საშიში ნარჩენების რეგულაცია
რა მოთხოვნები აქვს ADR-ს საშიში ნარჩენების გადაზიდვაზე?
ADR სტანდარტი მოითხოვს, რომ მძღოლს ჰქონდეს სპეციალური მომზადების სერტიფიკატი, ხოლო ავტომობილი აღჭურვილი იყოს შესაბამისი მარკირებით (ნარინჯისფერი აბრები, საფრთხის ნიშნები) და უსაფრთხოების კომპლექტით. ასევე აუცილებელია ტვირთის თანმხლები დოკუმენტაციის სწორად შევსება.
როგორ უნდა მოხდეს საშიში ნარჩენების ეტიკეტირება?
ყველა კონტეინერს ან შეფუთვას უნდა ჰქონდეს მკაფიო ეტიკეტი, სადაც მითითებულია ნარჩენის დასახელება, კოდი, წარმოქმნის თარიღი და შესაბამისი საფრთხის პიქტოგრამა (მაგ., აალებადი, ტოქსიკური). ეტიკეტის არარსებობა ან დაზიანება იწვევს დაჯარიმებას.
რა უნდა გავაკეთოთ ნარჩენების დაღვრის შემთხვევაში?
ავარიული დაღვრისას დაუყოვნებლივ უნდა ამოქმედდეს საგანგებო გეგმა: ლოკალიზდეს დაღვრა „Spill Kit“-ის გამოყენებით და შეტყობინება გაეგზავნოს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს. დაგვიანებული შეტყობინება ან ფაქტის დამალვა ამძიმებს პასუხისმგებლობას.
ვინ არის პასუხისმგებელი ნარჩენების გადაცემისას?
პასუხისმგებლობა ნაწილდება. ნარჩენის წარმომქმნელი ვალდებულია გადასცეს ნარჩენი მხოლოდ შესაბამისი ნებართვის მქონე კომპანიას. თუ გადამზიდველს ან მიმღებს არ აქვს ვალიდური ნებართვა, ჯარიმა ეკისრება წარმომქმნელსაც. ამიტომ აუცილებელია პარტნიორების იურიდიული შემოწმება.
შენიშვნა: ეს სერვისი (1126) წინა სერვისებისგან (575, 1124) განსხვავებით ფოკუსირებულია საშიში ნარჩენების მიმდინარე რეგულაციებზე, სახელმწიფო ზედამხედველობასა და ტრანსპორტირების წესებზე (ADR), და არა მხოლოდ ლიცენზირებაზე ან ზოგად მართვაზე.
საშიში ნარჩენების რეგულაცია წარმოადგენს მუდმივ სამართლებრივ პროცესს, რომელიც არ სრულდება ნებართვის მიღებით. კომპანიები ვალდებულნი არიან დაიცვან ყოველდღიური საოპერაციო წესები: ნარჩენების სწორი ეტიკეტირება, სეპარაცია, დროებითი შენახვის ვადების კონტროლი და ტრანსპორტირების უსაფრთხოება. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ADR (სახიფათო ტვირთების საერთაშორისო გადაზიდვა) სტანდარტების დაცვას საშიში ნარჩენების გადაზიდვისას. გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი ახორციელებს მკაცრ მონიტორინგს, და ოდნავი გადაცდენა (მაგ., ჟურნალის არასწორი წარმოება, ეტიკეტის არარსებობა) იწვევს ჯარიმებს. იურიდიული მომსახურება ამ მიმართულებით გულისხმობს კომპანიის შესაბამისობის (Compliance) მუდმივ მონიტორინგს და რისკების მართვას.
რას მოიცავს საშიში ნარჩენების რეგულაციების მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები უზრუნველყოფენ თქვენი საქმიანობის სრულ შესაბამისობას კანონთან:
• ADR შესაბამისობა: საშიში ნარჩენების ტრანსპორტირებისას მძღოლის კვალიფიკაციის, ავტომობილის მარკირებისა და დოკუმენტაციის შესაბამისობის აუდიტი.
• ეტიკეტირების წესები: ნარჩენების კონტეინერებზე ეტიკეტების დატანის წესების დაცვის მონიტორინგი (საშიშროების სიმბოლოები, კოდები).
• აღრიცხვიანობა: ნარჩენების აღრიცხვის ჟურნალის სწორი წარმოების სამართლებრივი ზედამხედველობა.
• პერსონალის ტრენინგი: თანამშრომლებისთვის სავალდებულო ინსტრუქტაჟის ჩატარების სამართლებრივი გაფორმება.
• ინციდენტებზე რეაგირება: საშიში ნარჩენების დაღვრის ან ავარიის შემთხვევაში სამართლებრივი რეაგირება და სააგენტოს ინფორმირება.
• ტრანსსასაზღვრო გადაზიდვა: საშიში ნარჩენების ექსპორტის (ბაზელის კონვენცია) ნებართვების მოპოვება და პროცედურული მხარდაჭერა.
ბიზნესები ხშირად ჯარიმდებიან მარტივი მიზეზების გამო: მაგალითად, როდესაც საშიში ნარჩენების საწყობში არ არის სავენტილაციო სისტემა ან „დაღვრის ნაკრები“ (Spill Kit). ასევე, სატრანსპორტო ინსპექცია ხშირად აჩერებს საშიში ნარჩენების გადამზიდავ მანქანებს, რომლებსაც არ აქვთ ნარინჯისფერი აბრები ან მძღოლს არ აქვს ADR სერტიფიკატი. კიდევ ერთი პრობლემაა ნარჩენების გადაცემა ისეთ კომპანიაზე, რომელსაც შეჩერებული აქვს ნებართვა, რაც ავტომატურად იწვევს გადამცემის პასუხისმგებლობასაც.
რეგულაციები ეფუძნება „ნარჩენების მართვის კოდექსს“ და ტექნიკურ რეგლამენტს „სახიფათო ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავების სპეციალური მოთხოვნების შესახებ“. ტრანსპორტირება რეგულირდება „სახიფათო ტვირთების გადაზიდვის წესით“. ექსპორტის საკითხებს არეგულირებს ბაზელის კონვენცია და „ნარჩენების ტრანსსასაზღვრო გადაზიდვის შესახებ“ რეგლამენტი.
იურისტი პერიოდულად ამოწმებს კომპანიის დოკუმენტაციას და საწყობს (იმიტირებული ინსპექტირება). მოწმდება, ემთხვევა თუ არა ფაქტობრივი ნარჩენები ჟურნალში შეტანილ მონაცემებს. ტრანსპორტირებისას იურისტი ამოწმებს სატრანსპორტო ზედნადებს და მძღოლის საბუთებს. ინციდენტის დროს იურისტი ეხმარება კომპანიას ახსნა-განმარტების დაწერაში და ზიანის მინიმიზაციაში.
საშიში ნარჩენების რეგულაციები ტექნიკური დეტალებით არის დატვირთული. მხოლოდ იურისტი საკმარისი არ არის, საჭიროა ტექნიკური ცოდნაც. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გუნდებზე, რომლებიც აერთიანებენ იურიდიულ და ეკოლოგიურ ექსპერტიზას. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, მუდმივად იყოთ მზად სახელმწიფო შემოწმებისთვის და თავიდან აიცილოთ საოპერაციო რისკები. მართეთ ნარჩენები უსაფრთხოდ Legal.ge-სთან ერთად.