ფასიანი ქაღალდების სამართლის შესაბამისობა
ვინ ითვლება ანგარიშვალდებულ საწარმოდ?
საწარმო, რომელმაც განახორციელა ფასიანი ქაღალდების საჯარო შეთავაზება ან რომლის ფასიანი ქაღალდები დაშვებულია საფონდო ბირჟაზე.
რა არის არსებითი მოვლენა?
ეს არის ისეთი ფაქტი, რომელმაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს ფასიანი ქაღალდის ფასზე (მაგ. შერწყმა, მსხვილი სასამართლო დავა).
რა სანქციებია დაგვიანებული რეპორტინგისთვის?
ეროვნული ბანკი აწესებს ფულად ჯარიმებს, რომელთა ოდენობა დამოკიდებულია დარღვევის ხანგრძლივობასა და სიმძიმეზე.
სავალდებულოა თუ არა დამოუკიდებელი აუდიტი?
დიახ, ანგარიშვალდებული საწარმოს წლიური ფინანსური ანგარიშგება აუცილებლად უნდა იყოს დამოწმებული გარე აუდიტორის მიერ.
ფასიანი ქაღალდების სამართლის შესაბამისობა (Securities Law Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის პროცესი საჯარო კომპანიებისთვის, საბროკერო ფირმებისთვის, აქტივების მმართველებისა და ბაზრის სხვა რეგულირებადი მონაწილეებისთვის. კაპიტალის ბაზარზე შესვლის შემდეგ, კომპანიებს ეკისრებათ მუდმივი ვალდებულებები: პერიოდული ანგარიშგება, არსებითი ინფორმაციის მყისიერი გამჟღავნება, ინსაიდერული ვაჭრობის აკრძალვა და კორპორაციული მართვის სტანდარტების დაცვა. ამ წესების დარღვევა იწვევს მძიმე ფინანსურ ჯარიმებს, ლიცენზიის შეჩერებას და რეპუტაციულ ზიანს. ეს სერვისი გულისხმობს კომპლექსურ იურიდიულ მხარდაჭერას, რათა ბიზნესმა მუდმივ რეჟიმში დაიცვას „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ კანონისა და ეროვნული ბანკის რეგულაციების მოთხოვნები.
რას მოიცავს ფასიანი ქაღალდების სამართლის შესაბამისობის სერვისი?
იურისტები ეხმარებიან კომპანიებს შექმნან და მართონ შესაბამისობის (Compliance) ეფექტური სისტემა:
• ანგარიშგების მართვა: წლიური, ნახევარწლიური და მიმდინარე ანგარიშების მომზადება და წარდგენა ეროვნულ ბანკსა და საფონდო ბირჟაზე კანონით დადგენილ ვადებში.
• ინსაიდერული ინფორმაციის კონტროლი: შიდა პოლიტიკის შემუშავება ინსაიდერული ინფორმაციის გავრცელების აღსაკვეთად და თანამშრომელთა ვაჭრობის მონიტორინგი.
• ინტერესთა კონფლიქტის მართვა: საბროკერო კომპანიებსა და აქტივების მმართველებში ინტერესთა კონფლიქტის პრევენციის მექანიზმების დანერგვა.
• AML/CFT შესაბამისობა: ფასიანი ქაღალდებით ვაჭრობისას ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის სპეციფიკური რეგულაციების დაცვა.
• ლიცენზირებული საქმიანობის აუდიტი: საბროკერო და სარეგისტრაციო საქმიანობის პერიოდული სამართლებრივი შემოწმება მარეგულირებლის მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე.
ხშირი სცენარები და რისკები
შესაბამისობის პრობლემები ხშირად იჩენს თავს შემდეგ სიტუაციებში:
• არსებითი მოვლენის დაგვიანებული გამჟღავნება: საჯარო კომპანიაში მოხდა დირექტორის ცვლილება ან მსხვილი გარიგება, მაგრამ ინფორმაცია არ გამოქვეყნდა დაუყოვნებლივ, რაც იწვევს დაჯარიმებას.
• ინსაიდერული ვაჭრობა: კომპანიის მენეჯერმა იყიდა აქციები ფინანსური ანგარიშგების გამოქვეყნებამდე, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია.
• მარეგულირებელი ინსპექტირება: ეროვნული ბანკი ატარებს საბროკერო კომპანიის გეგმიურ შემოწმებას და საჭიროა იურიდიული დახმარება დოკუმენტაციის წარდგენაში.
• კორპორაციული მართვის დარღვევა: აქციონერთა კრების ჩატარების წესების დარღვევა ან დამოუკიდებელი სამეთვალყურეო საბჭოს წევრის არარსებობა.
სფერო რეგულირდება საქართველოს კანონით „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“, „მეწარმეთა შესახებ“ კანონით და საქართველოს ეროვნული ბანკის ნორმატიული აქტებით. უმნიშვნელოვანესია „ანგარიშვალდებული საწარმოს მიერ ინფორმაციის წარდგენისა და გამოქვეყნების წესი“, რომელიც ადგენს გამჟღავნების სტანდარტებს. ასევე, საბროკერო კომპანიებისთვის მოქმედებს კაპიტალის ადეკვატურობისა და კლიენტის აქტივების დაცვის სპეციალური წესები. რეგულაციების დარღვევა ექვემდებარება ადმინისტრაციულ, ხოლო მძიმე შემთხვევებში — სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
იურისტი ატარებს კომპანიის შიდა პროცესების აუდიტს. იქმნება „შესაბამისობის კალენდარი“, რათა არ გამოგრჩეთ ანგარიშგების ვადები. მზადდება შიდა ინსტრუქციები (მაგ. „შავი პერიოდების“ შესახებ ვაჭრობისთვის). მარეგულირებლის მხრიდან კითხვების არსებობისას, იურისტი ამზადებს პასუხებს და წარმოადგენს კომპანიის ინტერესებს. მიზანია პრევენცია, რათა თავიდან აიცილოთ ჯარიმები და შეინარჩუნოთ „სუფთა“ რეპუტაცია ბაზარზე.
ფასიანი ქაღალდების ბაზარი დეტალების სფეროა. ერთი შეცდომა ანგარიშგებაში შეიძლება კომპანიას ძვირად დაუჯდეს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება საჯარო კომპანიების და საფინანსო ინსტიტუტების Compliance-ში. ჩვენ დაგეხმარებით, რომ რეგულაციები გახდეს თქვენი ბიზნესის სტრუქტურის ნაწილი და არა შემაფერხებელი ფაქტორი.