შესავალი: ამხანაგობის ტიპები და არსი
საქართველოში „ამხანაგობის“ ან პარტნიორობის ფორმირება შეიძლება რამდენიმე ფორმით მოხდეს, რაც დამოკიდებულია პარტნიორთა მიზნებსა და პასუხისმგებლობის დონეზე. ძირითადად, ეს არის რეგისტრირებული სამეწარმეო სუბიექტები: სოლიდარული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (სპს) და კომანდიტური საზოგადოება (კს). ასევე არსებობს „ამხანაგობა“ (Joint Venture), როგორც სახელშეკრულებო ურთიერთობა იურიდიული პირის შეუქმნელად. სპს-ში ყველა პარტნიორი სრულად აგებს პასუხს კომპანიის ვალდებულებებზე, ხოლო კს-ში არის როგორც სრული (კომპლემენტარი), ისე შეზღუდული (კომანდიტი) პასუხისმგებლობის მქონე პარტნიორი. ეს ფორმები ხშირად გამოიყენება პროფესიული მომსახურების ფირმების (აუდიტორები, ადვოკატები) ან საინვესტიციო ფონდების მიერ, სადაც პერსონალური ნდობა და პასუხისმგებლობა კრიტიკულია.
პარტნიორობის ფორმირების სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას:
- სწორი ფორმის შერჩევა: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი ფორმა (სპს, კს თუ სახელშეკრულებო ამხანაგობა) შეესაბამება ბიზნეს მოდელს.
- პარტნიორთა შეთანხმების შედგენა: დეტალური დოკუმენტის მომზადება, რომელიც არეგულირებს მოგების განაწილებას, მართვაში მონაწილეობას და დავების გადაჭრას.
- რეგისტრაცია: სპს-სა და კს-ს შემთხვევაში — სუბიექტის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
- საგადასახადო მოწესრიგება: სახელშეკრულებო ამხანაგობის შემთხვევაში — საგადასახადო ორგანოში აღრიცხვა და ანგარიშგების წესების დადგენა.
- პასუხისმგებლობის განსაზღვრა: კომანდიტური საზოგადოებისთვის — შეზღუდული და სრული პარტნიორების სტატუსის მკაფიო გამიჯვნა წესდებაში.
პარტნიორობის ფორმები გამოიყენება სპეციფიკურ სიტუაციებში:
- საინვესტიციო ფონდები: კომანდიტური საზოგადოება (კს) არის კლასიკური ფორმა საინვესტიციო ფონდებისთვის, სადაც მმართველი (კომპლემენტარი) მართავს ბიზნესს, ხოლო ინვესტორები (კომანდიტები) მხოლოდ ფულს დებენ და პასუხს არ აგებენ ვალდებულებებზე.
- პროფესიული სერვისები: იურიდიული ან აუდიტორული ფირმები ზოგჯერ ირჩევენ სპს-ს, რათა ხაზი გაუსვან თავიანთ სანდოობასა და პერსონალურ პასუხისმგებლობას კლიენტის წინაშე.
- ერთობლივი პროექტები (JV): ორი კომპანია აფორმებს ამხანაგობის ხელშეკრულებას (იურიდიული პირის გარეშე) ტენდერში მონაწილეობისთვის ან მშენებლობისთვის.
სპს და კს რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით. კანონი განსაზღვრავს პარტნიორთა სოლიდარულ პასუხისმგებლობას სპს-ში (ყველა პარტნიორი პასუხს აგებს მთელი ქონებით) და შერეულ პასუხისმგებლობას კს-ში. რაც შეეხება სახელშეკრულებო ამხანაგობას, იგი რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (მუხლები 930-940) და არ წარმოადგენს იურიდიულ პირს, თუმცა საგადასახადო კოდექსის მიზნებისთვის შეიძლება იყოს ცალკე გადამხდელი (ამხანაგობა).
პარტნიორობის ჩამოყალიბება მოითხოვს დეტალურ დაგეგმვას:
- მოლაპარაკება: პარტნიორთა როლებისა და შენატანების განსაზღვრა.
- დრაფტინგი: წესდების ან ამხანაგობის ხელშეკრულების შედგენა. ეს არის ყველაზე კრიტიკული ეტაპი.
- რეგისტრაცია: იურიდიული პირის შემთხვევაში — რეგისტრაცია რეესტრში. ხელშეკრულების შემთხვევაში — ნოტარიული დამოწმება (სურვილისამებრ) და საგადასახადო აღრიცხვა.
- საბანკო ანგარიში: სპს/კს-სთვის ცალკე ანგარიშის გახსნა.
პარტნიორობის ფორმები (განსაკუთრებით კს და სახელშეკრულებო ამხანაგობა) ნაკლებად სტანდარტულია ვიდრე შპს, და მოითხოვს ღრმა სამართლებრივ ცოდნას. არასწორად შედგენილმა ხელშეკრულებამ შეიძლება გამოიწვიოს პარტნიორის გაუთვალისწინებელი პასუხისმგებლობა მთელი თავისი ქონებით. Legal.ge-ს ექსპერტები დაგეხმარებიან აირჩიოთ უსაფრთხო ფორმა და გაწეროთ პარტნიორობის პირობები ისე, რომ დაცული იყოს თქვენი ინტერესები.