გარემოს დაბინძურება ფართო ცნებაა, რომელიც მოიცავს ნიადაგის, წყლისა და ზღვის დაბინძურებას მავნე ნივთიერებებით. საქართველოში ეს რეგულირდება სისხლის სამართლის კოდექსის სხვადასხვა მუხლით (288 - ზღვის დაბინძურება, 290 - ნიადაგის დაბინძურება, 292 - წყლის დაბინძურება). დანაშაული სახეზეა, როდესაც ხდება ნარჩენების, ქიმიკატების, ნავთობპროდუქტების ან სხვა დამაბინძურებლების უკანონო ჩაღვრა, დამარხვა ან გაბნევა, რამაც გამოიწვია ეკოსისტემის დეგრადაცია, ცხოველთა სიკვდილი ან საფრთხე შეუქმნა ადამიანის ჯანმრთელობას. პასუხისმგებლობა შეიძლება დაეკისროს როგორც გემების კაპიტნებს (ზღვის დაბინძურებისას), ისე ფერმერებს (პესტიციდების არასწორი გამოყენებისას) და სამრეწველო ობიექტებს. დაბინძურების საქმეები ხასიათდება მაღალი ჯარიმებითა და ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებით, რაც ხშირად აჭარბებს სისხლისსამართლებრივ ჯარიმას. დაცვის სტრატეგია მოითხოვს კომპლექსურ მიდგომას: დაბინძურების წყაროს იდენტიფიცირებას, ლაბორატორიულ კვლევებს და ზიანის მოცულობის შემცირებას.
რას მოიცავს გარემოს დაბინძურების საქმეებზე დაცვის სერვისი?
Legal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ დახმარებას:
- წყლისა და ნიადაგის დაბინძურების საქმეები: დაცვა ბრალდებისგან, რომელიც ეხება მდინარეებში, ტბებში ან ნიადაგში მავნე ნივთიერებების ჩაშვებას.
- ზღვის დაბინძურება: გემებიდან ნავთობის ან ფეკალური მასების ჩაღვრის საქმეებზე კაპიტნისა და გემთმფლობელის ინტერესების დაცვა.
- სახიფათო ნარჩენების მართვა: დავა იმის შესახებ, დაცული იყო თუ არა ტოქსიკური ნარჩენების ტრანსპორტირებისა და განთავსების წესები.
- ექსპერტიზა: ნიადაგისა და წყლის სინჯების ალტერნატიული ლაბორატორიული ანალიზი ბრალდების მონაცემების გასაბათილებლად.
- სამოქალაქო პასუხისმგებლობა: სახელმწიფოს მიერ მოთხოვნილი ზიანის ანაზღაურების თანხის კორექტირება და გადახდის გრაფიკის შეთანხმება.
დაბინძურების ბრალდებები ხშირად უკავშირდება:
- ნავთობპროდუქტების დაღვრა: ავარიული დაღვრა ბენზინგასამართ სადგურებზე ან ტრანსპორტირებისას.
- კანალიზაციის ჩაშვება: სასტუმროების ან საწარმოების მიერ ფეკალური მასების პირდაპირი ჩაშვება ზღვაში ან მდინარეში.
- აგროქიმიკატები: სასუქებისა და შხამქიმიკატების გადაჭარბებული გამოყენება, რამაც დააბინძურა გრუნტის წყლები.
- უკანონო ნაგავსაყრელი: სამშენებლო ან საყოფაცხოვრებო ნარჩენების განთავსება ტყეში ან მდინარის პირას.
სფერო რეგულირდება სისხლის სამართლის კოდექსით და სპეციალური კანონებით ("წყლის შესახებ", "ნიადაგის დაცვის შესახებ"). სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დგება მნიშვნელოვანი ზიანის შემთხვევაში. მაგალითად, ზღვის დაბინძურება (მუხლი 288) ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით 3 წლამდე. ნიადაგის დაბინძურება (მუხლი 290) - ჯარიმით ან 3 წლამდე პატიმრობით. მნიშვნელოვანია ზიანის დათვლის მეთოდიკა, რომელიც ხშირად სადავო ხდება.
დაცვის ეტაპებია:
- აუდიტი: გარემოსდაცვითი დოკუმენტაციის შესწავლა.
- ნიმუშების ანალიზი: დამოუკიდებელი ლაბორატორიის ჩართვა.
- სასამართლო: დაცვა და ზიანის შემცირება.
გარემოს დაბინძურების საქმეები მოითხოვს ეკოლოგიურ და სამართლებრივ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან გაუმკლავდეთ ეკოლოგიურ დავებს და დაიცვათ თქვენი უფლებები.