ნარჩენების მართვის ლიცენზირება
სჭირდება თუ არა ლიცენზია ნარჩენების ტრანსპორტირებას?
არა, ნარჩენების შეგროვება და ტრანსპორტირება ექვემდებარება რეგისტრაციას, ხოლო გადამუშავება და განთავსება მოითხოვს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას ან ნებართვას.
როგორ დავარეგისტრირო ნარჩენების გადამზიდავი კომპანია?
რეგისტრაცია ხდება ელექტრონულ რეესტრში. აუცილებელია ავტომობილების სპეციალური აღჭურვილობა (GPS, ჰერმეტულობა) და დოკუმენტაციის წარდგენა გარემოს ეროვნულ სააგენტოში.
რა დოკუმენტი სჭირდება ნარჩენების გადამამუშავებელ ქარხანას?
გადამამუშავებელი ქარხნის მოწყობა მოითხოვს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას, რომელიც გაიცემა გზშ-ს (გარემოზე ზემოქმედების შეფასების) განხილვის საფუძველზე.
ვის სჭირდება საშიში ნარჩენების ნებართვა?
საშიში ნარჩენების შეგროვება, დამუშავება, ინსინერაცია ან განთავსება მოითხოვს სპეციალურ ნებართვას და უსაფრთხოების მკაცრი სტანდარტების დაცვას.
ნარჩენების მართვის ლიცენზირება და ნებართვების მოპოვება აუცილებელი პროცედურაა იმ კომპანიებისთვის, რომელთა საქმიანობა დაკავშირებულია ნარჩენების კომერციულ შეგროვებასთან, ტრანსპორტირებასთან, გადამუშავებასთან (რეციკლირებასთან) ან განთავსებასთან. საქართველოში ნარჩენების მართვის სექტორი რეგულირდება „დამბინძურებელი იხდის“ და „ნარჩენების იერარქიის“ პრინციპებზე დაყრდნობით. ნებართვის ტიპი დამოკიდებულია საქმიანობის სახეობაზე: ნარჩენების შეგროვება-ტრანსპორტირება მოითხოვს რეგისტრაციას, ხოლო საშიში ნარჩენების მართვა ან ნარჩენების გადამუშავება/განთავსება — გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას (გზშ-ს საფუძველზე) ან სპეციალურ ნებართვას. ეს არის ბიუროკრატიულად რთული პროცესი, რომელიც მოითხოვს ტექნიკური დოკუმენტაციის მომზადებას, საჯარო განხილვებს და ინფრასტრუქტურის სტანდარტებთან შესაბამისობას.
რას მოიცავს ნარჩენების ლიცენზირების მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას ნარჩენების მართვის ბიზნესის დასაწყებად და საოპერაციოდ:
• საქმიანობის კვალიფიკაცია: განსაზღვრა, თუ რა ტიპის ავტორიზაცია (რეგისტრაცია თუ ნებართვა) სჭირდება კონკრეტულ საქმიანობას.
• რეგისტრაციის პროცედურა: ნარჩენების შეგროვება/ტრანსპორტირებისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება და ელექტრონულ რეესტრში რეგისტრაცია.
• გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება: ნარჩენების გადამამუშავებელი ქარხნის ან პოლიგონის მოწყობისთვის სავალდებულო გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება (გზშ-ს ჩათვლით).
• საშიში ნარჩენების ნებართვა: სპეციალური ნებართვის მოპოვება საშიში ნარჩენების დამუშავების, ინსინერაციის (დაწვის) ან განთავსებისთვის.
• ტექნოლოგიური სქემის შეთანხმება: ნარჩენების გადამუშავების ტექნოლოგიური ციკლის აღწერა და სამინისტროსთან შეთანხმება.
• სატარიფო რეგულაციები: ნარჩენების მართვის ტარიფების დადგენის მეთოდოლოგიური და სამართლებრივი კონსულტაცია (მუნიციპალური ოპერატორებისთვის).
ინვესტორები ხშირად აფასებენ არასწორად ნებართვის მოპოვების ვადებს. მაგალითად, პლასტმასის გადამამუშავებელი საწარმოს გახსნა მოითხოვს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას, რომლის მიღებასაც შეიძლება 6 თვემდე დასჭირდეს. ასევე, ხშირია პრობლემები სატრანსპორტო კომპანიებთან, რომლებსაც არ აქვთ რეგისტრირებული ავტომობილების სპეციალური აღჭურვილობა (GPS, ჰერმეტულობა) და ამის გამო უარს ეუბნებიან რეგისტრაციაზე. კიდევ ერთი სირთულეა საშიში ნარჩენების ინსინერატორების (ღუმელების) მოწყობა, რასაც მოსახლეობა ხშირად აპროტესტებს, ამიტომ საჭიროა საჯარო განხილვების პროფესიონალური მართვა.
ლიცენზირებას არეგულირებს „ნარჩენების მართვის კოდექსი“ და „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“. რეგისტრაციის წესები გაწერილია მთავრობის დადგენილებაში „ნარჩენების შეგროვების, ტრანსპორტირების, წინასწარი დამუშავებისა და დროებითი შენახვის რეგისტრაციის წესის შესახებ“. ნებართვებს გასცემს გარემოს ეროვნული სააგენტო ან სამინისტრო.
იურისტი პირველ ეტაპზე ამოწმებს ობიექტის ადგილმდებარეობას და ტექნოლოგიურ პროცესს. მზადდება განაცხადი და თანმხლები დოკუმენტაცია (საჯარო რეესტრის ამონაწერები, ტექნიკური პასპორტები). გზშ-ს საჭიროების შემთხვევაში, იურისტი კოორდინაციას უწევს კონსულტანტებს ანგარიშის მოსამზადებლად. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კომპანიას სალიცენზიო პირობების შესრულების მონიტორინგში.
ნარჩენების მართვის ბიზნესი მაღალრეგულირებადი სფეროა. ნებართვის გარეშე საქმიანობა უკანონო სამეწარმეო საქმიანობად ითვლება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ნარჩენების მართვის სექტორში ლიცენზირებისა და სანებართვო პროცედურების მიმართულებით. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვასა და ბიზნესის ლეგალურად დაწყებაში. დაიწყეთ ნარჩენების ბიზნესი სწორად Legal.ge-სთან ერთად.