ჩამომართმევენ თუ არა იარაღს უკანონო ნადირობის შემთხვევაში?
დიახ, ნადირობის წესების დარღვევის შემთხვევაში, იარაღი ხშირად ექვემდებარება კონფისკაციას, როგორც სამართალდარღვევის იარაღი, სასამართლოს გადაწყვეტილებით.
რა არის "ფარაობა" და რა სასჯელია მასზე?
"ფარაობა" არის ღამით განათების საშუალებებით ნადირობა. ეს ქმედება ისჯება სისხლის სამართლის წესით და ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას.
შეიძლება თუ არა ნადირობა ეროვნულ პარკში?
ეროვნული პარკების უმეტეს ნაწილში ნადირობა კატეგორიულად აკრძალულია. დაშვებულია მხოლოდ სპეციალურად გამოყოფილ ზონებში, თუ ასეთი არსებობს, და სპეციალური ნებართვით.
რა ჯდება ადვოკატის მომსახურება ბრაკონიერობის საქმეზე?
ღირებულება დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე (ადმინისტრაციული თუ სისხლის სამართალი). კონკრეტული ფასისთვის გირჩევთ დაუკავშირდეთ სპეციალისტებს Legal.ge-ზე.
უკანონო ნადირობა (ბრაკონიერობა) საქართველოში მკაცრად რეგულირდება გარემოსდაცვითი კანონმდებლობით და მისი დარღვევა იწვევს როგორც ადმინისტრაციულ, ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. საქართველოს მდიდარი ფაუნა და მრავალფეროვანი ეკოსისტემები დაცულია სახელმწიფოს მიერ, ხოლო ნადირობა დასაშვებია მხოლოდ მკაცრად განსაზღვრული წესებით. უკანონო ნადირობად ითვლება ნადირობა სათანადო ლიცენზიის ან ნებართვის გარეშე, აკრძალულ ადგილებში (მაგ. ნაკრძალებში), აკრძალულ დროს (სეზონის დარღვევით), აკრძალული იარაღითა და საშუალებებით, ან აკრძალულ სახეობებზე (წითელი ნუსხა). სამწუხაროდ, ბევრი მონადირე უნებლიედ ან განზრახ არღვევს ამ წესებს, რაც ხშირად სრულდება იარაღის კონფისკაციით, მაღალი ფულადი ჯარიმებით ან თავისუფლების აღკვეთით. ამ სერვისის მიზანია დახმარება გაუწიოს იმ პირებს, რომლებსაც ბრალად ედებათ ნადირობის წესების დარღვევა, რათა მათ შეძლონ საკუთარი უფლებების დაცვა და სასჯელის მინიმუმამდე დაყვანა.
რას მოიცავს უკანონო ნადირობის სერვისი
უკანონო ნადირობასთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება ფარავს ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის პროცესების სრულ სპექტრს. კვალიფიციური ადვოკატები გთავაზობენ:
• დაცვას სისხლის სამართლის საქმეებზე: თუ საქმე აღძრულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 301-ე მუხლით (უკანონო ნადირობა), რაც გულისხმობს ნადირობას აკრძალული საშუალებებით, სატრანსპორტო საშუალების გამოყენებით ან "წითელი ნუსხის" ცხოველებზე.
• ადმინისტრაციული დავების წარმართვას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ შედგენილი ოქმების გასაჩივრება, მაგალითად, ნადირობის წესების უმნიშვნელო დარღვევისას ან დოკუმენტაციის ხარვეზებისას.
• იარაღისა და სატრანსპორტო საშუალების დაბრუნებას: ბრაკონიერობის ბრალდებისას ხშირად ხდება სანადირო თოფების, ჯიპების და სხვა აღჭურვილობის ჩამორთმევა. ადვოკატები იბრძვიან მათი კანონიერი მფლობელისთვის დასაბრუნებლად.
• ზიანის ოდენობის შემცირებას: გარემოსთვის მიყენებული ზიანის გაანგარიშებისას ხშირად ხდება შეცდომები. იურისტები ამოწმებენ გაანგარიშების სისწორეს და ცდილობენ ფინანსური ტვირთის შემსუბუქებას.
