საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაცია
ავტორიზაციისგან განსხვავებით, რომელიც ეხება მთლიან დაწესებულებას, აკრედიტაცია ეხება კონკრეტულ საგანმანათლებლო პროგრამას. საქართველოში რეგულირებადი პროფესიების (სამართალი, მედიცინა, მასწავლებელი) პროგრამები, ასევე სადოქტორო პროგრამები სავალდებულო აკრედიტაციას ექვემდებარება. სხვა პროგრამებისთვის აკრედიტაცია ნებაყოფლობითია, თუმცა სახელმწიფო გრანტის მისაღებად ის აუცილებელია. აკრედიტაცია ადასტურებს, რომ პროგრამა შეესაბამება ეროვნულ კვალიფიკაციების ჩარჩოს და შრომის ბაზრის მოთხოვნებს. პროცესი მოიცავს თვითშეფასებას, ექსპერტთა შეფასებას და საბჭოს გადაწყვეტილებას. წარუმატებელი აკრედიტაცია ნიშნავს პროგრამის დახურვას და სტუდენტების მობილობას.
ეს სერვისი ეხმარება უნივერსიტეტებს, მოამზადონ პროგრამები აკრედიტაციისთვის და გაასაჩივრონ უარყოფითი გადაწყვეტილებები. Legal.ge-ს გუნდი უზრუნველყოფს თქვენი პროგრამების სიცოცხლისუნარიანობას.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს აკრედიტაციის სერვისი?
ჩვენ გთავაზობთ:
- პროგრამის აუდიტს: სილაბუსებისა და სასწავლო შედეგების შემოწმებას სტანდარტებთან.
- თვითშეფასებას: ანგარიშის მომზადებას.
- აპელაციას: უარყოფითი დასკვნის გასაჩივრებას სააპელაციო საბჭოში.
- პირობით აკრედიტაციას: სტრატეგიის შემუშავებას რეკომენდაციების შესასრულებლად.
ხშირი რეალური სიტუაციები
პრობლემები:
- კვალიფიკაციების ჩარჩო: პროგრამა არ შეესაბამება ახალ ეროვნულ კვალიფიკაციების ჩარჩოს.
- პერსონალი: აკრედიტაცია შეჩერდა აფილირებული პერსონალის ნაკლებობის გამო.
საკანონმდებლო ჩარჩო
ეფუძნება „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“ კანონს.
ანალიზი, დოკუმენტაცია, დაცვა.
ჩვენ ვიცავთ თქვენი აკადემიური პროგრამების ხარისხს.