სპორტული არბიტრაჟი (Sports Arbitration) — ეს არის დავების გადაწყვეტის უნიკალური სისტემა, რომელიც შექმნილია სპორტული კონფლიქტების სწრაფად, კონფიდენციალურად და ექსპერტული ცოდნის საფუძველზე მოსაგვარებლად. სამოქალაქო სასამართლოებისგან განსხვავებით, სპორტული არბიტრები არიან სპორტული სამართლის სპეციალისტები, რომლებსაც ესმით თამაშის წესები და ფედერაციების რეგულაციები. საქართველოში სპორტული დავები (კონტრაქტები, ტრანსფერები, დისციპლინა) ხშირად განიხილება ეროვნული ფედერაციების შიდა არბიტრაჟებში ან პირდაპირ CAS-ში (Court of Arbitration for Sport). ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კლუბებისთვის, სპორტსმენებისა და ფედერაციებისთვის, რადგან სპორტული სეზონი არ ელოდება წლობით გაწელილ სასამართლო პროცესებს.
რას მოიცავს სპორტული არბიტრაჟის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება უზრუნველყოფს სრულ წარმომადგენლობას არბიტრაჟის ყველა ეტაპზე:
- სადავო კლაუზების შედგენა: კონტრაქტებში სწორი საარბიტრაჟო დათქმის ჩაწერა, რაც განსაზღვრავს დავის განსჯადობას (მაგ. CAS ლოზანაში).
- წარმომადგენლობა ეროვნულ დონეზე: დავების წარმოება საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის, რაგბის კავშირისა და კალათბურთის ფედერაციის სადისციპლინო და დავების განმხილველ კომიტეტებში.
- საერთაშორისო არბიტრაჟი (CAS/BAT): სააპელაციო საჩივრების მომზადება და წარმომადგენლობა CAS-ში (სპორტული არბიტრაჟის სასამართლო) და FIBA BAT-ში.
- დაჩქარებული პროცედურები: გადაუდებელი ზომების (Provisional Measures) მოთხოვნა, მაგალითად, დისკვალიფიკაციის შეჩერება მნიშვნელოვანი მატჩის წინ.
- მედიაცია: დავის მორიგებით დასრულების მცდელობა არბიტრაჟის ფარგლებში.
არბიტრაჟი საჭიროა შემდეგი ტიპის დავების დროს:
- სახელფასო დავალიანება: კლუბი არ უხდის ფეხბურთელს. იურისტი მიმართავს NDRC-ს (ეროვნული დავების პალატას) თანხის იძულებითი ამოღებისთვის.
- სატრანსფერო აკრძალვა: კლუბს დაადეს სატრანსფერო ბანი ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო. საჭიროა არბიტრაჟის გზით სანქციის მოხსნა ან გადავადება.
- აგენტის საკომისიო: სპორტსმენი არ უხდის აგენტს კუთვნილ პროცენტს.
- შეჯიბრის შედეგები: გუნდმა გაასაჩივრა მატჩის შედეგი მსაჯობის უხეში შეცდომის (ტექნიკური წუნის) გამო.
სპორტული არბიტრაჟი ეყრდნობა „საქართველოს კანონს არბიტრაჟის შესახებ“, თუმცა მისი სპეციფიკა განისაზღვრება სპორტული ფედერაციების წესდებებით. საერთაშორისო დონეზე უზენაესი ძალა აქვს CAS-ის კოდექსს. მნიშვნელოვანია, რომ მხარეებმა გაითვალისწინონ ხანდაზმულობის ვადები, რომლებიც სპორტში ძალიან მოკლეა (ხშირად 10-21 დღე).
არბიტრაჟის პროცესი მოიცავს:
- ანალიზს: იურისდიქციისა და გასაჩივრების ვადების შემოწმება.
- დოკუმენტაციას: საარბიტრაჟო სარჩელის (Request for Arbitration) მომზადება.
- პროცესს: მონაწილეობა მოსმენებში და არგუმენტების წარდგენა.
Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ CAS-ის და ადგილობრივი სპორტული ტრიბუნალების პრაქტიკული გამოცდილება. ჩვენ გვესმის, რომ სპორტში სამართლიანობა სწრაფი უნდა იყოს. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი ინტერესები პროფესიონალურ დონეზე.