სამხედრო ტექნოლოგიების ლიცენზირება
რა არის „ორმაგი დანიშნულების“ პროდუქცია?
ეს არის პროდუქცია (მაგ. დრონები, გარკვეული ქიმიკატები, პროგრამული უზრუნველყოფა), რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას როგორც სამოქალაქო, ისე სამხედრო მიზნებისთვის. მათ ექსპორტზე სპეციალური ნებართვაა საჭირო.
სჭირდება თუ არა ნებართვა დრონების წარმოებას?
დიახ, თუ დრონს აქვს გარკვეული ტექნიკური მახასიათებლები (ფრენის მანძილი, ტვირთამწეობა), ის შეიძლება ჩაითვალოს ორმაგი დანიშნულების ან სამხედრო პროდუქციად და დაექვემდებაროს ლიცენზირებას.
ვინ გასცემს წარმოების ლიცენზია?
სამხედრო პროდუქციის წარმოების ლიცენზიას გასცემს საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო სპეციალური კომისიის რეკომენდაციის საფუძველზე.
რამდენ ხანს მოქმედებს ლიცენზია?
ლიცენზია, როგორც წესი, გაიცემა განუსაზღვრელი ვადით, თუმცა საწარმო ექვემდებარება რეგულარულ შემოწმებას პირობების შესრულებაზე.
სამხედრო ტექნოლოგიების ლიცენზირება არის სტრატეგიული მნიშვნელობის პროცესი, რომელიც არეგულირებს თავდაცვითი დანიშნულების პროდუქციის წარმოებას, შეკეთებას, მოდერნიზაციას და ტექნოლოგიების ტრანსფერს საქართველოში. ნებისმიერი კომპანია, რომელსაც სურს აწარმოოს იარაღი, საბრძოლო მასალა, სამხედრო ტექნიკა ან განახორციელოს მათი რემონტი, ვალდებულია მოიპოვოს შესაბამისი ლიცენზია ან ნებართვა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსგან. გარდა ამისა, სფერო მოიცავს ინტელექტუალური საკუთრების დაცვას (პატენტები, „ნოუ-ჰაუ“) და ტექნოლოგიების ექსპორტ-იმპორტის მკაცრ კონტროლს. Legal.ge გთავაზობთ მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ მხარდაჭერას ლიცენზირების რთულ პროცესში, რათა თქვენი საქმიანობა სრულად შეესაბამებოდეს ეროვნულ და საერთაშორისო უსაფრთხოების სტანდარტებს.
ჩვენი სერვისი ფარავს სამხედრო ტექნოლოგიების ლეგალიზაციის ყველა ასპექტს:
• წარმოების ლიცენზია: იურიდიული დახმარება სამხედრო პროდუქციის წარმოების ლიცენზიის მისაღებად, დოკუმენტაციის მომზადება და წარდგენა თავდაცვის სამინისტროში.
• შეკეთების და მოდერნიზაციის ნებართვა: ნებართვების მოპოვება სამხედრო ტექნიკისა და შეიარაღების სარემონტო სამუშაოების შესასრულებლად.
• ტექნოლოგიების ტრანსფერი: საერთაშორისო ხელშეკრულებების გაფორმება ტექნოლოგიის გადმოცემის (Technology Transfer) შესახებ, IP უფლებების დაცვით.
• ვაჭრობის ნებართვა: სამხედრო პროდუქციით ვაჭრობის უფლების მოპოვება და შუამავლობის ლიცენზირება.
• ორმაგი დანიშნულების პროდუქცია: კონსულტაცია პროდუქციის კლასიფიკაციაზე და ორმაგი დანიშნულების საქონლის ექსპორტ-იმპორტის ნებართვების აღება.
• აუდიტი და შესაბამისობა: საწარმოს უსაფრთხოების სტანდარტების შემოწმება სალიცენზიო პირობებთან შესაბამისობის დასადგენად.
მომსახურება განკუთვნილია:
• მწარმოებლებისთვის: ქარხნები და საამქროები, რომლებიც გეგმავენ ვაზნების, დრონების, ჯავშანტექნიკის ან მათი ნაწილების წარმოებას.
• სარემონტო კომპანიებისთვის: ფირმები, რომლებიც ემსახურებიან სახელმწიფო უწყებებს იარაღის წმენდა-შეკეთების ან ოპტიკის გასწორების კუთხით.
• სტარტაპებისთვის: ინოვაციური კომპანიები, რომლებიც ქმნიან თავდაცვით პროგრამულ უზრუნველყოფას ან AI სისტემებს სამხედრო მიზნებისთვის.
• ექსპორტიორებისთვის: კომპანიები, რომლებსაც სურთ ქართული სამხედრო პროდუქციის გატანა საერთაშორისო ბაზარზე.
სფეროს არეგულირებს „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი და „სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“ კანონი. წარმოების და ვაჭრობის ლიცენზიებს გასცემს საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო მთავრობის მიერ დადგენილი წესით. მნიშვნელოვანია „ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ“ კანონმდებლობა, რომელიც იცავს ტექნოლოგიურ სიახლეებს. უნებართვო საქმიანობა სამხედრო სფეროში იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისად.
პროცესი იწყება საწარმოს მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის შემოწმებით. მზადდება განაცხადი და თანდართული დოკუმენტაცია (უსაფრთხოების გეგმა, პერსონალის კვალიფიკაცია). დოკუმენტები წარედგინება თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-ტექნიკურ კომისიას. კომისია სწავლობს დოკუმენტებს და ამოწმებს ობიექტს ადგილზე. დადებითი დასკვნის შემთხვევაში გაიცემა ლიცენზია ან ნებართვა, რომელიც ხშირად ექვემდებარება პერიოდულ მონიტორინგს.
სამხედრო ლიცენზირება არის ბიუროკრატიულად ყველაზე რთული პროცესი, სადაც უსაფრთხოების მოთხოვნები უპირველესია. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება მარეგულირებელ ორგანოებთან კომუნიკაციაში და შეუძლიათ უზრუნველყონ, რომ თქვენი საწარმოო პროცესი და ტექნოლოგიური ინოვაციები ლეგალურად განხორციელდეს, სახელმწიფო ინტერესების გათვალისწინებით.