სამსახურებრივი თაღლითობის ფაქტების მოკვლევა არის კომპლექსური სამართლებრივი და პროცედურული პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს დასაქმებულთა მხრიდან არაკეთილსინდისიერი ქმედებების, ფინანსური მანიპულაციების, კორპორატიული რესურსების მითვისებისა და სხვა სახის გადაცდომების გამოვლენასა და დოკუმენტირებას. საქართველოში ბიზნესის განვითარებასთან ერთად, კომპანიები სულ უფრო ხშირად აწყდებიან შიდა კორპორატიული დანაშაულის რისკებს, რაც მოითხოვს არა მხოლოდ ეჭვების საფუძვლიან შემოწმებას, არამედ კანონის სრული დაცვით ჩატარებულ გამოძიებას. არასწორად ჩატარებული შიდა მოკვლევა ხშირად ხდება სასამართლო დავების მიზეზი, სადაც დამსაქმებელს შეიძლება დაეკისროს კომპენსაციის გადახდა უკანონო გათავისუფლების ან პირადი მონაცემების დარღვევისთვის. ამიტომ, კვალიფიციური იურისტების ჩართულობა ამ პროცესში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
რას მოიცავს სამსახურებრივი თაღლითობის მოკვლევის სერვისი?
სამსახურებრივი მოკვლევა სცილდება უბრალო ეჭვების შემოწმებას და წარმოადგენს მტკიცებულებების შეგროვების სტრუქტურირებულ პროცესს. Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ შემდეგი სახის მომსახურებას:
- ფინანსური დოკუმენტაციის აუდიტი და ანალიზი: საეჭვო ტრანზაქციების, ინვოისების, ხელშეკრულებებისა და ბუღალტრული ჩანაწერების დეტალური შესწავლა თაღლითობის კვალის გამოსავლენად.
- ელექტრონული მონაცემების მოპოვება: კორპორატიული ელექტრონული ფოსტის, კომპიუტერული სისტემებისა და სერვერების კანონიერი შემოწმება "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონის მოთხოვნების დაცვით.
- გასაუბრებები და ახსნა-განმარტებების ჩამორთმევა: მოწმეებისა და სავარაუდო დამრღვევების გამოკითხვა სამართლებრივად გამართული ოქმების შედგენით, რაც შემდგომში შეიძლება გამოყენებულ იქნას სასამართლოში.
- შიდა კონტროლის სისტემების შეფასება: არსებული სუსტი წერტილების იდენტიფიცირება, რომლებმაც ხელი შეუწყეს თაღლითობას და რეკომენდაციების შემუშავება პრევენციისთვის.
- სამართლებრივი დასკვნის მომზადება: მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე დასკვნის შედგენა, რომელიც განსაზღვრავს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის ან სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის საფუძვლებს.
დამსაქმებლებს ხშირად სჭირდებათ იურიდიული დახმარება შემდეგ სიტუაციებში:
- თანხების მითვისება ან გაფლანგვა: როდესაც ბუღალტერი ან ფინანსური მენეჯერი ახორციელებს საეჭვო გადარიცხვებს ან მანიპულირებს სალარო ოპერაციებით.
- ინტერესთა კონფლიქტი და "ატკატები": როდესაც შესყიდვების მენეჯერი ხელშეკრულებებს აფორმებს დაკავშირებულ პირებთან ან იღებს ქრთამს მომწოდებლებისგან.
- კორპორატიული ინფორმაციის გაჟონვა: კონკურენტებისთვის კომერციული საიდუმლოების ან კლიენტთა ბაზის გადაცემა პირადი გამორჩენის მიზნით.
- ყალბი დოკუმენტაციის შექმნა: მივლინების ხარჯების ხელოვნური გაზრდა, ყალბი ინვოისების წარდგენა ან საწყობის ნაშთების გაყალბება.
- აქტივების არამიზნობრივი გამოყენება: კომპანიის ავტომობილების, ტექნიკის ან სხვა რესურსების პირადი მიზნებისთვის სისტემატური გამოყენება.
სამსახურებრივი თაღლითობის მოკვლევა რეგულირდება რამდენიმე საკანონმდებლო აქტით, რომთა დარღვევამ შესაძლოა დამსაქმებელს სერიოზული პრობლემები შეუქმნას. უპირველეს ყოვლისა, საქართველოს შრომის კოდექსი განსაზღვრავს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლებს (მუხლი 47), მათ შორის ვალდებულების უხეშ დარღვევას. თუმცა, დარღვევის ფაქტი უნდა იყოს დოკუმენტურად დადასტურებული.
ამავდროულად, უმნიშვნელოვანესია "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონის დაცვა. თანამშრომლის ელექტრონული მიმოწერის ან ვიდეო-სათვალთვალო კამერების ჩანაწერების შემოწმება მკაცრ რეგულაციებს ექვემდებარება. უკანონოდ მოპოვებული მტკიცებულება სასამართლოს მიერ არ იქნება მიღებული და შესაძლოა კომპანია დაჯარიმდეს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის მიერ.
თუ ქმედება შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, საქმეში ერთვება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი, კერძოდ, მუხლები თაღლითობის (მუხლი 180), მითვისების ან გაფლანგვის (მუხლი 182) და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების (მუხლი 220) შესახებ. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ მოკვლევის მასალები შესაბამისობაში იყოს სისხლის სამართლის საპროცესო ნორმებთან.
პროფესიონალი იურისტის ჩართულობა მოკვლევის პროცესს ხდის ორგანიზებულს და შედეგიანს:
- პირველადი კონსულტაცია და გეგმის შედგენა: ადვოკატი ეცნობა პირველად ეჭვებს და ადგენს მოკვლევის სტრატეგიას, რათა არ მოხდეს მტკიცებულებების განადგურება ეჭვმიტანილის მიერ.
- მტკიცებულებების შეგროვება: დოკუმენტაციის, ელექტრონული ფაილების და სხვა მასალების მოპოვება კანონიერი გზებით (მაგალითად, კომისიური წესით დალუქვა).
- გასაუბრების წარმოება: თანამშრომლების გამოკითხვა. მნიშვნელოვანია, რომ ეს პროცესი არ გადაიზარდოს იძულებაში ან მუქარაში, რაც შემდგომში სადავო გახდება.
- დასკვნითი ანგარიში: იურიდიულად დასაბუთებული დასკვნის მომზადება, სადაც გაწერილია დარღვევები და პასუხისმგებლობის ზომები.
- შემდგომი ქმედებები: შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის გაფორმება ან მასალების პროკურატურისთვის გადაცემა.
შიდა მოკვლევა მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ დელიკატურ მიდგომას და კონფიდენციალურობის მაღალ სტანდარტს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან გამოცდილი სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება შრომითი დავებისა და კორპორატიული გამოძიებების მიმართულებით. პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ ექსპერტი, რომელიც დაიცავს თქვენი კომპანიის ინტერესებს, უზრუნველყოფს პროცესის სრულ კანონიერებას და აგაცილებთ თავიდან რეპუტაციულ რისკებსა და ფინანსურ ზარალს.