სად არის აკრძალული მოწევა?
მოწევა აკრძალულია ნებისმიერი დანიშნულების შენობა-ნაგებობაში (გარდა საცხოვრებლისა), საზოგადოებრივ ტრანსპორტში და საგანმანათლებლო დაწესებულებებში.
შეიძლება თუ არა თამბაქოს რეკლამა?
არა, თამბაქოს ნაწარმის, აქსესუარების და მოწყობილობების რეკლამა, სპონსორობა და პოპულარიზაცია სრულად აკრძალულია.
რა ჯარიმაა მოწევის წესის დარღვევისთვის?
დაწესებულება ჯარიმდება 500 ლარით (განმეორებით 1000 ლარი), ხოლო ფიზიკური პირი - 100 ლარით (ტრანსპორტში - მეტი).
ეხება თუ არა კანონი ელექტრონულ სიგარეტს?
დიახ, ელექტრონული სიგარეტი და გასახურებელი თამბაქო ექვემდებარება იგივე შეზღუდვებს, რაც ტრადიციული თამბაქო.
თამბაქოს კონტროლის კანონმდებლობა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრია რეგიონში. კანონი „თამბაქოს კონტროლის შესახებ“ არეგულირებს არა მხოლოდ თამბაქოს ნაწარმის წარმოებასა და რეალიზაციას, არამედ მის მოხმარებას საზოგადოებრივ ადგილებში, რეკლამირებასა და შეფუთვას. ბიზნესისთვის (მაღაზიები, რესტორნები, იმპორტიორები) კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ამ რეგულაციების ზედმიწევნით დაცვა, რადგან დარღვევები იწვევს მაღალ ჯარიმებს. რეგულაციები ეხება როგორც ტრადიციულ თამბაქოს, ისე ელექტრონულ სიგარეტებსა და გასახურებელ თამბაქოს. კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია დაგეხმარებათ გაერკვიოთ მარკირების, დისტრიბუციის და სარეკლამო შეზღუდვების ლაბირინთში.
რას მოიცავს თამბაქოს რეგულაციების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მომსახურებას:
• შესაბამისობის აუდიტი: სავაჭრო და კვების ობიექტების შემოწმება თამბაქოს კონტროლის კანონთან შესაბამისობაზე (აკრძალვის ნიშნები, მოსაწევი ადგილები).
• მარკირება და შეფუთვა: კონსულტაცია თამბაქოს ნაწარმის შეფუთვაზე სავალდებულო სამედიცინო გაფრთხილებებისა და პიქტოგრამების განთავსების წესებზე (სტანდარტიზებული შეფუთვა).
• რეკლამირების შეზღუდვები: კონსულტაცია მარკეტინგული აქტივობების კანონიერებაზე (თამბაქოს რეკლამა, სპონსორობა და პოპულარიზაცია აკრძალულია).
• აქციზური მარკები: იმპორტიორებისა და მწარმოებლებისთვის აქციზური მარკების მიღებასთან დაკავშირებული პროცედურების მართვა.
• ლიცენზირება: თამბაქოს ნაწარმის წარმოებისა და იმპორტისთვის საჭირო ნებართვების მოპოვება.
• დავები: წარმომადგენლობა სასამართლოში და ადმინისტრაციულ ორგანოებში თამბაქოს კონტროლის წესების დარღვევისთვის დაკისრებული ჯარიმების გასაჩივრებისას.
მკაცრი აკრძალვები
ბიზნესმა უნდა გაითვალისწინოს:
• აკრძალულია თამბაქოს ნაწარმის ხილვადობა ვიტრინებში (გარდა სპეციალიზებული მაღაზიებისა).
• აკრძალულია მოწევა დახურულ საჯარო სივრცეებში.
• აკრძალულია ღერებით გაყიდვა.
• აკრძალულია ინტერნეტით რეალიზაცია.
მთავარი აქტია კანონი „თამბაქოს კონტროლის შესახებ“. ასევე მოქმედებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (ჯარიმების ნაწილში) და მთავრობის დადგენილებები ტექნიკური რეგლამენტების შესახებ. აღსრულებას აკონტროლებს შინაგან საქმეთა სამინისტრო და შემოსავლების სამსახური.
1. კონსულტაცია: ბიზნეს მოდელის შესაბამისობის შეფასება.
2. დოკუმენტაცია: შიდა ინსტრუქციების შემუშავება პერსონალისთვის.
3. ტრენინგი: თანამშრომლების სწავლება აკრძალვების შესახებ.
4. დაცვა: ჯარიმების გასაჩივრება.
თამბაქოს კანონმდებლობა იმდენად მკაცრია, რომ მცირე შეცდომაც კი (მაგ. საფერფლის მაგიდაზე დატოვება) დიდ ჯარიმას იწვევს. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ბიზნესი იყოს დაცული და კანონმორჩილი.