რა უნდა გავაკეთო ნავის ავარიისთანავე?
დაუყოვნებლივ დარეკეთ სამაშველო სამსახურში (112), გაუწიეთ დახმარება დაშავებულებს, გადაიღეთ შემთხვევის ადგილის ფოტოები და არ დატოვოთ ადგილი პოლიციის მოსვლამდე.
სავალდებულოა თუ არა ნავის დაზღვევა?
კომერციული გემებისთვის პასუხისმგებლობის დაზღვევა სავალდებულოა. კერძო მცირე ზომის ნავებისთვის ეს ნებაყოფლობითია, თუმცა რეკომენდებულია.
ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა შეჯახებისას?
პასუხისმგებლობა განისაზღვრება ბრალეულობის ხარისხის მიხედვით. თუ ორივე მხარე დამნაშავეა, ზიანი ნაწილდება ბრალის პროპორციულად.
რა ვადაში უნდა მივმართო იურისტს?
რეკომენდებულია დაუყოვნებლივ მიმართვა, რადგან საზღვაო პროტესტის განცხადების ან მტკიცებულებების წარდგენის ვადები შეზღუდულია (ხშირად 24 საათი).
შესავალი: ნავის ავარიები და სამართლებრივი პასუხისმგებლობა
საქართველოს სანაპირო ზოლი და შიდა წყლები აქტიურად გამოიყენება როგორც კომერციული, ისე რეკრეაციული ნაოსნობისთვის. სამწუხაროდ, ნაოსნობის ინტენსივობის ზრდასთან ერთად იმატებს საზღვაო ინციდენტების და ნავის ავარიების რიცხვიც. ეს მოიცავს შეჯახებებს, მეჩეჩზე შეჯდომას, ხანძრებს, წყლის მოტოციკლებით (Jet Ski) გამოწვეულ დაზიანებებსა და სხვა უბედურ შემთხვევებს. ნავის ავარიას თან სდევს რთული სამართლებრივი პროცესები: დამნაშავის დადგენა, ზარალის შეფასება, სადაზღვევო ანაზღაურების მიღება და ზოგჯერ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობაც. ასეთ დროს კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სპეციალიზებული იურისტის დახმარება, რომელმაც იცის საზღვაო სამართლის ნიუანსები. Legal.ge გაკავშირებთ ექსპერტებთან, რომლებიც დაიცავენ თქვენს უფლებებს, იქნება ეს კომპენსაციის მოთხოვნა თუ დაცვა ბრალდებისგან.
რას მოიცავს ნავის ავარიებთან დაკავშირებული მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას შემდეგ საკითხებში:
• ინციდენტის გამოძიება და რეკონსტრუქცია: ავარიის გამომწვევი მიზეზების დადგენა, ექსპერტიზის დანიშვნა და მტკიცებულებების შეგროვება.
• ზიანის ანაზღაურება: მოლაპარაკებები სადაზღვევო კომპანიებთან და მესამე პირებთან გემის შეკეთების, ტვირთის დაზიანების ან ჯანმრთელობის ზიანის კომპენსაციის მისაღებად.
• პასუხისმგებლობის განსაზღვრა: ვინ არის დამნაშავე შეჯახებაში? COLREG-ის (ზღვაში შეჯახების თავიდან აცილების საერთაშორისო წესები) დარღვევის ანალიზის საფუძველზე ბრალეულობის დადგენა.
• ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის დაცვა: წარმომადგენლობა სასამართლოსა და საგამოძიებო ორგანოებში, თუ კლიენტს ედავებიან ნაოსნობის წესების დარღვევაში.
• მცირე ზომის გემების ინციდენტები: იახტების, კატარღების და სკუტერების მონაწილეობით მომხდარი შემთხვევების სამართლებრივი რეგულირება.
ნავის ავარიები მრავალგვარია და თითოეული შემთხვევა ინდივიდუალურ მიდგომას მოითხოვს:
• შეჯახება პორტში: მანევრირების დროს იახტა შეეჯახა სხვა გემს ან პორტის ინფრასტრუქტურას. საჭიროა ზარალის დათვლა და პასუხისმგებლობის გადანაწილება.
