საქართველო რეგიონში ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი ქვეყანაა უცხოური ინვესტიციებისთვის, რაც განპირობებულია ლიბერალური საგადასახადო სისტემით, ბიზნესის კეთების სიმარტივითა და სტრატეგიული გეოგრაფიული მდებარეობით. თუმცა, უცხოელი ინვესტორებისთვის ახალ ბაზარზე შესვლა ყოველთვის დაკავშირებულია სამართლებრივ და ბიუროკრატიულ გამოწვევებთან. უცხოური ინვესტიციების სამართლებრივი მხარდაჭერა არის კომპლექსური სერვისი, რომელიც მიზნად ისახავს ინვესტორის ინტერესების დაცვას ბიზნესის დაწყების, განვითარებისა და ოპერირების ყველა ეტაპზე. ეს არ ეხება მხოლოდ კომპანიის რეგისტრაციას; ეს არის სრულყოფილი გზამკვლევი ქართულ საკანონმდებლო სივრცეში, რომელიც უზრუნველყოფს ინვესტიციის უსაფრთხოებას და მაქსიმალურ უკუგებას.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული ბიზნეს-იურისტები და საინვესტიციო მრჩევლები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ თანხლებას. მათი კომპეტენცია მოიცავს:
- ბაზარზე შესვლის სტრატეგია: ოპტიმალური იურიდიული ფორმის შერჩევა (შპს, სს, ფილიალი) და სტრუქტურირება.
- საგადასახადო დაგეგმარება: შეღავათიანი საგადასახადო რეჟიმების (თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები, ვირტუალური ზონა IT-სთვის, "Made in Georgia" სტატუსი) გამოყენების შესაძლებლობების ანალიზი.
- ლიცენზიები და ნებართვები: საქმიანობისთვის საჭირო ნებართვების მოპოვება (მშენებლობა, ენერგეტიკა, საბანკო საქმიანობა და ა.შ.).
- უძრავი ქონების ტრანზაქციები: მიწისა და კომერციული ფართების შეძენასთან დაკავშირებული რისკების შეფასება და სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფლობის შეზღუდვებთან გამკლავება.
- შრომითი და მიგრაციული საკითხები: უცხოელი მენეჯერებისა და სპეციალისტებისთვის ბინადრობის ნებართვების მოპოვება და შრომითი კონტრაქტების გამართვა.
მომსახურება აქტუალურია მრავალ სცენარში. მაგალითად, ევროპული საწარმოო კომპანია გეგმავს ქარხნის გახსნას ქუთაისის თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში და სჭირდება დახმარება მიწის იჯარასა და საგადასახადო შეღავათების გაფორმებაში. ან, არაბი ინვესტორი აპირებს სასტუმროს მშენებლობას ბათუმში და სჭირდება "საქართველოს კანონი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ" რეგულაციების გათვალისწინება. ასევე, IT კომპანიები, რომლებიც გადმოიტანენ ოფისებს საქართველოში, საჭიროებენ "საერთაშორისო კომპანიის" სტატუსის მოპოვებას საშემოსავლო და მოგების გადასახადის შესამცირებლად.
ინვესტიციების სამართლებრივი რეგულირების ქვაკუთხედია „საქართველოს კანონი საინვესტიციო საქმიანობის ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ“. ეს კანონი აღიარებს უცხოელი ინვესტორის უფლებებს, იცავს ინვესტიციას ექსპროპრიაციისგან და უზრუნველყოფს მოგების რეპატრიაციის უფლებას. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი კორპორაციული სტრუქტურისთვის და „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“. უცხოელი ინვესტორებისთვის ასევე მოქმედებს ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულებები (BITs), რომლებიც დამატებით დაცვას ქმნის.
პროცესი იწყება სიღრმისეული აუდიტით (Due Diligence), სადაც მოწმდება პოტენციური ბიზნეს პარტნიორები ან შესაძენი აქტივები. შემდეგ ეტაპზე იურისტები ამზადებენ სარეგისტრაციო დოკუმენტაციას და წარადგენენ საჯარო რეესტრში. ინვესტიციის განხორციელების პარალელურად, მიმდინარეობს მოლაპარაკებები სახელმწიფო უწყებებთან (მაგ. ეკონომიკის სამინისტრო, Enterprise Georgia) შესაძლო საგრანტო პროგრამებში ("აწარმოე საქართველოში") მონაწილეობისთვის. იურისტი რჩება კომპანიის მრჩევლად ოპერირების ეტაპზეც, რათა უზრუნველყოს მუდმივი შესაბამისობა ცვალებად რეგულაციებთან.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი ქართულ ბაზარზე შემოსვლისას. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას ადგილობრივი ბაზრის სპეციფიკის შესახებ და აქვთ საერთაშორისო კლიენტებთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. ისინი დაგეხმარებიან ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვაში და თქვენი კაპიტალის უსაფრთხო დაბანდებაში. იპოვეთ სწორი მრჩეველი Legal.ge-ზე და აქციეთ თქვენი ინვესტიცია წარმატებულ ბიზნესად საქართველოში.