„კანონიერი ქურდობა“ და „ქურდული სამყაროს“ წევრობა (მუხლი 223^1): დაცვა ბრალდებისგან
საქართველოში „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „კანონიერი ქურდობა“ სისხლის სამართლის წესით დასჯადი ქმედებებია. კანონმდებლობა უკიდურესად მკაცრია და ითვალისწინებს ხანგრძლივ პატიმრობას მხოლოდ სტატუსის ქონის ან კრიმინალური მენტალიტეტის აღიარების ფაქტზე. სისხლის სამართლის კოდექსის 223^1 მუხლი განმარტავს, რომ „ქურდული სამყაროს“ წევრობა არის ნებისმიერი ქმედება, რომელიც გამოხატავს ამ სამყაროს წესების აღიარებას და მის სასარგებლოდ მოქმედებას. „კანონიერი ქურდობა“ კი, როგორც ამ სამყაროს მართვის ფუნქცია, კიდევ უფრო მძიმე დანაშაულია. ხშირად ბრალდება ეყრდნობა ფარულ ჩანაწერებს, სატელეფონო საუბრებს და მოწმეთა ჩვენებებს, რაც დაცვის მხარეს რთული ამოცანის წინაშე აყენებს. უდანაშაულო პირებიც კი შეიძლება აღმოჩნდნენ ბრალდებულის სკამზე არასწორი ინტერპრეტაციის ან წარსული კავშირების გამო.
Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება 223^1 მუხლით გათვალისწინებულ საქმეებზე. ჩვენი ექსპერტები უზრუნველყოფენ თქვენს დაცვას და შეეცდებიან გააბათილონ ბრალდება, რომელიც ხშირად სუბიექტურ მტკიცებულებებს ეფუძნება.
რას მოიცავს „ქურდული სამყაროს“ წევრობის საქმეებზე დაცვა?
ადვოკატის მომსახურება ფოკუსირებულია მტკიცებულებების დეტალურ ანალიზზე:
- ქმედების შემადგენლობის არარსებობის დამტკიცება: დაცვა მუშაობს იმის საჩვენებლად, რომ პირის ქმედება არ შეიცავს „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ნიშნებს (აქტიური მოქმედება, წესების აღიარება).
- სტატუსის უარყოფა: ბრალდების გაბათილება, რომ პირი არის „კანონიერი ქურდი“ ან იზიარებს ამ იდეოლოგიას.
- ფარული ჩანაწერების გასაჩივრება: აუდიო და ვიდეო ჩანაწერების მოპოვების კანონიერების და მათი შინაარსის ინტერპრეტაციის შემოწმება. ხშირად ჟარგონული საუბარი არასწორად ითარგმნება გამომძიებლების მიერ.
- მოწმეთა სანდოობის შემოწმება: ბრალდების მოწმეების (ხშირად სხვა პატიმრების ან დაინტერესებული პირების) ჩვენებების სანდოობის ეჭვქვეშ დაყენება.
- ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო: საქმის განხილვა ნაფიც მსაჯულთა წინაშე, რაც ზრდის გამართლების შანსს ობიექტური შეფასების პირობებში.
- „საქმის გარჩევა“: კერძო დავის მოგვარება კრიმინალური ავტორიტეტების ჩართულობით.
- „ობშიაკისთვის“ თანხის შეგროვება: ფულის შეგროვება პატიმრების ან კრიმინალური ჯგუფების დასახმარებლად.
- სატელეფონო საუბრები: კავშირი საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებთან“.
- ტატუები და სიმბოლიკა: სხეულზე არსებული კრიმინალური ტატუების გამოყენება როგორც მტკიცებულება.
სსკ-ის 223^1 მუხლი ითვალისწინებს სასჯელს „ქურდული სამყაროს“ წევრობისთვის 7-დან 10 წლამდე ვადით, ხოლო „კანონიერი ქურდობისთვის“ — 9-დან 15 წლამდე. ეს არის მძიმე დანაშაულები, სადაც პირობითი მსჯავრი იშვიათად გამოიყენება. კანონი ასევე სჯის „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვას (მუხლი 223^4), რაც გულისხმობს დავის გადაწყვეტის მიზნით კრიმინალთან დაკავშირებას.
- მტკიცებულებების აუდიტი: ფარული ჩანაწერების და სატელეფონო მოსმენების შესწავლა.
- ლინგვისტური ექსპერტიზა: საუბრის შინაარსის და ჟარგონის განმარტება ექსპერტის მიერ.
- სტრატეგია: ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს არჩევა ან მოსამართლესთან განხილვა.
- დაცვა: ბრალდების არგუმენტების გაბათილება სასამართლო პროცესზე.
„ქურდული სამყაროს“ მუხლით ბრალდება ხშირად სტერეოტიპებს ეფუძნება. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებიც არ შეუშინდებიან სისტემას და დაიცავენ თქვენს უფლებებს, რათა არ მოხდეს თქვენი გასამართლება მხოლოდ წარსულის, ნაცნობობის ან საუბრის მანერის გამო.