ექიმის ლიცენზის განაცხადი
რა საბუთები მჭირდება განაცხადისთვის?
დაგჭირდებათ დიპლომი, რეზიდენტურის დასრულების მოწმობა, პირადობის მოწმობა და ფოტოები. უცხოური დოკუმენტებისთვის — აპოსტილით დამოწმებული თარგმანი.
სად შევიტანო განაცხადი?
განაცხადი შედის ჯანდაცვის სამინისტროს პროფესიული განვითარების საბჭოში.
რამდენ ხანს გრძელდება განხილვა?
განხილვის ოფიციალური ვადა 1 თვეა, თუმცა დოკუმენტაციის ხარვეზის შემთხვევაში ეს ვადა შეიძლება გაგრძელდეს.
შემიძლია თუ არა ვიმუშაო განაცხადის შეტანის შემდეგ?
მხოლოდ უმცროს ექიმად, სერტიფიცირებული ექიმის მეთვალყურეობის ქვეშ. დამოუკიდებელი პრაქტიკა სერტიფიკატის მიღებამდე აკრძალულია.
ექიმის ლიცენზიის განაცხადი არის პირველი და უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი დამოუკიდებელი სამედიცინო პრაქტიკის დასაწყებად საქართველოში. კანონმდებლობის მიხედვით, დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლება აქვს მხოლოდ იმ პირს, ვინც ფლობს სახელმწიფო სერტიფიკატს შესაბამის სპეციალობაში. განაცხადის პროცესი მოიცავს არა მხოლოდ ფორმალური დოკუმენტაციის შეგროვებას, არამედ კვალიფიკაციის დამადასტურებელი საბუთების (დიპლომი, რეზიდენტურის სერტიფიკატი) ვალიდაციას და სახელმწიფო საკვალიფიკაციო გამოცდის ჩაბარებას. პროცედურა შეიძლება განსხვავდებოდეს იმის მიხედვით, განმცხადებელი არის საქართველოს მოქალაქე, რომელმაც განათლება მიიღო საქართველოში, თუ უცხოელი სპეციალისტი, რომელსაც სურს პრაქტიკის უფლების მოპოვება.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ლიცენზიის განაცხადის პროცესში:
• დოკუმენტაციის აუდიტი: თქვენი დიპლომის, რეზიდენტურის მოწმობისა და სხვა საბუთების წინასწარი შემოწმება ჯანდაცვის სამინისტროს მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე.
• განაცხადის ფორმირება: სრული სარეგისტრაციო პაკეტის მომზადება და წარდგენა პროფესიული განვითარების საბჭოში.
• უცხოური დიპლომის აღიარება: დახმარება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში დიპლომის აღიარების პროცესში.
• გამოცდის რეგისტრაცია: ადმინისტრაციული მხარდაჭერა სახელმწიფო საკვალიფიკაციო გამოცდაზე რეგისტრაციისთვის.
• საჩივრების მართვა: იურიდიული დახმარება იმ შემთხვევაში, თუ განაცხადი დაუსაბუთებლად უარყვეს ან შეაჩერეს.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევა, როდესაც განაცხადი ჭიანურდება მცირე ტექნიკური ხარვეზის გამო, მაგალითად, სახელის არასწორი ტრანსლიტერაცია დიპლომში ან ნოტარიული თარგმანის ხარვეზი. უცხოელი ექიმებისთვის პრობლემას წარმოადგენს სასწავლო პროგრამების შეუთავსებლობა ქართულ სტანდარტებთან (კრედიტების რაოდენობა). იურისტი გეხმარებათ ამ ხარვეზების დროულად აღმოფხვრაში და ალტერნატიული გზების მოძიებაში (მაგ. დამატებითი კლინიკური პრაქტიკის გავლა). ასევე მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ლიცენზიის მაძიებელს არ აქვს უფლება იმუშაოს დამოუკიდებლად განაცხადის განხილვის პროცესში.
საქართველოში ამ პროცესს არეგულირებს კანონი „საექიმო საქმიანობის შესახებ“ და ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანებები დიპლომისშემდგომი განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ. განაცხადის განხილვას ახორციელებს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს პროფესიული განვითარების საბჭო.
სპეციალისტთან მუშაობა ზოგავს თქვენს დროს და ამცირებს ბიუროკრატიულ სტრესს. ჩვენი ექსპერტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი განაცხადი იყოს სრულყოფილი და პროცესი წარიმართოს შეუფერხებლად, რათა თქვენ რაც შეიძლება მალე დაიწყოთ პროფესიული საქმიანობა.
Legal.ge არის თქვენი კარიერული პარტნიორი. ჩვენ დაგეხმარებით გადალახოთ ადმინისტრაციული ბარიერები და მიიღოთ ექიმის ლიცენზია (სახელმწიფო სერტიფიკატი) კანონიერად და სწრაფად.