სამედიცინო კლინიკის ლიცენზირება (Medical Clinic Licensing) არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოიცავს მრავალპროფილური ან სპეციალიზებული კლინიკის (მაგ. ოფთალმოლოგიური, კარდიოლოგიური) ავტორიზაციას. კლინიკის გახსნა მოითხოვს არა მხოლოდ სამედიცინო ნებართვას, არამედ მთელ რიგ თანმდევ დოკუმენტაციას: სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნას, ნარჩენების მართვის გეგმას, სანიტარულ ნებართვას და მეტროლოგიურ შემოწმებას. პროცესის სირთულე დამოკიდებულია კლინიკის ზომასა და სერვისების სპექტრზე. სტაციონარული კლინიკებისთვის (საწოლებით) მოთხოვნები გაცილებით მკაცრია, ვიდრე ამბულატორიისთვის. ნებისმიერი შეცდომა დაგეგმარების ეტაპზე შეიძლება გახდეს ნებართვის გაცემაზე უარის თქმის საფუძველი, რაც დიდ ფინანსურ ზარალს იწვევს.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ საკონსულტაციო და საქმისწარმოების მომსახურებას კლინიკის ლიცენზირებისთვის:
- პროექტის წინასწარი შეფასება: არქიტექტურული პროექტის შემოწმება სამედიცინო სტანდარტებთან (პალატების ზომა, დერეფნების სიგანე, ვენტილაცია) შესაბამისობაზე.
- სანებართვო დოკუმენტაციის პაკეტი: სრული განაცხადის მომზადება რეგულირების სააგენტოსთვის, მათ შორის სამედიცინო პერსონალის სიები და აპარატურის პასპორტები.
- ტექნიკური რეგლამენტები: კონსულტაცია კონკრეტული სერვისების (მაგ. რეანიმაცია, საოპერაციო ბლოკი) ტექნიკურ მოთხოვნებზე.
- ინფექციის კონტროლი: სავალდებულო ინფექციის კონტროლის პროგრამის შემუშავება და დანერგვა.
- ინსპექტირების მენეჯმენტი: მარეგულირებლის ვიზიტის ორგანიზება და ადგილზე მხარდაჭერა.
პრაქტიკაში ყველაზე დიდი პრობლემა ხშირად არის "ფუნქციური ზონირება" — როგორ უნდა განლაგდეს კაბინეტები ისე, რომ არ იკვეთებოდეს "სუფთა" და "ბინძური" ნაკადები. მაგალითად, საოპერაციო ბლოკს უნდა ჰქონდეს დამოუკიდებელი შესასვლელი და ვენტილაცია. თუ შენობა უკვე აშენებულია ან გარემონტებულია ამ მოთხოვნების გაუთვალისწინებლად, მისი გამოსწორება ძალიან ძვირია. იურისტი და ჯანდაცვის ექსპერტი ეხმარებიან ინვესტორს, თავიდან აიცილოს ასეთი შეცდომები.
საქართველოში კლინიკების ლიცენზირებას არეგულირებს მთავრობის დადგენილება №385 და კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“. სტაციონარული დაწესებულების ნებართვა გაიცემა უვადოდ, თუმცა ექვემდებარება პერიოდულ შემოწმებას. 2025 წლიდან იგეგმება საერთაშორისო აკრედიტაციის სტანდარტების ეტაპობრივი დანერგვა, რისთვისაც კლინიკები უკვე უნდა მოემზადონ.
სპეციალისტთან მუშაობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი კლინიკა გაიხსნება დაგეგმილ დროს. ბიუროკრატიული პროცესების მართვა მოითხოვს გამოცდილებას და კონტაქტებს შესაბამის უწყებებთან, რასაც ჩვენი ექსპერტები გთავაზობენ.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი დიდი სამედიცინო პროექტების განხორციელებაში. კლინიკის გახსნა რთული ამოცანაა, მაგრამ ჩვენთან ერთად ის გახდება მართვადი და წარმატებული პროცესი.