სტუდენტური სესხის საკითხები
აქვს თუ არა ბანკს სტიპენდიის დაყადაღების უფლება?
არა, კანონმდებლობით აკრძალულია სოციალური დანიშნულების თანხების (მათ შორის სტიპენდიის) სრულად დაყადაღება.
შეიძლება თუ არა პროცენტის შემცირება?
დიახ, სასამართლოს გზით შესაძლებელია არაპროპორციულად მაღალი პირგასამტეხლოს შემცირება გონივრულ ოდენობამდე.
რა პასუხისმგებლობა ეკისრება თავდებს?
თავდები სოლიდარულად აგებს პასუხს მსესხებელთან ერთად. ეს ნიშნავს, რომ ბანკს შეუძლია სრული თანხა მოითხოვოს თავდებისგან.
როგორ შევაჩერო აღსრულება?
აღსრულების შესაჩერებლად საჭიროა სასამართლოში სარჩელის შეტანა და უზრუნველყოფის ღონისძიების მოთხოვნა.
სტუდენტური სესხების სამართლებრივი მხარდაჭერა და დავების გადაწყვეტა
საქართველოში უმაღლესი განათლების მიღება ხშირად ფინანსურ გამოწვევებთანაა დაკავშირებული, რის გამოც ბევრი სტუდენტი მიმართავს საბანკო ან კერძო სექტორის მიერ შემოთავაზებულ სტუდენტურ სესხებს. თუმცა, ხშირ შემთხვევაში, სტუდენტები ხელს აწერენ რთულ საკრედიტო ხელშეკრულებებს ისე, რომ სრულად არ ესმით მათზე დაკისრებული ვალდებულებები, საპროცენტო განაკვეთები და გადახდის პირობები. პრობლემები იჩენს თავს მაშინ, როდესაც სტუდენტი ვერ იხდის სწავლის საფასურს, უგროვდება დავალიანება და ბანკი ან მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია იწყებს სამართლებრივ წარმოებას. ეს მოიცავს ყადაღის დადებას ანგარიშებზე, ქონებაზე ან სტიპენდიაზე.
ეს სერვისი განკუთვნილია სტუდენტებისა და მათი ოჯახებისთვის, რომლებიც აღმოჩნდნენ ფინანსურ ჩიხში სასწავლო სესხების გამო. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან ბანკებთან ურთიერთობაში, ვალის რესტრუქტურიზაციასა და თქვენი უფლებების დაცვაში.
რას მოიცავს სტუდენტური სესხის პრობლემების სერვისი?
Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ დახმარებას:
• საკრედიტო ხელშეკრულების ანალიზი: ბანკთან გაფორმებული ხელშეკრულების შესწავლა ფარული გადასახადებისა და უკანონო პირობების გამოსავლენად.
• მოლაპარაკება ბანკთან: ვალის რესტრუქტურიზაციის, გადახდის გრაფიკის შეცვლის ან საპროცენტო განაკვეთის შემცირების მოთხოვნა.
• დაცვა აღსრულების ეტაპზე: თუ საქმე გადაეცა აღმასრულებელს, სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენება ყადაღის მოსახსნელად ან შესაჩერებლად.
• სასამართლო დავა: ბანკის წინააღმდეგ სარჩელის შეტანა, თუ ადგილი ჰქონდა არაკეთილსინდისიერ ქმედებას ან ხელშეკრულების დარღვევას.
• გაკოტრების პროცედურები: მძიმე ფინანსური კრიზისის დროს ფიზიკური პირის გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება.
სტუდენტები ხშირად აწყდებიან შემდეგ პრობლემებს:
• შეუჩერებელი პროცენტი: სტუდენტმა დააგვიანა გადახდა და ბანკმა დაარიცხა არაპროპორციულად მაღალი პირგასამტეხლო.
• თავდებობის პრობლემა: მშობელი ან მეგობარი დაუდგა თავდებად სტუდენტს, და ახლა ბანკი მათგან ითხოვს თანხის ამოღებას.
• სტიპენდიის დაყადაღება: ბანკმა უკანონოდ დაადო ყადაღა სტუდენტის სოციალურ დახმარებას ან სტიპენდიას.
საკითხი რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით, „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“ კანონით და საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციებით მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ.
ანალიზი, მოლაპარაკება, დაცვა.
ფინანსური პრობლემები განათლების მიღებას საფრთხეს არ უნდა უქმნიდეს. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან გამოსავლის პოვნაში.