სტუდენტის უფლებების დაცვა და სამართლებრივი მხარდაჭერა
სტუდენტის უფლებების დაცვა კომპლექსური სერვისია, რომელიც მოიცავს უნივერსიტეტთან ურთიერთობის ნებისმიერ სამართლებრივ ასპექტს. „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონი სტუდენტს ანიჭებს ფართო უფლებებს: ხარისხიანი განათლების მიღება, აკადემიური თავისუფლება, სამართლიანი შეფასება, მმართველობაში მონაწილეობა და გაერთიანების თავისუფლება. მიუხედავად ამისა, სტუდენტები ხშირად აწყდებიან ხელშეკრულების პირობების ცალმხრივ შეცვლას, სწავლის საფასურის უკანონო ზრდას, პროგრამების გაუქმებას ან დისკრიმინაციას. სტუდენტური თვითმმართველობები ყოველთვის ვერ ახერხებენ ინდივიდუალური პრობლემების მოგვარებას.
ეს სერვისი სთავაზობს სტუდენტებს ინდივიდუალურ ადვოკატირებას. ჩვენი მიზანია დავიცვათ თქვენი ინვესტიცია განათლებაში და უზრუნველვყოთ უნივერსიტეტის მიერ ვალდებულებების შესრულება.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს სტუდენტის უფლებების დაცვის სერვისი?
- ხელშეკრულების ანალიზს: სტუდენტსა და უნივერსიტეტს შორის გაფორმებული კონტრაქტის შესწავლა „უსამართლო პირობების“ გამოსავლენად.
- ფინანსურ დავებს: სწავლის საფასურის, ჯარიმებისა და გადახდის გრაფიკის თაობაზე დავების წარმოება.
- პროგრამულ ცვლილებებს: კომპენსაციის ან მობილობის მოთხოვნა, თუ უნივერსიტეტმა გააუქმა პროგრამა ან შეუჩერდა აკრედიტაცია.
- ადმინისტრაციულ საჩივრებს: განათლების სამინისტროსა და სახალხო დამცველის ინფორმირება დარღვევების შესახებ.
დარღვევები:
- საფასურის ზრდა: უნივერსიტეტმა სწავლის დროს გაზარდა გადასახადი, რაც კონტრაქტით არ იყო გათვალისწინებული.
- აკრედიტაციის დაკარგვა: სტუდენტმა დაამთავრა პროგრამა, რომელსაც აღარ ჰქონდა აკრედიტაცია, და ვერ იღებს აღიარებულ დიპლომს.
ეფუძნება „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონს და სამოქალაქო კოდექსს.
კონსულტაცია, მოლაპარაკება, დავა.
ჩვენ ვართ თქვენი ხმა უნივერსიტეტის ადმინისტრაციასთან.