რა ჯარიმაა საბურავების დაწვაზე?
ნარჩენების (მათ შორის საბურავების) ღია წესით დაწვა აკრძალულია და იწვევს დაჯარიმებას 500-დან 2000 ლარამდე, დამოკიდებულია ნარჩენის ტიპზე.
როგორ გავასაჩივრო ჯარიმა ქარხნის გამონაბოლქვზე?
უნდა დაამტკიცოთ, რომ გაზომვები ჩატარდა არასწორად ან ფილტრები მუშაობდა გამართულად. საჭიროა ალტერნატიული ლაბორატორიული კვლევა.
სავალდებულოა თუ არა თვითმონიტორინგი?
დიახ, მსხვილი საწარმოებისთვის სავალდებულოა უწყვეტი თვითმონიტორინგის სისტემის დანერგვა და მონაცემების სამინისტროსთვის გადაცემა.
შეიძლება თუ არა ქარხნის დახურვა დაბინძურების გამო?
დიახ, თუ დარღვევა კრიტიკულია და არ სწორდება, სახელმწიფოს შეუძლია შეაჩეროს საწარმოს საქმიანობა.
ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურება არის გარემოსდაცვითი სამართალდარღვევა, რომელიც გულისხმობს ჰაერში მავნე ნივთიერებების გაფრქვევას დადგენილ ნორმებზე მეტი ოდენობით, ან ექსპლუატაციის წესების დარღვევით. საქართველოში ეს რეგულირდება "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ" კანონით და სისხლის სამართლის კოდექსით (მაგ. მუხლი 293 - ზღვის დაბინძურება, ან ზოგადი 287-ე მუხლი). პასუხისმგებლობა ეკისრებათ ძირითადად სამრეწველო ობიექტებს, ქარხნებს, საამქროებს, ასევე პირებს, რომლებიც წვავენ ნარჩენებს (პლასტმასი, საბურავები) ღია სივრცეში. ჰაერის დაბინძურება იწვევს როგორც ადმინისტრაციულ ჯარიმებს (რომელიც შეიძლება ათასობით ლარი იყოს), ისე სისხლისსამართლებრივ დევნას, თუ დაბინძურებამ გამოიწვია ჰაერის ხარისხის მნიშვნელოვანი გაუარესება ან ზიანი მიაყენა ადამიანის ჯანმრთელობას. ბრალდებულებს ესაჭიროებათ ტექნიკური და იურიდიული დაცვა, რათა დაამტკიცონ, რომ მათი საქმიანობა შეესაბამება დადგენილ ზღვრულად დასაშვებ გაფრქვევის ნორმებს (ზდგ).
რას მოიცავს ჰაერის დაბინძურების საქმეებზე დაცვის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მომსახურებას სამრეწველო და კერძო სექტორისთვის:
• ლაბორატორიული კვლევების ანალიზს: სახელმწიფო ინსპექტირების მიერ აღებული სინჯების და ლაბორატორიული დასკვნების ვალიდურობის შემოწმებას ალტერნატიული ექსპერტიზით.
• ტექნოლოგიური პროცესის დაცვას: იმის მტკიცებას, რომ ფილტრაციის სისტემები გამართული იყო და გაფრქვევა არ აღემატებოდა ნორმებს.
• ადმინისტრაციულ დავებს: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ გამოწერილი ჯარიმების გასაჩივრებას სასამართლოში.
• სისხლისსამართლებრივ დაცვას: დაცვას მძიმე შედეგების (ჯანმრთელობის დაზიანება) დადგომის შემთხვევაში აღძრულ საქმეებზე.
• ნებართვების მართვას: სამართლებრივ დახმარებას გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებისა და ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების სტაციონარული წყაროების ინვენტარიზაციის ანგარიშის მომზადებაში.
ჰაერის დაბინძურების ბრალდებები ხშირად უკავშირდება:
• ქარხნული კვამლი: მეტალურგიული, ცემენტის ან ასფალტის ქარხნების მუშაობა გაუმართავი ფილტრებით.
• ნარჩენების დაწვა: სამშენებლო ნაგვის, საბურავების ან ფოთლების დაწვა ღია ცის ქვეშ, რაც ტოქსიკურ კვამლს წარმოქმნის.
• მტვრის გაფრქვევა: სამშენებლო ობიექტებიდან ან კარიერებიდან მტვრის უკონტროლო გავრცელება.
• ავტოტრანსპორტი: კომპანიის ბალანსზე არსებული გაუმართავი ავტომობილების მიერ გამონაბოლქვის ნორმების დარღვევა (ადმინისტრაციული ნაწილი).
სფერო რეგულირდება კანონით "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ". სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლები ამოქმედდება, როდესაც დაბინძურება აღწევს კრიტიკულ ზღვარს. ადმინისტრაციულ ნაწილში კი მოქმედებს ჯარიმების მკაცრი სისტემა, განსაკუთრებით თბილისსა და რუსთავში, სადაც მონიტორინგი გაძლიერებულია. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ თვითმონიტორინგის სისტემის არქონაც კი შეიძლება გახდეს დაჯარიმების საფუძველი.
ადვოკატის მუშაობა მოიცავს:
• ფაქტების შემოწმება: ინსპექტირების ოქმის შესწავლა.
• ტექნიკური ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი გაზომვების ჩატარება.
• სასამართლო დავა: ჯარიმის გაუქმება ან შემცირება.
ჰაერის დაბინძურების საქმეები ტექნიკურად რთულია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება გარემოსდაცვით დავებში და დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ბიზნესი დიდი ჯარიმებისა და სანქციებისგან.