წყლის დაბინძურება საქართველოში არის გარემოსდაცვითი სამართლის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სფერო, რომელიც არეგულირებს წყლის რესურსების დაცვას მავნე ზემოქმედებისგან. საქართველოს მტკნარი წყლის რესურსები, მდინარეები და შავი ზღვის აკვატორია დაცულია კანონით. წყლის დაბინძურება გულისხმობს წყალში ისეთი ნივთიერებების, ნარჩენების ან მიკროორგანიზმების ჩაშვებას, რომლებიც აუარესებენ წყლის ხარისხს, საფრთხეს უქმნიან ადამიანთა ჯანმრთელობას ან წყლის ბინადარ ცხოველთა სამყაროს. ასეთი ქმედება შეიძლება იყოს გამოწვეული სამრეწველო საქმიანობით, კანალიზაციის გაუმართაობით, ნავთობპროდუქტების დაღვრით ან სასოფლო-სამეურნეო ქიმიკატების ჩამორეცხვით. კანონმდებლობა ითვალისწინებს მკაცრ სანქციებს დამბინძურებლების მიმართ, დაწყებული სოლიდური ფულადი ჯარიმებით, დამთავრებული სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობით. ამ სერვისის ფარგლებში იურიდიული დახმარება ესაჭიროებათ ქარხნებს, მშენებლებს, სასტუმროებსა და ფიზიკურ პირებს, რომლებსაც ედავებიან წყლის დაბინძურებას.
რას მოიცავს წყლის დაბინძურების სერვისი
გარემოსდაცვითი იურისტები და ექსპერტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას წყლის დაბინძურებასთან დაკავშირებულ საქმეებზე:
- ადმინისტრაციული დავები: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ დაკისრებული ჯარიმების გასაჩივრება (მაგ. ფეკალური მასების ჩაღვრა, ჩამდინარე წყლების ნორმების გადამეტება).
- სისხლისსამართლებრივი დაცვა: დაცვა საქართველოს სსკ-ის შესაბამისი მუხლებით (მაგ. მუხლი 292), როდესაც დაბინძურებამ გამოიწვია მნიშვნელოვანი ზიანი, თევზის მასობრივი განადგურება ან ადამიანთა დაავადება.
- გარემოსდაცვითი ნებართვები: კონსულტაციები ჩამდინარე წყლების ჩაშვების ნებართვების მოპოვებასა და გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) დოკუმენტაციასთან დაკავშირებით.
- ზიანის ანაზღაურების დავები: სახელმწიფოს მიერ მოთხოვნილი გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ოდენობის სამართლებრივი და საექსპერტო შეფასება, მისი შემცირების მიზნით.
- პრევენციული კონსულტაციები: ბიზნესის აუდიტი გარემოსდაცვით რეგულაციებთან შესაბამისობაზე, რათა თავიდან იქნეს აცილებული მომავალი დარღვევები.
წყლის დაბინძურების ბრალდებები ხშირად უკავშირდება შემდეგ სიტუაციებს:
- კანალიზაციის ჩაღვრა მდინარეში: სასტუმროს ან საწარმოს არ გააჩნია გამწმენდი ნაგებობა და ფეკალური წყლები პირდაპირ ჩაედინება მდინარეში. ლაბორატორიული ანალიზები აჩვენებს მავნე ნივთიერებების მაღალ კონცენტრაციას.
- სამშენებლო ნარჩენების გადაყრა: სამშენებლო კომპანიამ ინერტული მასალა (მიწა, ბეტონი) ჩაყარა მდინარის კალაპოტში, რამაც გამოიწვია წყლის ამღვრევა და კალაპოტის შეცვლა.
- ნავთობპროდუქტების დაღვრა: ავტოგასამართი სადგურიდან ან საწარმოდან მოხდა საწვავის ან ზეთის გაჟონვა გრუნტის წყლებში ან ახლომდებარე არხში.
- თევზსაშენების მიერ წყლის დაბინძურება: თევზსაშენიდან გამომავალი წყალი შეიცავს დიდი რაოდენობით ორგანულ ნარჩენებს, რაც აბინძურებს ქვემო დინებაში არსებულ მდინარეს.
ძირითადი მარეგულირებელი აქტია კანონი წყლის შესახებ, რომელიც ადგენს წყლის რესურსების დაცვის პრინციპებს. სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს სსკ-ის 292-ე მუხლი (წყლის დაბინძურება). ადმინისტრაციული ჯარიმები გაწერილია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში (მუხლი 58 და სხვა). ასევე მოქმედებს ტექნიკური რეგლამენტები "ზედაპირული წყლების დაბინძურებისაგან დაცვის წესების შესახებ" და "ჩამდინარე წყლების ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების (ზდჩ) ნორმების გაანგარიშების შესახებ". ზიანის დათვლა ხდება სპეციალური მეთოდიკით, რომელიც ითვალისწინებს დამაბინძურებელი ნივთიერების სახეობასა და რაოდენობას.
პროცესი იწყება გარემოსდაცვითი ინსპექციის მიერ წყლის სინჯების აბით. თუ ლაბორატორიულმა ანალიზმა აჩვენა ნორმების გადამეტება, დგება ოქმი და გამოითვლება ზიანი. ადვოკატი ამ ეტაპზე ამოწმებს სინჯის აღების პროცედურულ სისწორეს (იყო თუ არა დაცული სტერილურობა, ოქმი და ა.შ.). ხშირად, სინჯის აღების წესების დარღვევა ხდება ჯარიმის გაუქმების საფუძველი. სისხლის სამართლის საქმეებზე ადვოკატი მუშაობს ექსპერტებთან ერთად, რათა დაამტკიცოს, რომ კონკრეტულ ქმედებას არ გამოუწვევია ეკოლოგიური კატასტროფა ან მძიმე შედეგები, რაც საშუალებას იძლევა საქმე გადაკვალიფიცირდეს ადმინისტრაციულ დარღვევად.
წყლის დაბინძურების საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ და ეკოლოგიურ ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ სპეციალისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება გარემოსდაცვით დავებში და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი ბიზნესი მძიმე ფინანსური სანქციებისგან. იპოვეთ თქვენი პარტნიორი Legal.ge-ზე.