„ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერა (მუხლი 223^3): დაცვა ბრალდებისგან
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის გარდა, საქართველოს კანონმდებლობა მკაცრად სჯის ამ სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერასაც. სისხლის სამართლის კოდექსის 223^3 მუხლი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას ნებისმიერი ქმედებისთვის, რომელიც ხელს უწყობს „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობას, მათ შორის ფინანსურ დახმარებას, ინფორმაციის მიწოდებას, ტრანსპორტით უზრუნველყოფას ან სხვა სახის მომსახურებას. ხშირად, მოქალაქეები, რომლებიც არ არიან კრიმინალური სამყაროს წევრები, მაგრამ აქვთ ურთიერთობა ასეთ პირებთან (ნათესაური, მეგობრული), შეიძლება აღმოჩნდნენ ბრალდებულის სკამზე „მხარდაჭერის“ ბრალდებით. ბრალდება შეიძლება ეფუძნებოდეს სატელეფონო ზარს, ფულის გადარიცხვას ან შეხვედრას. დაცვის მხარისთვის მთავარი გამოწვევაა დაამტკიცოს, რომ პირის ქმედება არ იყო მიმართული კრიმინალური მიზნების ხელშეწყობისკენ.
Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან 223^3 მუხლით გათვალისწინებულ საქმეებზე. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან გაარჩიოთ პირადი ურთიერთობა კრიმინალური მხარდაჭერისგან და დაიცვათ თქვენი თავისუფლება.
რას მოიცავს „ქურდული სამყაროს“ მხარდაჭერის საქმეებზე დაცვა?
ადვოკატის მომსახურება ფოკუსირებულია განზრახვის უარყოფაზე:
- დანაშაულებრივი განზრახვის არარსებობა: დაცვა მუშაობს იმის დასამტკიცებლად, რომ პირმა არ იცოდა ადრესატის კრიმინალური საქმიანობის შესახებ, ან მისი დახმარება (მაგ. ფულის სესხება) არ იყო დაკავშირებული „ქურდულ საქმესთან“.
- ქმედების შინაარსის განმარტება: სატელეფონო საუბრების ან შეხვედრების შინაარსის ალტერნატიული ახსნა (მაგ. ნათესაური კავშირი, საყოფაცხოვრებო საკითხები).
- იძულების ფაქტორი: თუ პირი მოქმედებდა შიშის ან იძულების ქვეშ, ეს გარემოება გამორიცხავს ან ამსუბუქებს პასუხისმგებლობას.
- კავშირის გაწყვეტა: მტკიცებულებების წარდგენა, რომ პირს არ ჰქონდა სისტემატიური კავშირი კრიმინალურ სამყაროსთან.
- ფულის გადარიცხვა: ციხეში მყოფი პირისთვის ან „ობშიაკისთვის“ თანხის ჩარიცხვა.
- ავტომობილის თხოვება: კრიმინალური ავტორიტეტისთვის ტრანსპორტის გადაცემა.
- ინფორმაციის მიწოდება: პოლიციის გადაადგილების შესახებ ინფორმაციის გაცემა.
- შეხვედრის ორგანიზება: „საქმის გარჩევისთვის“ ადგილის დათმობა ან შეხვედრის ორგანიზება.
სსკ-ის 223^3 მუხლი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 3-დან 6 წლამდე. ეს მუხლი ფართო ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა, რაც ზრდის უდანაშაულო პირების პასუხისმგებლობის რისკს. კანონი არ ითხოვს, რომ პირი იყოს „ქურდული სამყაროს“ წევრი; საკმარისია მისი აქტიური ქმედება, რომელიც ხელს უწყობს ამ სამყაროს ფუნქციონირებას. მნიშვნელოვანია გამიჯვნა: უბრალო ნაცნობობა ან ნათესაობა არ არის დანაშაული, დანაშაულია კონკრეტული ქმედებით მხარდაჭერა.
- ფაქტების შეფასება: ქმედების დეტალური ანალიზი.
- მტკიცებულებები: საუბრების ჩანაწერების ანალიზი და მოწმეები.
- სტრატეგია: განზრახვის უარყოფა ან იძულების დამტკიცება.
„მხარდაჭერის“ ბრალდება ხშირად ორაზროვანია. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან დაამტკიცოთ, რომ თქვენი ქმედება იყო უბრალო ადამიანური ურთიერთობა და არა კრიმინალური მხარდაჭერა.