შესავალი: რა არის შპს-ს დაფუძნება?
შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (შპს) არის ყველაზე გავრცელებული და პოპულარული ბიზნესის სამართლებრივი ფორმა საქართველოში, რომელსაც იყენებს რეგისტრირებულ საწარმოთა 95%-ზე მეტი. მისი პოპულარობა განპირობებულია მართვის სიმარტივითა და პასუხისმგებლობის შეზღუდვით — პარტნიორები პასუხს არ აგებენ კომპანიის ვალდებულებებზე თავიანთი პირადი ქონებით (გარდა კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა). შპს იდეალურია როგორც მცირე სტარტაპებისთვის, ისე მსხვილი ჰოლდინგური კომპანიებისთვის. შპს-ს რეგისტრაცია არის სწრაფი და მოქნილი პროცესი, რომელიც არ მოითხოვს მინიმალურ საწესდებო კაპიტალს, რაც მას ხელმისაწვდომს ხდის ნებისმიერი მეწარმისთვის.
შპს-ს დაფუძნების სერვისი Legal.ge-ზე არის „გასაღების ჩაბარების“ პრინციპით აგებული და მოიცავს:
- წესდების მომზადება: სტანდარტული ან პარტნიორთა საჭიროებებზე მორგებული ინდივიდუალური წესდების შედგენა (განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, როცა რამდენიმე პარტნიორია).
- სარეგისტრაციო პროცედურები: განაცხადის მომზადება და წარდგენა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში.
- იურიდიული მისამართი: კომპანიის რეგისტრაციისთვის აუცილებელი მისამართის უზრუნველყოფა (საჭიროების შემთხვევაში).
- საგადასახადო რეგისტრაცია: კომპანიის აღრიცხვა შემოსავლების სამსახურში, საქმიანობის კოდის (NACE) მინიჭება და საგადასახადო რეჟიმის არჩევა.
- საბანკო ანგარიშის გახსნა: დახმარება კორპორაციული ანგარიშის გახსნაში წამყვან ქართულ ბანკებში.
- კონსულტაცია დაბეგვრაზე: პირველადი კონსულტაცია „ესტონური მოდელის“ (მოგების გადასახადის გადავადება) და დღგ-ს შესახებ.
შპს-ს ფორმა გამოიყენება თითქმის ყველა ბიზნეს სცენარში:
- სტარტაპის დაწყება: ტექნოლოგიური ან სერვის კომპანიის შექმნა, სადაც დამფუძნებლებს სურთ პასუხისმგებლობის შეზღუდვა.
- ერთობლივი საწარმო (Joint Venture): ორი ან მეტი კომპანია აფუძნებს ახალ შპს-ს კონკრეტული პროექტის განსახორციელებლად.
- საოჯახო ბიზნესი: რესტორნის, მაღაზიის ან სასტუმროს გახსნა ოჯახის წევრების მონაწილეობით.
- უცხოური ინვესტიცია: უცხოელი ინვესტორი აფუძნებს შვილობილ კომპანიას საქართველოში ადგილობრივი ოპერაციების სამართავად.
შპს-ს საქმიანობა რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით. ახალი კანონმდებლობით (2021) გაიზარდა სტანდარტული წესდების მნიშვნელობა და დაზუსტდა დირექტორთა პასუხისმგებლობის საკითხები. კანონი იძლევა ფართო თავისუფლებას წესდებაში პარტნიორთა უფლებების გაწერის კუთხით (მაგ. ხმის მიცემის განსხვავებული წესები). საგადასახადო კუთხით მოქმედებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც შპს-ებისთვის ითვალისწინებს მოგების გადასახადის 15%-იან განაკვეთს მხოლოდ დივიდენდის გაცემისას (ე.წ. ესტონური მოდელი), რაც უნიკალური უპირატესობაა რეინვესტირებისთვის.
პროცესი სწრაფი და ეფექტურია:
- ინფორმაციის შეგროვება: პარტნიორთა ვინაობა, წილების გადანაწილება, დირექტორის არჩევა.
- დოკუმენტაციის შედგენა: იურისტი ამზადებს წესდებას და კრების ოქმს.
- რეგისტრაცია: დოკუმენტები ბარდება იუსტიციის სახლში. თანდასწრება სავალდებულოა ან შესაძლებელია მინდობილობით.
- დასრულება: 1-2 დღეში მიიღებთ ამონაწერს რეესტრიდან, რის შემდეგაც კომპანია ოფიციალურად დაფუძნებულია.
- შემდგომი ნაბიჯები: ბანკი, საგადასახადო პორტალის (RS.ge) გააქტიურება.
მიუხედავად იმისა, რომ შპს-ს რეგისტრაცია მარტივი ჩანს, სწორად შედგენილი წესდება არის მომავალი კონფლიქტების პრევენციის გარანტი. სტანდარტული შაბლონები ხშირად არ ითვალისწინებს პარტნიორთა სპეციფიკურ შეთანხმებებს. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან, თავიდანვე გამართოთ კორპორაციული სტრუქტურა სწორად, რათა მომავალში თავიდან აიცილოთ გაუგებრობები და ფოკუსირდეთ ბიზნესის ზრდაზე.