სტუდენტის ფუნდამენტური უფლებების დაცვა
საქართველოში ყველა სტუდენტს აქვს კანონით გარანტირებული უფლებები, რომლებიც ხშირად ირღვევა უნივერსიტეტების ადმინისტრაციული თვითნებობის გამო. ეს უფლებები მოიცავს: ხარისხიანი განათლების მიღებას, სწავლის საფასურის ადეკვატურობას, არჩევანის თავისუფლებას (საგნებისა და ლექტორების), დაცვას დისკრიმინაციისგან და ჯანსაღ სასწავლო გარემოს. ხშირად სტუდენტები აწყდებიან პრობლემებს, როგორიცაა: სავალდებულო ლიტერატურის არარსებობა, გათბობის/გაგრილების სისტემის გაუმართაობა, ბიბლიოთეკის მიუწვდომლობა ან ლექტორის არაკომპეტენტურობა. ეს სერვისი ფარავს სტუდენტის უფლებების ფართო სპექტრს, გარდა კონკრეტული დისციპლინური დავებისა (რომლებიც ცალკე სერვისად არის გამოყოფილი).
ჩვენი მიზანია გავაძლიეროთ სტუდენტები, რათა მათ შეძლონ მოითხოვონ ის სერვისი და გარემო, რაშიც იხდიან თანხას და რაც ეკუთვნით კანონით.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს სტუდენტის უფლებების სერვისი?
Legal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობთ:
- ხარისხის მონიტორინგს: საჩივრის მომზადება უნივერსიტეტის ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურში სასწავლო პროცესის ხარვეზებზე.
- ინფრასტრუქტურული მოთხოვნები: ადმინისტრაციის იძულება, უზრუნველყოს შესაბამისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა (კომპიუტერები, ლაბორატორიები).
- ლექტორის შეცვლა: პროცედურული მხარდაჭერა ლექტორის შეცვლის მოთხოვნისას არაკომპეტენტურობის ან არაეთიკური ქცევის გამო.
- სტიპენდიები და შეღავათები: კონსულტაცია სახელმწიფო და საუნივერსიტეტო სტიპენდიების მოპოვების წესებზე.
- სიცივე აუდიტორიაში: ზამთარში უნივერსიტეტში არ არის გათბობა, რაც ხელს უშლის სწავლას.
- ლიტერატურა: სილაბუსში მითითებული წიგნები არ მოიპოვება ბიბლიოთეკაში.
ეფუძნება „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონს.
კონსულტაცია, საჩივარი, მონიტორინგი.
ჩვენ ვზრუნავთ თქვენს კომფორტსა და განათლების ხარისხზე.