თავდაცვის აღჭურვილობის მიწოდების ხელშეკრულებები (Defense Equipment Contracts) არეგულირებს სამხედრო და სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის, შეიარაღების, ამუნიციის და დამხმარე აღჭურვილობის შესყიდვასა და მოწოდებას. ეს არის სამართლებრივი ურთიერთობების განსაკუთრებული სფერო, სადაც სტანდარტულ სამოქალაქო კოდექსთან ერთად მოქმედებს მკაცრი ადმინისტრაციული და სისხლისსამართლებრივი რეგულაციები. მსგავსი ხელშეკრულებები მოითხოვს მიწოდების პირობების (Incoterms), გარანტიის, ტექნიკური მომსახურების და ექსპორტ-იმპორტის ნებართვების დეტალურ გაწერას. შეცდომა აღჭურვილობის სპეციფიკაციაში ან მიწოდების ვადებში შეიძლება გახდეს არა მხოლოდ ფინანსური ჯარიმის, არამედ სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველიც. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტულ იურიდიულ დახმარებას როგორც ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის, ისე საერთაშორისო მომწოდებლებისთვის, რათა უზრუნველყონ თავდაცვის კონტრაქტების უსაფრთხო და ეფექტური შესრულება.
ჩვენი სერვისი ფარავს აღჭურვილობის მიწოდების სრულ ციკლს:
- ხელშეკრულების შედგენა და მოლაპარაკება: თავდაცვის სამინისტროს ან სხვა ძალოვანი უწყების სტანდარტებთან შესაბამისი კონტრაქტების მომზადება, ფასწარმოქმნისა და გადახდის პირობების ჩათვლით.
- ტექნიკური სპეციფიკაციების სამართლებრივი ანალიზი: ხელშეკრულების დანართებში ტექნიკური პარამეტრების ზუსტი ასახვა, რათა თავიდან იქნას აცილებული მიღება-ჩაბარების პრობლემები.
- მიღება-ჩაბარების პროცედურები: იურიდიული მხარდაჭერა ინსპექტირებისა და საქონლის გადაცემის ეტაპზე, ხარისხის კონტროლის აქტების გაფორმება.
- საგარანტიო ვალდებულებები: საგარანტიო მომსახურების, სათადარიგო ნაწილების მიწოდებისა და შეკეთების პირობების დეტალური რეგლამენტირება.
- სანებართვო უზრუნველყოფა: სამხედრო პროდუქციის იმპორტის, ტრანზიტისა და ექსპორტის ნებართვების მოპოვება თავდაცვის სამინისტროსა და შემოსავლების სამსახურისგან.
- ფორს-მაჟორი და რისკები: მიწოდების შეფერხების რისკების მართვა და ფორს-მაჟორული გარემოებების (მაგ. ემბარგო, ომი) სწორი ფორმულირება კონტრაქტში.
მომსახურება აქტუალურია შემდეგი ტიპის გარიგებებისთვის:
- შეიარაღების მიწოდება: ცეცხლსასროლი იარაღის, ოპტიკური სამიზნეების ან ჯავშანჟილეტების იმპორტი და მიწოდება სახელმწიფო უწყებებისთვის.
- სატრანსპორტო საშუალებები: სამხედრო ან ორმაგი დანიშნულების მანქანების (პიკაპები, ჯავშანმანქანები) შესყიდვა და ტექნიკური მომსახურება.
- არალეტალური აღჭურვილობა: პოლიციისა და სპეციალური სამსახურებისთვის დამცავი ფარების, ჩაფხუტებისა და სპეციალური საშუალებების მიწოდება.
- სათადარიგო ნაწილები: არსებული სამხედრო ტექნიკისთვის კომპონენტების მიწოდება გრძელვადიანი ხელშეკრულებით.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“ (ნარდობისა და მიწოდების ნაწილში), „თავდაცვის შესახებ“ კანონი და „სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“ კანონი. ეს უკანასკნელი ადგენს სპეციალურ სანებართვო რეჟიმს ასეთი პროდუქციის ბრუნვაზე, რომელსაც გასცემს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-ტექნიკურ საკითხთა მუდმივმოქმედი კომისია. ხელშეკრულების პირობების დარღვევა რეგულირდება ასევე „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონით, რომელიც ითვალისწინებს პირგასამტეხლოებს და „შავ სიაში“ რეგისტრაციას ვალდებულების შეუსრულებლობისთვის.
პროცესი იწყება პროდუქციის კლასიფიკაციით (სამხედრო თუ სამოქალაქო). თუ პროდუქცია სამხედროა, საჭიროა ნებართვის მოპოვება. შემდეგ ხდება ხელშეკრულების პროექტის მომზადება და შეთანხმება დამკვეთთან. საქონლის მოწოდებისას ხორციელდება მკაცრი ინსპექტირება. მიღება-ჩაბარების აქტზე ხელმოწერა ადასტურებს ვალდებულების შესრულებას. საგარანტიო პერიოდში იურისტი უზრუნველყოფს პრეტენზიების მართვას.
თავდაცვის აღჭურვილობის მიწოდება არ არის ჩვეულებრივი ბიზნესი; ეს არის მაღალი პასუხისმგებლობის სფერო. არასწორად გაფორმებულმა დოკუმენტმა შეიძლება გამოიწვიოს ტვირთის დაკავება საბაჟოზე ან სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება სამხედრო კონტრაქტებთან და იციან, როგორ დაიცვან თქვენი ინტერესები სახელმწიფო მანქანასთან ურთიერთობაში.