• ლიცენზიებთან დაკავშირებული კონსულტაციები: სამონადირეო მეურნეობებისთვის და ინდივიდუალური მონადირეებისთვის კონსულტაციების გაწევა კანონიერი ნადირობის წესებსა და ნებართვებზე.
ბრაკონიერობის ბრალდებები ხშირად უკავშირდება შემდეგ სიტუაციებს:
• ნადირობა პროჟექტორებით: ღამით, პროჟექტორების გამოყენებით ნადირობა (ე.წ. "ფარაობა") მკაცრად აკრძალულია და ითვლება მასობრივი განადგურების მეთოდის გამოყენებად. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული სისხლისსამართლებრივი ბრალდება.
• "წითელი ნუსხის" ცხოველის მოკვლა: მონადირემ მოკლა დათვი, ჯიხვი ან არჩვი, რომელიც დაცულია კანონით. ასეთ შემთხვევაში დგება სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა და სოლიდური ფულადი ჯარიმა ზიანის ასანაზღაურებლად.
• ნადირობა ნაკრძალში: პირები დააკავეს დაცული ტერიტორიის საზღვრებში იარაღით ხელში. თუნდაც გასროლა არ მომხდარიყო, იარაღით ყოფნა ნაკრძალში უკვე ითვლება ნადირობად (ბრაკონიერობად).
• გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა მანოკით: ელექტრონული ხმოვანი სიგნალების (მანოკის) გამოყენება ფრინველების მოსაზიდად აკრძალულია და იწვევს ადმინისტრაციულ დაჯარიმებას და მოწყობილობის კონფისკაციას.
უკანონო ნადირობის სფეროს არეგულირებს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი (მუხლი 301), რომელიც სასჯელის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას, გამასწორებელ სამუშაოს ან თავისუფლების აღკვეთას. გარდა ამისა, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი აწესებს ჯარიმებს ნადირობის წესების დარღვევისთვის. ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს კანონს ცხოველთა სამყაროს შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ნადირობის ობიექტებსა და აკრძალვებს. ასევე მოქმედებს კანონი იარაღის შესახებ, რომელიც არეგულირებს სამოქალაქო იარაღის ბრუნვისა და ტარების წესებს. ზიანის ანაზღაურების საკითხები რეგულირდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანებებით, რომლებიც ამტკიცებენ გარემოსთვის მიყენებული ზიანის გაანგარიშების მეთოდიკას.
თუ თქვენ წაგიყენეს ბრალი უკანონო ნადირობაში, პროცესი ჩვეულებრივ იწყება გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის ინსპექტორის მიერ ოქმის შედგენით ან პოლიციის მიერ დაკავებით. ადვოკატი ამოწმებს ოქმის შედგენის სისწორეს, ითხოვს საქმის მასალებს და აფასებს მტკიცებულებებს (მაგ. ფოტო/ვიდეო მასალა, ამოღებული ნივთმტკიცებები). სისხლის სამართლის საქმეში ადვოკატი მონაწილეობს საგამოძიებო მოქმედებებში და სასამართლო განხილვებში, ცდილობს დაამტკიცოს ბრალეულობის არარსებობა ან მიაღწიოს საპროცესო შეთანხმებას. ადმინისტრაციულ საქმეზე კი ხდება სასამართლოში ოქმის გასაჩივრება. მნიშვნელოვანია დროული რეაგირება, რადგან გასაჩივრების ვადები შეზღუდულია.
Legal.ge არის იდეალური პლატფორმა, რათა იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც ერკვევიან გარემოსდაცვით დანაშაულებსა და ნადირობის რეგულაციებში. ჩვენთან რეგისტრირებული ადვოკატები დაგეხმარებიან რთული სამართლებრივი პრობლემების მოგვარებაში, იარაღის კონფისკაციის თავიდან აცილებასა და ჯარიმების მინიმიზაციაში. ენდეთ Legal.ge-ს გადამოწმებულ პროფესიონალებს საქართველოში.