ბანდის წევრობა (მუხლი 224): დაცვა ორგანიზებული დანაშაულის ბრალდებისგან
ბანდიტიზმი და შეიარაღებული ბანდის წევრობა საქართველოს კანონმდებლობით განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულია. სისხლის სამართლის კოდექსის 224-ე მუხლი სჯის შეიარაღებული ბანდის შექმნას ან მასში მონაწილეობას, რომლის მიზანია მოქალაქეებზე ან ორგანიზაციებზე თავდასხმა. ბანდა განსხვავდება სხვა ჯგუფური დანაშაულებისგან თავისი მდგრადობით, შეიარაღებულობით და დანაშაულებრივი მიზნის არსებობით. ბრალდება ხშირად დგება, როდესაც სამართალდამცავები აკავებენ პირთა ჯგუფს და პოულობენ იარაღს. თუმცა, ყველა ჯგუფური დანაშაული არ არის ბანდიტიზმი. პროკურატურა ვალდებულია დაამტკიცოს ჯგუფის სტაბილურობა და წინასწარი შეთანხმება. დაცვის მხარის ამოცანაა, გააბათილოს ეს კვალიფიკაცია და დაამტკიცოს, რომ ბრალდებული არ იყო ბანდის წევრი ან არ იცოდა ჯგუფის შეიარაღებული მიზნების შესახებ.
Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან ბანდიტიზმისა და შეიარაღებული ფორმირებების საქმეებზე. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან სწორი სამართლებრივი სტრატეგიის არჩევაში და დაგიცავენ სასამართლოში.
რას მოიცავს ბანდის წევრობის ბრალდებისგან დაცვა?
ადვოკატის მომსახურება ფოკუსირებულია კვალიფიკაციის შეცვლასა და ბრალდების უარყოფაზე:
- "ბანდის" ნიშნების გაბათილება: ბანდისთვის აუცილებელია სამი ნიშანი: შეიარაღება, მდგრადობა და ორგანიზებულობა. ადვოკატი ეცდება დაამტკიცოს, რომ ჯგუფი არ აკმაყოფილებდა ამ კრიტერიუმებს (მაგ. იყო სპონტანური შეკრება).
- იარაღთან კავშირის გამორიცხვა: დაცვა შეეცდება დაამტკიცოს, რომ ბრალდებულმა არ იცოდა იარაღის არსებობის შესახებ ან იარაღი არ იყო განკუთვნილი დანაშაულისთვის.
- ინდივიდუალური როლის გამოკვეთა: ჯგუფური პასუხისმგებლობის ნაცვლად, კონკრეტული პირის ქმედების შეფასება (მაგ. ის მხოლოდ მძღოლი იყო და არ იცოდა დანაშაულის შესახებ).
- მტკიცებულებების კანონიერება: იარაღის ამოღების ოქმებისა და ჩხრეკის კანონიერების შემოწმება.
- ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო: საქმის განხილვა ნაფიც მსაჯულთა წინაშე, რაც ხშირად უფრო ხელსაყრელია დაცვისთვის.
ხშირი სცენარები
ბრალდებები ხშირად უკავშირდება:
- ჯგუფური ყაჩაღობა: როდესაც რამდენიმე პირი თავს ესხმის ობიექტს იარაღით.
- უკანონო ფორმირება: შეიარაღებული ჯგუფის შექმნა (მაგ. დაცვის მიზნით, მაგრამ უკანონოდ).
- იარაღის გადაზიდვა: ჯგუფის მიერ იარაღის ტრანსპორტირება.
სსკ-ის 224-ე მუხლი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 6-დან 9 წლამდე ბანდაში მონაწილეობისთვის, ხოლო 9-დან 15 წლამდე — ბანდის შექმნისთვის ან ხელმძღვანელობისთვის. ეს არის განსაკუთრებით მძიმე დანაშაული. ბანდად ითვლება ორი ან მეტი პირის მყარი შეიარაღებული ჯგუფი. განსხვავებით "ჯგუფური ყაჩაღობისგან", ბანდიტიზმის დროს არ არის აუცილებელი კონკრეტული თავდასხმის განხორციელება; ბანდის შექმნაც კი დასჯადია.
პროცესის ეტაპები სპეციალისტთან
ადვოკატთან მუშაობა მოიცავს:
- საქმის ანალიზი: ბრალდების დადგენილების შესწავლა.
- სტრატეგია: კვალიფიკაციის შეცვლა (მაგ. 224-ე მუხლიდან 179-ე მუხლზე - ყაჩაღობა).
- მტკიცებულებები: ალიბის დადასტურება და მოწმეთა დაკითხვა.
- სასამართლო: დაცვა სასამართლო პროცესზე.
ბანდიტიზმის ბრალდება ხშირად რთული დასამტკიცებელია პროკურატურისთვის, თუ დაცვა სწორად არის აგებული. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებმაც იციან, როგორ გამოიყენონ კანონმდებლობის ნიუანსები თქვენს სასარგებლოდ.