სტრუქტურირებული პროდუქტების დიზაინი წარმოადგენს ინოვაციური ფინანსური ინჟინერიის სფეროს, რომელიც მიზნად ისახავს ინდივიდუალური საინვესტიციო გადაწყვეტილებების შექმნას საქართველოში. ეს პროდუქტები ჩვეულებრივ აერთიანებს ტრადიციულ აქტივებს (აქციები, ობლიგაციები) წარმოებულ ფინანსურ ინსტრუმენტებთან (დერივატივებთან), რათა მიღწეულ იქნას რისკისა და უკუგების სპეციფიკური პროფილები. საქართველოში კაპიტალის ბაზრის ზრდასთან ერთად, საინვესტიციო ბანკები და მმართველი კომპანიები სულ უფრო მეტად ინტერესდებიან სტრუქტურირებული პროდუქტების შეთავაზებით როგორც ინსტიტუციონალური, ისე მაღალი ქონების მქონე კერძო პირებისთვის. სტრუქტურირებული პროდუქტების დიზაინი მოითხოვს არა მხოლოდ ფინანსურ მათემატიკას, არამედ უზადო სამართლებრივ ჩარჩოს, რათა უზრუნველყოფილი იყოს პროდუქტის კანონიერება, გამჭვირვალობა და ინვესტორთა დაცვა. Legal.ge პლატფორმა გაწვდით ინფორმაციას წამყვან ფინანსურ იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან რთული საინვესტიციო პროდუქტების სამართლებრივ დიზაინსა და რეგულაციებთან შესაბამისობაში.
რას მოიცავს სტრუქტურირებული პროდუქტების დიზაინის მომსახურება?
სტრუქტურირებული პროდუქტების დიზაინთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება მოიცავს პროდუქტის შექმნის ყველა ეტაპს იდეიდან ბაზარზე განთავსებამდე. მომსახურება ფარავს: საინვესტიციო ინსტრუმენტის სამართლებრივი სტრუქტურის შერჩევას (მაგალითად, ნოტები, სერთიფიკატები ან დეპოზიტები); საინფორმაციო პროსპექტების და ტერმინების ფურცლების (Term Sheets) მომზადებას; პროდუქტში ჩაშენებული დერივატივების დოკუმენტურ გამართვას; კაპიტალის დაცვისა (Capital Protection) და უკუგების მექანიზმების სამართლებრივ აღწერას; შესაბამისობას "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ" კანონთან და ეროვნული ბანკის რეგულაციებთან; ინვესტორთა უფლებების დაცვისა და ინფორმაციის გამჟღავნების სტანდარტების უზრუნველყოფას; საგადასახადო სტრუქტურირებას, რაც კრიტიკულია პროდუქტის ეფექტურობისთვის. იურისტები ასევე ეხმარებიან კომპანიებს სპეციალური დანიშნულების სუბიექტების (SPV) შექმნაში აქტივების იზოლირების მიზნით.
პრაქტიკულ ბიზნეს საქმიანობაში სტრუქტურირებული პროდუქტების დიზაინი საჭირო ხდება სხვადასხვა საინვესტიციო ამოცანის გადასაჭრელად. ტიპური სცენარია "კაპიტალის დაცული ნოტების" (Capital Protected Notes) შექმნა, სადაც ინვესტორს ეძლევა გარანტია, რომ საწყისი ინვესტიცია არ დაიკარგება, ხოლო მოგება დამოკიდებულია საფონდო ინდექსის ზრდაზე. მეორე სცენარი ეხება "ორვალუტიან დეპოზიტებს" (Dual Currency Deposits), რაც საშუალებას აძლევს კლიენტს მიიღოს მაღალი პროცენტი ვალუტის კურსის ცვლილების რისკის სანაცვლოდ. მესამე სცენარია აქტივებით უზრუნველყოფილი ფასიანი ქაღალდების (ABS) დიზაინი, როდესაც ხდება სასესხო პორტფელების სეკიურიტიზაცია კაპიტალის მოსაზიდად. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც საინვესტიციო ფონდები ქმნიან სპეციფიკურ პროდუქტებს ენერგეტიკული ან უძრავი ქონების პროექტების დასაფინანსებლად. თითოეული ეს პროდუქტი მოითხოვს დეტალურ სამართლებრივ ანალიზს, რათა გამოირიცხოს გაუთვალისწინებელი რისკები.
სტრუქტურირებული პროდუქტების სამართლებრივი საფუძველი საქართველოში არის საქართველოს კანონი ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ. ეს კანონი არეგულირებს ფასიანი ქაღალდების ემისიის, რეგისტრაციისა და საჯარო შეთავაზების წესებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი საინვესტიციო ფონდების შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ფონდების მიერ სხვადასხვა აქტივების კომბინირების შესაძლებლობებს. საქართველოს ეროვნული ბანკი, როგორც რეგულატორი, ადგენს წესებს ფინანსური ინსტიტუტების მიერ სტრუქტურირებული პროდუქტების გაყიდვისა და კლიენტების ინფორმირების შესახებ. ასევე გამოიყენება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი ხელშეკრულებების ზოგადი პრინციპების ნაწილში. იურისტის როლია უზრუნველყოს, რომ პროდუქტი არ იყოს კლასიფიცირებული როგორც აკრძალული ფინანსური სქემა და სრულად აკმაყოფილებდეს გამჭვირვალობის მოთხოვნებს.
სტრუქტურირებული პროდუქტის შექმნა იწყება კონცეფციის შემუშავებითა და ფინანსური მოდელირებით. პირველ ეტაპზე იურისტი ახორციელებს პროდუქტის "სამართლებრივ სიცოცხლისუნარიანობის" შემოწმებას (Legal Feasibility Study). მეორე ეტაპზე მზადდება ემისიის დოკუმენტაცია, მათ შორის საბაზისო პროსპექტი და საბოლოო პირობები (Final Terms). მესამე ეტაპი მოიცავს რეგულატორთან (ეროვნულ ბანკთან) კომუნიკაციას პროდუქტის რეგისტრაციისა თუ ავტორიზაციის მიზნით. მეოთხე ეტაპზე ხდება სადისტრიბუციო ხელშეკრულებების მომზადება ბროკერებისა და ბანკებისთვის. პროცესი სრულდება პროდუქტის გაშვებითა და მისი შემდგომი სამართლებრივი მონიტორინგით. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ მთელი პროცედურა იყოს გამჭვირვალე და დაცული მარეგულირებელი სანქციებისგან.
სტრუქტურირებული პროდუქტები მოითხოვს უმაღლესი დონის ფინანსურ და იურიდიულ ექსპერტიზას, რომელიც აერთიანებს კაპიტალის ბაზრებისა და საგადასახადო სამართლის ცოდნას. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება საქართველოში რთული ფინანსური ინსტრუმენტების შექმნაში. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან თქვენი იდეის რეალურ საინვესტიციო პროდუქტად ქცევაში, რომელიც იქნება როგორც მომგებიანი, ისე სამართლებრივად უზადო. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა შეადაროთ სპეციალისტები მათი რეიტინგებისა და განხორციელებული პროექტების მიხედვით. იპოვეთ თქვენი იურიდიული მრჩეველი Legal.ge-ზე და შექმენით ინოვაციური ფინანსური პროდუქტები პროფესიონალების მხარდაჭერით. ჩვენი პლატფორმა უზრუნველყოფს საიმედო პარტნიორობას თქვენი ბიზნესის განვითარებისთვის.