ISDA მასტერ შეთანხმება (ISDA Master Agreement) წარმოადგენს გლობალურად აღიარებულ სტანდარტს არაბირჟული (OTC) დერივატივების ვაჭრობისთვის, რომელიც საქართველოშიც სულ უფრო მეტ აქტუალობას იძენს. ეს არის კომპლექსური ჩარჩო ხელშეკრულება, რომელიც არეგულირებს მხარეებს შორის ურთიერთობის ყველა ძირითად ასპექტს, მათ შორის დეფოლტის შემთხვევებს, ტერმინაციასა და ნეტინგს. საქართველოში, სადაც ფინანსური ინსტიტუტები და მსხვილი კორპორაციები აქტიურად იყენებენ წარმოებულ ინსტრუმენტებს რისკების სამართავად, ISDA-ს პირობების სწორი ინტერპრეტაცია და ადაპტირება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ISDA მასტერ შეთანხმება საშუალებას აძლევს მხარეებს განახორციელონ მრავალჯერადი ტრანზაქციები ერთიანი იურიდიული ქოლგის ქვეშ, რაც ამცირებს ადმინისტრაციულ ხარჯებსა და სამართლებრივ გაურკვევლობას. Legal.ge პლატფორმა გაკავშირებთ კვალიფიციურ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო გამოცდილება ISDA დოკუმენტაციის მომზადებასა და მოლაპარაკებაში, რაც უზრუნველყოფს თქვენი ფინანსური ოპერაციების მაღალ სტანდარტს.
რას მოიცავს ISDA მასტერ შეთანხმებების მომსახურება?
ISDA მასტერ შეთანხმებასთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება მოიცავს დოკუმენტაციის სრულ ციკლს, რაც აუცილებელია უსაფრთხო ვაჭრობისთვის. მომსახურება ფარავს: ISDA 2002 ან 1992 წლის მასტერ შეთანხმების შერჩევასა და ანალიზს; ცხრილის (Schedule) მომზადებასა და მოლაპარაკებას, რომელიც შეიცავს მხარეთა ინდივიდუალურ დათქმებს; საკრედიტო მხარდაჭერის დანართის (CSA) შედგენას, რაც არეგულირებს კოლატერალის (უზრუნველყოფის) გადაცემის წესს; სპეციფიკური ტრანზაქციების დადასტურებების (Confirmations) სამართლებრივ რევიზიას; შესაბამისობას საქართველოს კანონმდებლობასთან, განსაკუთრებით ნეტინგისა და ფინანსური გირავნობის ნაწილში; იურიდიული დასკვნების (Legal Opinions) მომზადებას საერთაშორისო კონტრაგენტებისთვის. იურისტები უზრუნველყოფენ, რომ შეთანხმება იყოს სრულად აღსრულებადი ქართული სასამართლოებისა და საარბიტრაჟო ინსტიტუტების მიერ, რაც იცავს კლიენტს მხარის დეფოლტის შემთხვევაში.
პრაქტიკულ საქმიანობაში ISDA მასტერ შეთანხმება საჭირო ხდება რამდენიმე ტიპური შემთხვევის დროს. პირველი სცენარია "კორპორაციული ჰეჯირება", როდესაც ქართული ენერგეტიკული ან სამშენებლო კომპანია აფორმებს ხელშეკრულებას ბანკთან საპროცენტო განაკვეთის ან სავალუტო რისკების დასაზღვევად. მეორე სცენარი ეხება "ბანკთაშორის ვაჭრობას", სადაც ადგილობრივი ბანკები ახორციელებენ დერივატივების ტრანზაქციებს საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან (მაგალითად, EBRD ან მსხვილი საინვესტიციო ბანკები). მესამე სცენარია "კოლატერალის მენეჯმენტი", როდესაც ბაზრის მერყეობის გამო მხარეებს შორის საჭირო ხდება მარჟის გადაცემა, რაც ზუსტად უნდა იყოს გაწერილი CSA-ში. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც საჭიროა შეთანხმების მოდიფიკაცია ახალი რეგულაციების (მაგალითად, LIBOR-ის ტრანზიცია) ან კლიენტის საკრედიტო რეიტინგის ცვლილების გამო. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს მაღალი დონის იურიდიულ ექსპერტიზას.
ISDA მასტერ შეთანხმებების სამართლებრივი ვალიდურობა საქართველოში ეყრდნობა საქართველოს კანონს ფინანსური გირავნობის, ნეტინგისა და წარმოებული ფინანსური ინსტრუმენტების შესახებ. ეს კანონი სპეციალურად შეიქმნა იმისათვის, რომ ISDA-ს ტიპის შეთანხმებები და მათში არსებული "Close-out Netting" მექანიზმები ყოფილიყო ცნობადი და დაცული, მათ შორის მხარის გაკოტრების შემთხვევაში. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ხელშეკრულების თავისუფლების პრინციპებს. საქართველოს ეროვნული ბანკი ახორციელებს ზედამხედველობას ფინანსური ინსტიტუტების მიერ ISDA შეთანხმებების გამოყენებაზე, რათა უზრუნველყოფილი იყოს სისტემური სტაბილურობა. იურისტის მონაწილეობა აუცილებელია, რათა შეთანხმების ინგლისური სამართლით რეგულირებული პუნქტები ჰარმონიაში იყოს ქართულ იმპერატიულ ნორმებთან.
პროცესი იწყება კლიენტის საჭიროებების იდენტიფიცირებითა და კონტრაგენტის "დუ დილიჯენსით". პირველ ეტაპზე იურისტი ამზადებს ISDA-ს ძირითად დოკუმენტებს და ცხრილს (Schedule). მეორე ეტაპზე მიმდინარეობს მოლაპარაკებები კონტრაგენტთან ისეთ საკითებზე, როგორიცაა "Cross Default", "Termination Events" და "Credit Support" დონეები. მესამე ეტაპი მოიცავს CSA-ს დეტალურ დამუშავებას, რაც განსაზღვრავს რა აქტივები შეიძლება იქნას გამოყენებული უზრუნველყოფის სახით. მეოთხე ეტაპზე ხდება დოკუმენტაციის საბოლოო ვერსიის შეთანხმება და ხელმოწერა. მეხუთე ეტაპი გულისხმობს "იურიდიული დასკვნის" (Capacity and Enforceability Opinion) გაცემას, რაც ხშირად სავალდებულო მოთხოვნაა საერთაშორისო ტრანზაქციებისას. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ მთელი პროცედურა ჩატარდეს საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის გათვალისწინებით.
ISDA მასტერ შეთანხმება ერთ-ერთი ყველაზე რთული იურიდიული დოკუმენტია, რომლის მომზადებაც მხოლოდ სპეციალიზებულ იურისტებს შეუძლიათ. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება საერთაშორისო იურიდიულ ფირმებსა და ბანკებში მუშაობის. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან ISDA-ს რთული სტრუქტურის მარტივად გაგებასა და თქვენს ინტერესებზე მორგებაში. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ იღებთ წვდომას უმაღლესი დონის ფინანსურ სამართალზე, რაც გარანტიას აძლევს თქვენი ტრანზაქციების სამართლებრივ სიმყარეს. იპოვეთ თქვენი ISDA ექსპერტი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი ფინანსური მომავალი პროფესიონალური მხარდაჭერით. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ საიმედოობასა და მაღალკვალიფიციურ სერვისს.