დაცვის მომსახურების ხელშეკრულებები არეგულირებს სამართლებრივ ურთიერთობას დამკვეთსა (ბიზნესი ან ფიზიკური პირი) და დაცვის სამსახურს (კერძო დაცვის კომპანია ან დაცვის პოლიცია) შორის. უსაფრთხოება ბიზნესის მდგრადობის კრიტიკული კომპონენტია, იქნება ეს ოფისის, საწყობის, სავაჭრო ობიექტის თუ საცხოვრებელი სახლის დაცვა. მსგავსი ხელშეკრულებები მოიცავს როგორც ფიზიკურ დაცვას (ცოცხალი ძალა), ისე ტექნიკურ მონიტორინგს (სიგნალიზაცია, ვიდეოკამერები). ხშირად, დამკვეთები ხელს აწერენ სტანდარტულ შაბლონურ კონტრაქტებს ისე, რომ არ აცნობიერებენ რისკებს: მაგალითად, ობიექტის გაქურდვის შემთხვევაში დაცვის კომპანიის მატერიალური პასუხისმგებლობა შესაძლოა მიზერული იყოს ან საერთოდ გამორიცხული. Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციურ იურიდიულ მომსახურებას დაცვის ხელშეკრულებების შედგენასა და აუდიტში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს დამკვეთის ინტერესების მაქსიმალური დაცვა და ზიანის ანაზღაურების რეალური გარანტიები.
- ხელშეკრულების შედგენა/რევიზია: დაცვის კომპანიის მიერ შემოთავაზებული კონტრაქტის დეტალური ანალიზი, პასუხისმგებლობის ლიმიტებისა და გამონაკლისების იდენტიფიცირება.
- მატერიალური პასუხისმგებლობა: კონტრაქტში მკაფიო პუნქტების ჩადება, რომელიც განსაზღვრავს დაცვის კომპანიის ვალდებულებას აანაზღაუროს ზიანი ქურდობის, ვანდალიზმის ან დაუდევრობის შემთხვევაში.
- მომსახურების სტანდარტები (SLA): რეაგირების დროის (მაგ. განგაშიდან 5 წუთში), პატრულირების სიხშირისა და ტექნიკური გამართულობის შემოწმების ვალდებულებების გაწერა.
- შეიარაღებული დაცვა: სპეციფიკური რეგულაციების გათვალისწინება ცეცხლსასროლი იარაღით აღჭურვილი დაცვის მომსახურებისას.
- პერსონალური მონაცემები: ვიდეოთვალთვალისა და დაშვების სისტემების მართვისას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
- დავების გადაწყვეტა: იურიდიული დახმარება ინციდენტის მოხდენისას ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის პროცესში.
- ბანკებისა და საფინანსო ინსტიტუტებისთვის: რომლებსაც სჭირდებათ შეიარაღებული დაცვა და ინკასაციის სერვისების რეგულირება.
- რითეილ სექტორისთვის: მაღაზიებისა და სავაჭრო ცენტრებისთვის ქურდობის პრევენციისა და ზარალის ანაზღაურების მექანიზმების შესაქმნელად.
- ღონისძიებების ორგანიზატორებისთვის: მასობრივი ღონისძიებების (კონცერტები, ფესტივალები) უსაფრთხოების უზრუნველყოფის დროებითი კონტრაქტებისთვის.
- საცხოვრებელი კომპლექსებისთვის: ამხანაგობებისთვის, რომლებიც ქირაობენ დაცვას ტერიტორიის მონიტორინგისთვის.
სფეროს არეგულირებს „კერძო დაცვითი საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ლიცენზირებული კომპანიების უფლება-მოვალეობებს. ასევე მოქმედებს „პოლიციის შესახებ“ კანონი (დაცვის პოლიციის შემთხვევაში). სახელშეკრულებო ურთიერთობები ეფუძნება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს (მომსახურების გაწევა). მნიშვნელოვანია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი, რომელიც არეგულირებს ვიდეოკამერების გამოყენების წესებს საჯარო და კერძო სივრცეში.
პროცესი იწყება რისკების შეფასებით და დაცვის ობიექტის სპეციფიკის ანალიზით. იურისტი ამზადებს ან ასწორებს ხელშეკრულების პროექტს, აქცენტს აკეთებს მატერიალური პასუხისმგებლობის მუხლებზე. კონტრაქტს თან ერთვის ობიექტის დაცვის გეგმა. ინციდენტის შემთხვევაში, იურისტი ერთვება გამოძიების და ზიანის შეფასების ეტაპზე, რათა უზრუნველყოს კომპენსაციის მიღება.
დაცვის კომპანიები ხშირად ცდილობენ მინიმუმამდე დაიყვანონ თავიანთი პასუხისმგებლობა. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც იციან, როგორ დააბალანსონ ხელშეკრულება ისე, რომ თქვენმა ბიზნესმა მიიღოს რეალური დაცვა და არა მხოლოდ „ფორმალური დარაჯი“. ჩვენ დაგეხმარებით, რომ უსაფრთხოებაში გადახდილი თანხა იყოს გარანტირებული სიმშვიდის საფუძველი.