ეთიკისა და თანასწორობის პოლიტიკის (Diversity & Inclusion Policy) შემუშავება არის ფუნდამენტური ნაბიჯი თანამედროვე, პროგრესული და კანონმორჩილი ორგანიზაციის ჩამოსაყალიბებლად. ეს დოკუმენტი არ არის მხოლოდ ფურცელზე დაწერილი სიტყვები; ეს არის კომპანიის კონსტიტუცია, რომელიც განსაზღვრავს ქცევის სტანდარტებს, აყალიბებს ინკლუზიურ კულტურას და უზრუნველყოფს, რომ ყველა თანამშრომელს — განურჩევლად სქესისა, ასაკისა, წარმომავლობისა თუ სხვა ნიშნისა — ჰქონდეს განვითარების თანაბარი შესაძლებლობა. კარგად გაწერილი D&I პოლიტიკა ეხმარება კომპანიას საუკეთესო კადრების მოზიდვაში, ამცირებს სამართლებრივ რისკებს და აუმჯობესებს დამსაქმებლის ბრენდს (Employer Branding).
რას მოიცავს D&I პოლიტიკის შემუშავების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ თქვენს ორგანიზაციაზე მორგებული პოლიტიკის დოკუმენტების შექმნას, რაც მოიცავს:
- არსებული მდგომარეობის აუდიტს: კომპანიის მიმდინარე პროცედურებისა და კულტურის შესწავლა ხარვეზების გამოსავლენად.
- D&I სტრატეგიის დოკუმენტის შექმნას: გრძელვადიანი ხედვის ჩამოყალიბება, რომელიც მოიცავს მრავალფეროვნების წახალისების კონკრეტულ მიზნებსა და ინდიკატორებს.
- ქცევისა და ეთიკის კოდექსის შემუშავებას: დეტალური წესები კომუნიკაციის, ჩაცმულობის, კონფლიქტების მართვისა და კოლეგიალობის შესახებ.
- რეკრუტინგის ინკლუზიური პოლიტიკა: გაიდლაინები HR დეპარტამენტისთვის, რათა შერჩევის პროცესი იყოს ობიექტური და თავისუფალი გაუცნობიერებელი მიკერძოებისგან (Unconscious Bias).
- ადაპტაციის პოლიტიკა: შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, ასევე განსხვავებული რელიგიური ან კულტურული საჭიროებების მქონე თანამშრომლებისთვის გონივრული მისადაგების (Reasonable Accommodation) მექანიზმების გაწერა.
- იმპლემენტაციის გეგმა: პოლიტიკის რეალურ ცხოვრებაში დანერგვის ნაბიჯები და მონიტორინგის სისტემა.
რატომ არის ეს მომსახურება მნიშვნელოვანი?
პროფესიონალურად შედგენილი პოლიტიკა აუცილებელია შემდეგი მიზნებისთვის:
- სამართლებრივი დაცვა: დისკრიმინაციული დავის შემთხვევაში, პოლიტიკის არსებობა არის მტკიცებულება, რომ კომპანია აქტიურად იბრძვის თანასწორობისთვის.
- საერთაშორისო პარტნიორებთან ურთიერთობა: ბევრი საერთაშორისო დონორი და ინვესტორი ითხოვს D&I პოლიტიკის არსებობას, როგორც თანამშრომლობის წინაპირობას.
- ტალანტების მოზიდვა: თანამედროვე პროფესიონალები (განსაკუთრებით ახალი თაობა) ირჩევენ დამსაქმებლებს, რომლებიც პატივს სცემენ მრავალფეროვნებას.
- კონფლიქტების პრევენცია: მკაფიო წესები ამცირებს გაუგებრობებს და ხელს უწყობს ჯანსაღ სამუშაო ატმოსფეროს.
პოლიტიკის შემუშავებისას ჩვენი იურისტები ეყრდნობიან საქართველოს შრომის კოდექსს, კანონს „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ და კანონს „გენდერული თანასწორობის შესახებ“. ასევე გათვალისწინებულია შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) კონვენციები და ევროკავშირის დირექტივები, რომელთა იმპლემენტაციის ვალდებულებაც საქართველოს აღებული აქვს ასოცირების ხელშეკრულებით.
ქართული კანონმდებლობა დამსაქმებელს ავალდებულებს, დაიცვას თანასწორობის პრინციპი შრომითი ურთიერთობის ყველა ეტაპზე — წინასახელშეკრულებო ეტაპიდან დაწყებული, შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტით დამთავრებული. D&I პოლიტიკა არის სწორედ ამ ვალდებულების შესრულების ფორმალიზებული დოკუმენტი.
- კონსულტაცია და დიაგნოსტიკა: იურისტი ეცნობა კომპანიის სტრუქტურას და ღირებულებებს.
- დრაფტის მომზადება: იქმნება პოლიტიკის პირველადი ვერსია, რომელიც მორგებულია კომპანიის სპეციფიკაზე.
- განხილვა და კორექტირება: მენეჯმენტთან ერთად ხდება დოკუმენტის დეტალური გავლა და საჭირო ცვლილებების შეტანა.
- საბოლოო დამტკიცება: დოკუმენტის იურიდიული გამართვა და დამტკიცება.
- პრეზენტაცია თანამშრომლებისთვის: დახმარება პოლიტიკის კომუნიკაციაში, რათა თანამშრომლებმა გაიგონ და მიიღონ ახალი წესები.
Legal.ge-ს ბაზაში არსებული ექსპერტები აერთიანებენ იურიდიულ ცოდნასა და HR გამოცდილებას. ისინი არ გთავაზობენ შაბლონურ დოკუმენტებს, რომლებიც თაროზე მტვერს დაიდებს. ჩვენთან შექმნილი D&I პოლიტიკა არის ცოცხალი, პრაქტიკული ინსტრუმენტი, რომელიც რეალურ ცვლილებებს ახდენს ორგანიზაციულ კულტურაში და ეხმარება ბიზნესს გახდეს უფრო წარმატებული და სოციალურად პასუხისმგებლიანი.