• ტრავმა წყლის სკუტერით სეირნობისას: ტურისტი დაშავდა გაქირავებული სკუტერის მართვისას ტექნიკური გაუმართაობის ან სხვა მძღოლის დაუდევრობის გამო. დაზარალებული ითხოვს მკურნალობის ხარჯების ანაზღაურებას.
• გემის დაზიანება ქარიშხლის დროს: ცუდი ამინდის გამო გემი დაზიანდა ნავსადგურში. სადაზღვევო კომპანია უარს ამბობს ანაზღაურებაზე, ამტკიცებს რა, რომ მფლობელმა არ მიიღო სათანადო ზომები.
• მგზავრის დაშავება ბორტზე: გასართობი კატარღით სეირნობისას მგზავრი გადავარდა ბორტიდან ან მიიღო ტრავმა. მფლობელს ესაჭიროება დაცვა სამოქალაქო სარჩელისგან.
• მეთევზეთა ნავის ჩაძირვა: კომერციული თევზჭერის დროს მოხდა ინციდენტი, რამაც გამოიწვია ნავის დაკარგვა. საჭიროა სადაზღვევო დავის წარმოება.
ნავის ავარიების სამართლებრივი რეგულირება ეფუძნება საქართველოს საზღვაო კოდექსს (განსაკუთრებით თავს გემთა შეჯახების შესახებ) და საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს (დელიქტური ვალდებულებები). ადმინისტრაციულ დონეზე მოქმედებს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, რომელიც ითვალისწინებს ჯარიმებს ნაოსნობის წესების დარღვევისთვის. სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა დგება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლებით (ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების წესის დარღვევა). გარდა ამისა, საქართველო მიერთებულია COLREG-72 კონვენციას, რომელიც განსაზღვრავს გემების ქცევის წესებს ზღვაში შეჯახების თავიდან ასაცილებლად. მცირე ზომის გემების რეგისტრაციასა და ინსპექტირებას კი არეგულირებს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს ნორმატიული აქტები.
ავარიის შემთხვევაში იურისტის ჩართულობა შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. სასწრაფო რეაგირება და მტკიცებულებების დაცვა: ადვოკატი ეხმარება კლიენტს ინციდენტის დაუყოვნებლივ დაფიქსირებაში, ფოტო/ვიდეო მასალის შეგროვებასა და მოწმეების გამოკითხვაში.
2. საზღვაო პროტესტის განცხადება: საჭიროების შემთხვევაში, კაპიტნის მიერ ნოტარიუსთან ან კონსულთან „ზღვის პროტესტის“ (Sea Protest) გაფორმება, რაც მნიშვნელოვანი მტკიცებულებაა.
3. ექსპერტიზა და ზარალის შეფასება: დამოუკიდებელი საზღვაო ექსპერტების ჩართვა ავარიის ტექნიკური მიზეზებისა და ფინანსური ზარალის დასადგენად.
4. მოლაპარაკება: დავის გადაწყვეტის მცდელობა მოლაპარაკების გზით მოწინააღმდეგე მხარესთან ან სადაზღვევო კომპანიასთან.
5. სასამართლო დავა: თუ შეთანხმება ვერ ხერხდება, სარჩელის მომზადება და სასამართლოში წარმომადგენლობა.
საზღვაო ავარიები განსხვავდება ჩვეულებრივი ავტოსაგზაო შემთხვევებისგან. აქ მოქმედებს სპეციფიკური საერთაშორისო და ადგილობრივი ნორმები, რომელთა არცოდნამ შეიძლება გამოიწვიოს საქმის წაგება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სწორედ საზღვაო დავებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან სამართლიანი კომპენსაციის მიღებასა და თქვენი ინტერესების ეფექტურ დაცვაში. ნუ გარისკავთ თქვენს ქონებასა და რეპუტაციას — მიმართეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.