ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია
შესაძლებელია თუ არა ი/მ-ის რეგისტრაცია დისტანციურად?
დიახ, მინდობილობის საფუძველზე. თქვენ შეგიძლიათ გამოგვიგზავნოთ ნოტარიულად დამოწმებული და აპოსტილით დამოწმებული მინდობილობა, და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ თქვენი ჩამოსვლის გარეშე.
რა ხდება, თუ ბრუნვა გადააჭარბებს 500,000 ლარს?
თუ წლიური ბრუნვა აღემატება 500,000 ლარს, გადასახადი იზრდება 1%-დან 3%-მდე. თუ ეს ზედიზედ ორ წელს მოხდა, მცირე ბიზნესის სტატუსი შეიძლება გაუქმდეს.
სჭირდება თუ არა უცხოელს ბინადრობის ნებართვა ი/მ-ის გასახსნელად?
არა, რეგისტრაციისთვის საკმარისია საზღვარგარეთის პასპორტი და იურიდიული მისამართი საქართველოში. ბინადრობა არ არის სავალდებულო.
რა პასუხისმგებლობა მაქვს როგორც ინდივიდუალურ მეწარმეს?
თქვენ პასუხს აგებთ ბიზნესის ვალდებულებებზე თქვენი მთელი პირადი ქონებით. ეს არის მთავარი რისკი შპს-სთან შედარებით.
ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია: დაიწყეთ ბიზნესი მარტივად და საგადასახადო შეღავათებით
საქართველოში ბიზნესის დასაწყებად ყველაზე პოპულარული და მარტივი ფორმა არის ინდივიდუალური მეწარმე (ი/მ). ეს სტატუსი განსაკუთრებით მიმზიდველია ფრილანსერებისთვის, მცირე ბიზნესის მფლობელებისთვის და დამწყები სტარტაპებისთვის, რადგან ის გვთავაზობს მინიმალურ ბიუროკრატიას და უნიკალურ საგადასახადო რეჟიმს. ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია ფიზიკურ პირს აძლევს უფლებას, ეწეოდეს სამეწარმეო საქმიანობას, გახსნას ბიზნეს ანგარიში და ისარგებლოს „მცირე ბიზნესის“ სტატუსით, რაც გულისხმობს შემოსავლის მხოლოდ 1%-ით დაბეგვრას (თუ წლიური ბრუნვა 500,000 ლარს არ აღემატება). მიუხედავად პროცედურული სიმარტივისა, რეგისტრაციის პროცესი მოითხოვს დეტალების ცოდნას: ეკონომიკური საქმიანობის კოდების (NACE) სწორად შერჩევას, საგადასახადო პორტალის გააქტიურებას და, რაც მთავარია, შეღავათიანი საგადასახადო სტატუსის დროულ მოთხოვნას. შეცდომებმა ამ ეტაპზე შეიძლება გამოიწვიოს ავტომატურად 20%-იანი საშემოსავლო გადასახადის დაკისრება, რაც მძიმე ტვირთია დამწყები ბიზნესისთვის.
ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაციის სერვისი უზრუნველყოფს ყველა ბიუროკრატიული და საგადასახადო საკითხის მოგვარებას:
• სრული სარეგისტრაციო მხარდაჭერა: განაცხადის მომზადება და წარდგენა იუსტიციის სახლში (საჯარო რეესტრში).
• იურიდიული მისამართის უზრუნველყოფა: თუ არ გაქვთ საკუთარი ფართი, იურისტები დაგეხმარებიან იურიდიული მისამართის რეგისტრაციაში მესაკუთრის თანხმობით.
• საგადასახადო რეგისტრაცია (RS.ge): მომხმარებლის გააქტიურება შემოსავლების სამსახურის პორტალზე და ვიდეო-იდენტიფიკაციის გავლა.
• მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღება: განაცხადის დროული გაგზავნა 1%-იანი დაბეგვრის რეჟიმის მისაღებად (კრიტიკული ეტაპი, რომელიც ხშირად ავიწყდებათ მოქალაქეებს).
• ეკონომიკური საქმიანობის კოდების (NACE) შერჩევა: საქმიანობის სწორი კლასიფიკაცია, რათა არ დაირღვეს კანონი „აკრძალული საქმიანობების“ შესახებ მცირე ბიზნესისთვის.
• საბანკო ანგარიშის გახსნა: კონსულტაცია და დახმარება ბიზნეს ანგარიშის გახსნაში, განსაკუთრებით უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის.
ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსი იდეალურია შემდეგ სიტუაციებში:
• IT სპეციალისტები და ფრილანსერები: დეველოპერები, დიზაინერები ან მარკეტოლოგები, რომლებიც მუშაობენ უცხოურ კომპანიებზე (კონტრაქტორად) და სურთ შემოსავლის ლეგალიზება მინიმალური გადასახადით.
• ელექტრონული კომერცია: პირები, რომლებიც ყიდიან პროდუქციას ონლაინ პლატფორმებზე (Amazon, Etsy, საკუთარი ვებ-გვერდი).
• მცირე სავაჭრო ობიექტები და სალონები: მაღაზიის, სილამაზის სალონის ან სახელოსნოს მფლობელები.
• კონსულტანტები და ექსპერტები: ფიზიკური პირები, რომლებიც ეწევიან საგანმანათლებლო ან საკონსულტაციო საქმიანობას.
ინდივიდუალური მეწარმის საქმიანობა რეგულირდება საქართველოს კანონით „მეწარმეთა შესახებ“. კანონის თანახმად, ი/მ არ არის იურიდიული პირი, თუმცა არის სამეწარმეო ურთიერთობის სუბიექტი. საგადასახადო შეღავათებს განსაზღვრავს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, კონკრეტულად „მცირე ბიზნესის“ დაბეგვრის სპეციალური რეჟიმი. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ინდივიდუალური მეწარმე თავისი ვალდებულებებისთვის პასუხს აგებს მთელი თავისი ქონებით, რაც ფუნდამენტური განსხვავებაა შპს-სგან.
პროცესი იწყება კონსულტაციით, სადაც დგინდება, შეესაბამება თუ არა თქვენი საქმიანობა მცირე ბიზნესის სტატუსს (არსებობს გამონაკლისები, მაგ. ვალუტის გადაცვლა, სამედიცინო საქმიანობა, რომლებიც არ იბეგრება 1%-ით). შემდეგ მზადდება დოკუმენტაცია და ხდება ვიზიტი იუსტიციის სახლში. რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ (ჩვეულებრივ, იმავე ან მეორე დღეს), იურისტი ააქტიურებს RS.ge-ს და აგზავნის განაცხადს სტატუსის მისაღებად. სტატუსი ძალაში შედის განცხადების შეტანის მომდევნო თვის პირველი რიცხვიდან.
ბევრს ჰგონია, რომ ი/მ-ის რეგისტრაცია მარტივი პროცედურაა, თუმცა უმეტესობა უშვებს კრიტიკულ შეცდომას: რეგისტრირდება საჯარო რეესტრში, მაგრამ ავიწყდება საგადასახადოში სტატუსის მოთხოვნა, რის შედეგადაც იბეგრება 20%-ით 1%-ის ნაცვლად. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი რეგისტრაცია იყოს უხარვეზო და პირველივე დღიდან ისარგებლოთ ყველა საგადასახადო პრივილეგიით. დაზოგეთ დრო და ფული პროფესიონალების დახმარებით.