ტრასტის შექმნა და ქონების მინდობით მართვა: აქტივების დაცვის თანამედროვე მექანიზმები
ტრასტი (Trust) არის სამართლებრივი ინსტრუმენტი, რომელიც ფართოდ გამოიყენება საერთაშორისო პრაქტიკაში აქტივების დასაცავად და მემკვიდრეობის სამართავად. თუმცა, საქართველო, როგორც კონტინენტური სამართლის ქვეყანა, კლასიკურ „ტრასტს“ (როგორც ეს ინგლისურ სამართალშია) პირდაპირი ფორმით არ იცნობს. ამის სანაცვლოდ, საქართველოს კანონმდებლობა გვთავაზობს ალტერნატიულ და ძალიან ეფექტურ მექანიზმს — ქონების მინდობით მართვას (Fiduciary Management). ეს სერვისი საშუალებას აძლევს მესაკუთრეს (მანდუმი), გადასცეს თავისი ქონება სამართავად სანდო პირს ან კომპანიას (მინდობილ მესაკუთრეს), რათა მან მართოს ეს ქონება ბენეფიციარის (მაგალითად, შვილების ან ოჯახის) სასარგებლოდ.
ტრასტის მსგავსი სტრუქტურების შექმნა საქართველოში განსაკუთრებით აქტუალურია ბიზნესმენებისთვის, რომლებსაც სურთ აქტივების გამიჯვნა პირადი რისკებისგან, ან მშობლებისთვის, რომლებსაც სურთ უზრუნველყონ არასრულწლოვანი შვილების ფინანსური მომავალი მათი სრულწლოვანებამდე. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კორპორატიულ და სამოქალაქო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან მინდობით მართვის რთული სქემების აწყობაში და თქვენი აქტივების უსაფრთხოების გარანტირებაში.
რას მოიცავს ტრასტის/მინდობით მართვის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას აქტივების მართვის სტრუქტურების შესაქმნელად:
- მინდობით მართვის ხელშეკრულების შედგენა: დეტალური დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს მმართველის უფლებებს, ვალდებულებებს და პასუხისმგებლობას. ეს არის „ტრასტის“ ფუნდამენტი საქართველოში.
- აქტივების სტრუქტურირება: უძრავი ქონების, ბიზნეს წილების ან ფასიანი ქაღალდების გადაცემა მართვაში ისე, რომ დაცული იყოს მესაკუთრის ინტერესები.
- ბენეფიციართა ინტერესების დაცვა: მექანიზმების ჩადება, რომლებიც უზრუნველყოფენ, რომ მმართველმა შემოსავალი გამოიყენოს მხოლოდ ბენეფიციარების (მაგ. შვილების განათლების) სასარგებლოდ.
- საინვესტიციო ფონდების შექმნა: ალტერნატიული სტრუქტურა, სადაც აქტივები განთავსდება სპეციალურ ფონდში, რომელსაც მართავს ლიცენზირებული მმართველი.
- საერთაშორისო ტრასტების აღიარება: უცხოური ტრასტების (Offshore Trusts) ოპერირება საქართველოში და მათი საგადასახადო სტატუსის დადგენა.
- საგადასახადო დაგეგმვა: მინდობით მართვიდან მიღებული შემოსავლების დაბეგვრის ოპტიმიზაცია.
ხშირი სცენარები და გამოყენების სფეროები
მინდობით მართვის და ტრასტის მსგავსი სტრუქტურები გამოიყენება შემდეგ შემთხვევებში:
- არასრულწლოვანი შვილების დაცვა: მშობლებს სურთ, რომ მათი გარდაცვალების ან ქმედუუნარობის შემთხვევაში ბიზნესი მართოს პროფესიონალმა, ხოლო შემოსავალი ხმარდებოდეს შვილებს, სანამ ისინი 21 წლის გახდებიან.
- ბიზნეს აქტივების დაცვა: ბიზნესმენს სურს გააჩინოს „უსაფრთხოების ბალიში“ და გადასცეს უძრავი ქონება მინდობით მართვაში, რათა ის დაცული იყოს პირადი კრედიტორებისგან (გარკვეული პირობებით).
- ანონიმურობა: აქტივების მართვა ისე, რომ საჯარო რეესტრში მესაკუთრედ ჩანდეს მინდობილი მესაკუთრე, თუმცა რეალური ბენეფიციარი სხვა იყოს.
- საქველმოქმედო მიზნები: ქონების გამოყოფა კონკრეტული საქველმოქმედო მიზნებისთვის, რომელსაც მართავს ფონდი.
ტრასტის ექვივალენტი სტრუქტურები საქართველოში რეგულირდება:
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (მუხლები 724-729) არეგულირებს „ქონების მინდობით მართვის“ ხელშეკრულებას. კანონის მიხედვით, მინდობილი მესაკუთრე ვალდებულია მართოს ქონება საკუთარი სახელით, მაგრამ მანდუმის (დამფუძნებლის) ინტერესების შესაბამისად. მნიშვნელოვანია, რომ მინდობით მართვის ხელშეკრულება უნდა გაფორმდეს წერილობით, ხოლო უძრავი ქონების შემთხვევაში — დარეგისტრირდეს საჯარო რეესტრში.
კანონი „საინვესტიციო ფონდების შესახებ“ იძლევა შესაძლებლობას შეიქმნას უფრო კომპლექსური, კორპორატიული ტიპის სტრუქტურები აქტივების სამართავად.
კანონი „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“ ასევე ითვალისწინებს სატრასტო მომსახურებას, რომელსაც ბანკები სთავაზობენ კლიენტებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა მოიცავს:
- მიზნების განსაზღვრა: რისი მიღწევა გსურთ? (მემკვიდრეობა, დაცვა, მართვა).
- სტრუქტურის შერჩევა: სამოქალაქო მინდობით მართვა, ჰოლდინგური კომპანია თუ უცხოური ტრასტი.
- დოკუმენტაციის დრაფტირება: ხელშეკრულების შედგენა, სადაც დეტალურად გაიწერება მმართველის უფლებამოსილებები და შეზღუდვები.
- რეგისტრაცია: ხელშეკრულების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში (უძრავი ქონების შემთხვევაში) ან კორპორატიული ცვლილებები.
- მონიტორინგი: მექანიზმების შექმნა მმართველის საქმიანობის კონტროლისთვის.
ტრასტის და მინდობით მართვის სტრუქტურები მოითხოვს უმაღლესი დონის იურიდიულ კვალიფიკაციას, რადგან არასწორად შედგენილმა ხელშეკრულებამ შეიძლება გამოიწვიოს საკუთრების დაკარგვა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ქართულ, ისე საერთაშორისო სატრასტო სამართალში. შექმენით მყარი ფუნდამენტი თქვენი კაპიტალის დასაცავად და სამართავად ჩვენს პროფესიონალებთან ერთად.