS) დანერგვა: ორგანიზაციის სპეციფიკაზე მორგებული SMS-ის შემუშავება, სახელმძღვანელოების მომზადება და დანერგვა ICAO-ს და ეროვნული მოთხოვნების შესაბამისად.
- შიდა და გარე აუდიტების ჩატარება: ორგანიზაციის მზადყოფნის შემოწმება მარეგულირებელი აუდიტებისთვის და შესაბამისობის მონიტორინგი.
- სარისკო ფაქტორების იდენტიფიცირება და შეფასება: ოპერაციული რისკების ანალიზი და მათი შემცირების სტრატეგიების შემუშავება.
- ინციდენტების მოკვლევა და რეპორტინგი: საავიაციო შემთხვევების შიდა მოკვლევის წარმოება და სავალდებულო შეტყობინებების მომზადება სააგენტოსთვის კანონით დადგენილ ვადებში.
- პერსონალის კომპეტენციის შეფასება: უსაფრთხოების საკითხებში პერსონალის კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
ტიპური სიტუაციაა, როდესაც ავიაკომპანია გეგმავს ახალი ტიპის საჰაერო ხომალდის ექსპლუატაციას და სჭირდება არსებული უსაფრთხოების პროცედურების განახლება ახალი რისკების გათვალისწინებით. სხვა შემთხვევაში, აეროპორტმა შესაძლოა მიიღოს შენიშვნა სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსგან აუდიტის დროს და სასწრაფოდ ესაჭიროებოდეს გამოსწორების გეგმის (CAP) შემუშავება და განხორციელება, რათა არ შეუჩერდეს ოპერირების უფლება. ასევე, ხშირია შემთხვევები, როდესაც ხდება მცირე საავიაციო ინციდენტი (მაგალითად, ბაქანზე ტექნიკის შეჯახება), რაც მოითხოვს სამართლებრივად გამართულ შიდა მოკვლევას და პასუხისმგებლობის განსაზღვრას. კიდევ ერთი სცენარია უცხოური ავიაკომპანიის შემოსვლა ქართულ ბაზარზე, რომელსაც სჭირდება დასტური, რომ მისი უსაფრთხოების პროცედურები თავსებადია ადგილობრივ რეგულაციებთან.
საავიაციო უსაფრთხოების სფერო რეგულირდება საქართველოს საჰაერო კოდექსით და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის ბრძანებებით. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც ეფუძნება ევროკავშირის რეგულაციებს (მაგალითად, EU No 965/2012 საჰაერო ოპერაციების შესახებ). კანონმდებლობა ავალდებულებს ყველა სერტიფიცირებულ ავიასაწარმოს, ჰქონდეს ფუნქციური უსაფრთხოების მართვის სისტემა. დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, კანონი ითვალისწინებს სანქციებს, დაწყებული ჯარიმებიდან, დამთავრებული სერტიფიკატის შეჩერებით ან გაუქმებით. გარდა ამისა, მოქმედებს „სამოქალაქო ავიაციის საავიაციო შემთხვევის და ინციდენტის მოკვლევის შესახებ“ რეგულაციები, რომლებიც უზრუნველყოფენ მოკვლევის დამოუკიდებლობას.
თანამშრომლობა იწყება არსებული უსაფრთხოების სისტემების დიაგნოსტიკით (Gap Analysis). სპეციალისტები სწავლობენ ორგანიზაციის სტრუქტურასა და დოკუმენტაციას. შემდეგ დგება სამოქმედო გეგმა გამოვლენილი ხარვეზების აღმოსაფხვრელად. ეს შეიძლება მოიცავდეს ახალი სახელმძღვანელოების დაწერას, პროცედურების შეცვლას ან პერსონალის გადამზადებას. ამის შემდეგ ხდება ცვლილებების იმპლემენტაცია და მათი ეფექტურობის ტესტირება. საბოლოო ეტაპია მზადყოფნის დადასტურება მარეგულირებელი ორგანოს წინაშე და შემდგომი მხარდაჭერა პერიოდული აუდიტების დროს.
უსაფრთხოების შესაბამისობა არ არის მხოლოდ ქაღალდების მოწესრიგება; ეს არის რეალური რისკების მართვა. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ფლობენ უნიკალურ ცოდნას საავიაციო უსაფრთხოების რეგულაციებში. ისინი დაგეხმარებიან შექმნათ ისეთი სისტემა, რომელიც არა მხოლოდ დააკმაყოფილებს ინსპექტორებს, არამედ რეალურად გაზრდის თქვენი ოპერაციების საიმედოობას. იპოვეთ კვალიფიციური ექსპერტები Legal.ge-ზე, რათა თქვენი საავიაციო საქმიანობა იყოს დაცული და კანონიერი.