საკრუიზო გემის დაზიანებები
რა ვადაში უნდა შევიტანო სარჩელი საკრუიზო კომპანიის წინააღმდეგ?
ვადები ხშირად განსაზღვრულია ბილეთზე და შეიძლება იყოს ძალიან მოკლე (მაგ. 1 წელი). აუცილებელია იურისტთან დაუყოვნებლივ კონსულტაცია.
შემიძლია თუ არა ვუჩივლო კომპანიას საქართველოში?
ეს დამოკიდებულია ბილეთის პირობებსა და ათენის კონვენციაზე. თუ ინციდენტი საქართველოში მოხდა ან მგზავრობის დაწყების/დასრულების ადგილი საქართველოა, ეს შესაძლებელია.
პასუხისმგებელია თუ არა გემი ექსკურსიაზე მიღებულ ტრავმაზე?
თუ ექსკურსია ნაყიდია გემზე და არის კრუიზის პაკეტის ნაწილი, ხშირ შემთხვევაში გემს ეკისრება პასუხისმგებლობა.
რა დოკუმენტები მჭირდება კომპენსაციისთვის?
აუცილებელია ინციდენტის ოქმი (შეადგინეთ ბორტზევე), სამედიცინო ცნობები, ხარჯების ქვითრები და ფოტოები.
შესავალი: საკრუიზო გემის დაზიანებები და მგზავრთა უფლებები
საქართველო, განსაკუთრებით ბათუმის პორტი, ხშირად მასპინძლობს საერთაშორისო საკრუიზო გემებს. კრუიზით მოგზაურობა სასიამოვნო გამოცდილებაა, თუმცა ბორტზე მომხდარი უბედური შემთხვევები და ტრავმები არც თუ ისე იშვიათია. საკრუიზო გემის დაზიანებები მოიცავს ფიზიკურ ტრავმებს, საკვებით მოწამვლას, სამედიცინო პერსონალის დაუდევრობასა და ექსკურსიებზე მომხდარ ინციდენტებს. ასეთი საქმეები სამართლებრივად ძალიან რთულია, რადგან ხშირად იკვეთება იურისდიქციის პრობლემები: სად მოხდა ინციდენტი? რომელი ქვეყნის კანონი მოქმედებს? სად არის რეგისტრირებული გემი? დაზარალებულ მგზავრს ან ეკიპაჟის წევრს სჭირდება კვალიფიციური იურისტი, რომელიც შეძლებს ამ ლაბირინთში გზის გაკვლევას და კომპენსაციის მოპოვებას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს საერთაშორისო საკრუიზო ხაზების წინააღმდეგ.
რას მოიცავს საკრუიზო გემის დაზიანებების სერვისი?
ეს სერვისი ფოკუსირებულია მგზავრებისა და ეკიპაჟის უფლებების დაცვაზე შემდეგი მიმართულებით:
• პირად დაზიანებებზე კომპენსაცია: სველი იატაკის გამო დაცემა, კიბეზე ფეხის დაცდენა, აუზზე მომხდარი ინციდენტები და სხვა ფიზიკური ტრავმები.
• საკვებით მოწამვლა და ინფექციები: ბორტზე ჰიგიენური ნორმების დარღვევის შედეგად მიღებული ვირუსული ან ბაქტერიული ინფექციები (მაგ. ნოროვირუსი).
• სამედიცინო დაუდევრობა: გემის ექიმის მიერ არასწორი დიაგნოზის ან მკურნალობის გაწევა.
• ექსკურსიებზე მომხდარი ინციდენტები: ტრავმები, რომლებიც მგზავრმა მიიღო სანაპიროზე ორგანიზებული ტურის დროს, თუ ეს ტური კრუიზის ნაწილი იყო.
• ეკიპაჟის უფლებები: მეზღვაურთა კომპენსაცია სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას მიღებული დაზიანებისთვის (Maritime Labour Convention-ის კონტექსტში).
