საპენსიო დანაზოგების დაბეგვრა
იბეგრება თუ არა პენსია საქართველოში?
სახელმწიფო პენსია გათავისუფლებულია საშემოსავლო გადასახადისგან. დაგროვებითი პენსიიდან მიღებული თანხა კი შეიძლება დაიბეგროს გატანისას (მხოლოდ ნამეტი).
შეუძლია თუ არა უცხოელს საპენსიო თანხის გატანა?
დიახ, თუ უცხოელი ტოვებს საქართველოს მუდმივად, მას შეუძლია მოითხოვოს დაგროვილი საპენსიო თანხის დაბრუნება, რაც ექვემდებარება სპეციალურ პროცედურას.
იბეგრება თუ არა საპენსიო შენატანი?
საპენსიო შენატანი (2% დასაქმებულისგან) არ აკლდება დასაბეგრ ხელფასს, ანუ ის იბეგრება საშემოსავლო გადასახადით შენატანის განხორციელებამდე.
რა ხდება თუ მაქვს პენსია სხვა ქვეყნიდან?
სხვა ქვეყნიდან მიღებული პენსია უმეტეს შემთხვევაში გათავისუფლებულია საქართველოში, თუ ის ჩაითვლება უცხოური წყაროდან მიღებულ შემოსავლად.
საპენსიო დანაზოგების დაბეგვრა და დაგეგმვა საქართველოში შედარებით ახალი, მაგრამ სწრაფად მზარდი მნიშვნელობის საკითხია, განსაკუთრებით 2019 წელს ამოქმედებული დაგროვებითი საპენსიო სისტემის ფონზე. გარდა სახელმწიფო სქემისა, ბევრი მოქალაქე და რეზიდენტი უცხოელი მონაწილეობს კერძო საპენსიო ფონდებში ან აქვს საინვესტიციო პორტფელი, რომელიც განკუთვნილია საპენსიო ასაკისთვის. საგადასახადო კუთხით მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ საპენსიო შენატანები გარკვეულ შემთხვევებში არ იბეგრება საშემოსავლო გადასახადით, ხოლო საპენსიო ასაკში თანხის გატანა შეიძლება დაექვემდებაროს დაბეგვრას. ექსპატებისთვის დამაბნეველია სიტუაცია, როდესაც მათ აქვთ საპენსიო დანაზოგები სამშობლოში და საქართველოშიც; აქ გადამწყვეტია ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების ანალიზი, რათა პენსია არ დაიბეგროს ორჯერ. სწორი დაგეგმვა საშუალებას გაძლევთ, მაქსიმალურად გაზარდოთ თქვენი დანაზოგი და მინიმუმამდე დაიყვანოთ საგადასახადო დანაკარგები პენსიაზე გასვლისას.
რას მოიცავს საპენსიო დაგეგმვის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ მიდგომას თქვენი საპენსიო აქტივების დასაცავად. მომსახურება მოიცავს:
• სახელმწიფო სქემის ანალიზს: დაგროვებითი პენსიის შენატანების (2%+2%+2%) სისწორის შემოწმებას და სისტემიდან გამოსვლის (თუ ეს დაშვებულია კანონით, მაგ. უცხოელებისთვის ან 40+ პირებისთვის გარკვეულ პერიოდში) საგადასახადო შედეგების შეფასებას.
• კერძო საპენსიო ფონდებს: კერძო სქემებში მონაწილეობის საგადასახადო შეღავათების ანალიზს (შემოსავლის მიღებისას და გაცემისას).
• საერთაშორისო პენსიებს: უცხოეთიდან მიღებული პენსიის დაბეგვრის წესების განსაზღვრას საქართველოში (უმეტეს შემთხვევაში გათავისუფლებულია, მაგრამ საჭიროებს დადასტურებას).
• ინვესტიციების დაბეგვრას: საპენსიო მიზნით განხორციელებული ინვესტიციებიდან (დივიდენდი, პროცენტი) მიღებული შემოსავლის საგადასახადო ოპტიმიზაციას.
• საპენსიო თანხის გატანას: საპენსიო ფონდიდან თანხის ერთჯერადად ან ეტაპობრივად გატანისას წარმოშობილი ვალდებულებების დაგეგმვას.
ხშირია შემთხვევა, როდესაც უცხოელი მუშაობს საქართველოში და ავტომატურად ერთვება საპენსიო სქემაში. მას სურს იცოდეს, რა მოუვა მის დანაზოგს, როცა დატოვებს საქართველოს. კანონმდებლობა ითვალისწინებს გარკვეულ პროცედურებს თანხის დაბრუნების ან გადატანისთვის, რაც საგადასახადო შედეგებსაც იწვევს. მეორე სცენარია საქართველოს მოქალაქე, რომელიც იღებს პენსიას უცხოეთიდან (მაგ. გერმანიიდან). მნიშვნელოვანია იმის დადგენა, უნდა გადაიხადოს თუ არა მან საშემოსავლო გადასახადი საქართველოში. როგორც წესი, საგადასახადო კოდექსი ათავისუფლებს სახელმწიფო პენსიას, მაგრამ კერძო საპენსიო ფონდიდან მიღებული თანხა შეიძლება ჩაითვალოს სხვა ტიპის შემოსავლად. მესამე სცენარია კერძო დაზღვევა: დამსაქმებელი ურიცხავს თანამშრომელს თანხას კერძო საპენსიო ფონდში. ეს თანხა თანამშრომლისთვის არის სარგებელი და იბეგრება ხელფასის მსგავსად, თუ არ არსებობს სპეციალური შეღავათი.
საპენსიო დაბეგვრა რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით და საქართველოს კანონით „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“. საგადასახადო კოდექსის 82-ე მუხლი ადგენს საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლებულ შემოსავლებს, მათ შორის სახელმწიფო პენსიას. საერთაშორისო ასპექტები რეგულირდება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებებით (მუხლი 18 - პენსიები), რომელიც განსაზღვრავს, რომელ სახელმწიფოს აქვს პენსიის დაბეგვრის უპირატესი უფლება.
Legal.ge-ზე კონსულტანტთან მუშაობა იწყება თქვენი საპენსიო პორტფელის აუდიტით. პირველ ეტაპზე გროვდება ინფორმაცია ყველა აქტივზე (სახელმწიფო, კერძო, უცხოური). მეორე ეტაპზე ექსპერტი აანალიზებს თითოეული წყაროს საგადასახადო სტატუსს მოქმედი კანონმდებლობით. მესამე ეტაპზე მუშავდება გრძელვადიანი სტრატეგია — როგორ განვათავსოთ თანხები ისე, რომ საპენსიო ასაკში მივიღოთ მაქსიმალური სარგებელი მინიმალური გადასახადით.
საპენსიო დაგეგმვა არის ზრუნვა თქვენს მომავალზე. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც ესმით როგორც ლოკალური საპენსიო სისტემა, ისე საერთაშორისო ხელშეკრულებები. ისინი დაგეხმარებიან, რომ თქვენი საპენსიო დანაზოგი იყოს დაცული და ეფექტიანი, რათა მშვიდად შეხვდეთ დამსახურებულ დასვენებას.