სამხედრო დანიშნულების მშენებლობის ხელშეკრულებები
სჭირდება თუ არა მშენებლებს სპეციალური დაშვება?
დიახ, თუ მშენებლობა მიმდინარეობს მოქმედ სამხედრო ბაზაზე ან საიდუმლო ობიექტზე, ყველა თანამშრომელს დასჭირდება სპეციალური საშვი და უსაფრთხოების შემოწმება.
რა ვადებია მშენებლობის ნებართვის მისაღებად?
სამხედრო ობიექტებზე ნებართვები გაიცემა დაჩქარებული ან სპეციალური წესით, რაც ხშირად ჩვეულებრივ პროცედურებზე უფრო სწრაფია, თუმცა მოითხოვს მკაცრ კონფიდენციალურობას.
როგორ ხდება ობიექტის ჩაბარება?
ჩაბარებას ახორციელებს თავდაცვის სამინისტროს სპეციალური კომისია. პროცესი მოიცავს არა მხოლოდ ვიზუალურ დათვალიერებას, არამედ საინჟინრო სისტემების ტესტირებას.
შეუძლია თუ არა უცხოურ კომპანიას მონაწილეობა?
დიახ, თუმცა უცხოური კომპანია დაექვემდებარება დამატებით შემოწმებას და შესაძლოა მოეთხოვოს ქართველი პარტნიორის ყოლა ან ადგილობრივი ფილიალის გახსნა.
სამხედრო დანიშნულების მშენებლობის ხელშეკრულებები არეგულირებს თავდაცვის ობიექტების - სამხედრო ბაზების, ყაზარმების, საცავების, ბუნკერებისა და სხვა სტრატეგიული ინფრასტრუქტურის - მშენებლობასა და რეაბილიტაციას. ეს პროცესი მნიშვნელოვნად განსხვავდება ჩვეულებრივი სამოქალაქო მშენებლობისგან. სამხედრო ობიექტები მიეკუთვნება სპეციალური დაქვემდებარების ობიექტებს, რომელთა მშენებლობის ნებართვა გაიცემა გამარტივებული ან სპეციალური წესით. ამავდროულად, მოქმედებს უსაფრთხოების უმაღლესი სტანდარტები: სამშენებლო კომპანიას და მის პერსონალს შესაძლოა დასჭირდეთ დაშვება სახელმწიფო საიდუმლოებაზე, ხოლო სამშენებლო მოედანი არის დაცული ზონა. Legal.ge გთავაზობთ იურიდიულ მომსახურებას სამშენებლო კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ მონაწილეობა მიიღონ თავდაცვის ინფრასტრუქტურულ პროექტებში, რათა უზრუნველყონ სრული შესაბამისობა უსაფრთხოებისა და მშენებლობის სპეციალურ სტანდარტებთან.
ჩვენი სერვისი ფარავს სამხედრო მშენებლობის სამართლებრივ ციკლს:
• სამშენებლო ნებართვები: სპეციალური დანიშნულების ობიექტების მშენებლობის ნებართვის მოპოვება (ხშირად თავდაცვის სამინისტროს ან ეკონომიკის სამინისტროს გავლით).
• ხელშეკრულების მართვა: სამშენებლო კონტრაქტების (FIDIC ან სახელმწიფო შესყიდვების სტანდარტი) მომზადება თავდაცვის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
• უსაფრთხოების დაშვებები: კომპანიისა და თანამშრომლებისთვის უსაფრთხოების კლირენსის (Security Clearance) მოპოვება დახურულ ობიექტებზე სამუშაოდ.
• სტანდარტებთან შესაბამისობა: მშენებლობის ხარისხის დაცვა NATO-ს ან ეროვნული სამხედრო სტანდარტების შესაბამისად.
• გარემოსდაცვითი ნებართვები: სპეციფიკური გარემოსდაცვითი შეფასებები (გზშ) სამხედრო პოლიგონებისა და ბაზებისთვის.
• მიღება-ჩაბარება: ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღების რთული პროცედურების მართვა სახელმწიფო კომისიასთან.
მომსახურება აქტუალურია:
• მსხვილი სამშენებლო კომპანიებისთვის: რომლებიც აშენებენ ახალ სამხედრო ქალაქებს ან ბაზებს.
• საინჟინრო ფირმებისთვის: რომლებიც ახორციელებენ გამაგრებითი ნაგებობების, ხიდების ან გვირაბების პროექტირებას სამხედრო მიზნებისთვის.
• სარემონტო ბრიგადებისთვის: რომლებიც ახორციელებენ არსებული სამხედრო ინფრასტრუქტურის (მაგ. სასადილოების, შტაბების) რემონტს.
• უსაფრთხოების სისტემების ინსტალატორებისთვის: კომპანიები, რომლებიც ამონტაჟებენ პერიმეტრის დაცვის სისტემებსა და კამერებს.
სფეროს არეგულირებს „სივრცითი დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი“ (სპეციალური დებულებები V კლასის ობიექტებისთვის) და „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ კანონი. სამხედრო ობიექტების მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესი ხშირად განსაზღვრულია მთავრობის საიდუმლო დადგენილებებით. ასევე მოქმედებს „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი, რომელიც სამხედრო ობიექტებზეც ვრცელდება, თუმცა სპეციფიკური რეგულაციებით.
პროცესი იწყება ტენდერში გამარჯვებით ან პირდაპირი კონტრაქტით. შემდეგ ხდება პერსონალის შემოწმება უსაფრთხოების სამსახურების მიერ. საპროექტო დოკუმენტაცია გადის სპეციალურ ექსპერტიზას. მშენებლობის პროცესი მკაცრად კონტროლდება დამკვეთის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ. დასრულების შემდეგ ობიექტს იბარებს სახელმწიფო კომიისია, ხშირად საიდუმლო რეჟიმში.
სამხედრო მშენებლობა მოითხოვს არა მხოლოდ საინჟინრო, არამედ იურიდიულ სიზუსტეს. ვადების დარღვევა ან უსაფრთხოების ნორმების უგულებელყოფა იწვევს უმძიმეს სანქციებს. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც იციან, როგორ მართონ სამშენებლო პროცესი დახურულ ზონებში, როგორ მოიპოვონ საჭირო დაშვებები და როგორ ჩააბარონ ობიექტი პრობლემების გარეშე.