საკრუიზო გემებზე ინციდენტები ხშირად ხდება მოულოდნელად:
• დაცემა ბათუმის პორტში: ტურისტი ეცემა გემის ტრაპზე ასვლისას ან ჩამოსვლისას ტექნიკური გაუმართაობის გამო. საჭიროა დადგინდეს, პორტია პასუხისმგებელი თუ გემი.
• მოწამვლა რესტორანში: მგზავრთა ჯგუფს აღენიშნება მწვავე ინტოქსიკაცია გემის რესტორანში ვახშმის შემდეგ.
• არასათანადო უსაფრთხოება: მგზავრი დაშავდა შტორმის დროს, რადგან ავეჯი არ იყო სათანადოდ დამაგრებული.
• სამედიცინო ევაკუაცია: ჯანმრთელობის გაუარესების გამო საჭირო გახდა მგზავრის სასწრაფო გადაყვანა ქართულ კლინიკაში, მაგრამ საკრუიზო კომპანია უარს ამბობს ხარჯების დაფარვაზე.
• ეკიპაჟის წევრის ტრავმა: ქართველი მეზღვაური, რომელიც მუშაობს უცხოურ საკრუიზო გემზე, დაშავდა სამუშაოს დროს და კომპანია არ უხდის კომპენსაციას.
თუ ინციდენტი ხდება საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ან პორტში, მოქმედებს საქართველოს საზღვაო კოდექსი და საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი. თუმცა, საკრუიზო ბილეთი ხშირად შეიცავს პირობას, რომ დავა უნდა განხილულ იქნას გემის დროშის სახელმწიფოს ან კომპანიის სათაო ოფისის ადგილმდებარეობის მიხედვით (ხშირად აშშ ან დიდი ბრიტანეთი). მიუხედავად ამისა, საერთაშორისო ნორმები, როგორიცაა ათენის კონვენცია მგზავრთა და მათი ბარგის ზღვით გადაყვანის შესახებ, იცავს მგზავრთა უფლებებს. საქართველო არის ამ კონვენციის წევრი, რაც საშუალებას აძლევს დაზარალებულს მოითხოვოს კომპენსაცია მკაცრი პასუხისმგებლობის პრინციპით გარკვეულ ლიმიტებამდე. იურისტის როლია განსაზღვროს სწორი იურისდიქცია და გამოიყენოს საერთაშორისო თუ ადგილობრივი კანონმდებლობა კლიენტის სასარგებლოდ.
კომპენსაციის მიღების პროცესი საკმაოდ კომპლექსურია:
1. დოკუმენტაციის შეგროვება: სამედიცინო ცნობების, ინციდენტის აქტის (Accident Report), ბილეთის პირობებისა და მოწმეთა ჩვენებების მოპოვება.
2. იურისდიქციის დადგენა: ხელშეკრულების ანალიზი იმის გასარკვევად, სად და რა ვადებში უნდა მოხდეს სარჩელის წარდგენა.
3. პრეტენზიის წარდგენა: ოფიციალური წერილის გაგზავნა საკრუიზო კომპანიისთვის ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
4. მოლაპარაკება: კომპანიის იურისტებთან ან სადაზღვევოებთან მოლაპარაკება საქმის სასამართლოს გარეშე მოგვარების მიზნით.
5. გემის დაყადაღება (საჭიროების შემთხვევაში): თუ გემი საქართველოს პორტშია, შესაძლებელია მისი დაკავება უზრუნველყოფის ღონისძიების სახით, რაც აჩქარებს კომპენსაციის გადახდას.
საკრუიზო კომპანიებს ჰყავთ ძლიერი იურიდიული გუნდები, რომლებიც ცდილობენ მინიმუმამდე დაიყვანონ გასაცემი კომპენსაციები. მარტო მათთან დაპირისპირება თითქმის შეუძლებელია. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაიქირავოთ გამოცდილი საზღვაო იურისტები, რომლებმაც იციან როგორ მუშაობს ეს ინდუსტრია. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან თქვენი კანონიერი უფლებების რეალიზებაში, მიუხედავად იმისა, თქვენ ქართველი მგზავრი ხართ თუ უცხოელი ტურისტის ინტერესებს იცავთ საქართველოში.