დღგ-ს საგადასახადო დიაგნოსტიკა (VAT Health Check) არის პრევენციული აუდიტორული პროცედურა, რომელიც მიზნად ისახავს კომპანიის საგადასახადო რისკების გამოვლენასა და აღმოფხვრას, სანამ მათ შემოსავლების სამსახური აღმოაჩენს. საქართველოში საგადასახადო ხანდაზმულობის ვადა 3 წელია, რაც ნიშნავს, რომ აუდიტს შეუძლია შეამოწმოს ნებისმიერი პერიოდი ბოლო 3 წლის განმავლობაში. ხშირად, ბუღალტრული შეცდომები წლების განმავლობაში გროვდება და სისტემურ ხასიათს ატარებს. მაგალითად, დღგ-ის ჩათვლების არასწორი დეკლარირება ან გათავისუფლებული ოპერაციების არასწორი კვალიფიკაცია შეიძლება წლების შემდეგ აღმოჩნდეს, რაც კატასტროფულ ჯარიმებს იწვევს. დღგ-ის "ჯანმრთელობის შემოწმება" არის ერთგვარი იმიტირებული საგადასახადო შემოწმება, სადაც დამოუკიდებელი ექსპერტები ამოწმებენ თქვენს დოკუმენტაციას იმავე მეთოდოლოგიით, რომელსაც იყენებს საგადასახადო ორგანო.
რას მოიცავს დღგ-ის დიაგნოსტიკის მომსახურება?
Legal.ge-ს აუდიტორები და საგადასახადო კონსულტანტები გთავაზობენ დეტალურ დიაგნოსტიკას, რომელიც მოიცავს:
- დეკლარაციების რევიზიას: გასული პერიოდების (ჩვეულებრივ, ბოლო 3 წელი) დღგ-ის დეკლარაციების შედარებას პირველად დოკუმენტაციასთან და ფინანსურ ანგარიშგებასთან.
- ჩათვლების ვალიდაციას: მიღებული ჩათვლების სისწორის შემოწმებას — არის თუ არა ფაქტურები ატვირთული, დადასტურებული და უკავშირდება თუ არა ისინი ეკონომიკურ საქმიანობას.
- პროპორციული წესის შემოწმებას: თუ კომპანიას აქვს შერეული ოპერაციები, მოწმდება, რამდენად სწორად იქნა გამოთვლილი და გამოყენებული ჩათვლის პროპორცია.
- დოკუმენტაციის სისრულის კონტროლს: ხელშეკრულებების, ინვოისების და მიღება-ჩაბარების აქტების შემოწმებას, რათა დადგინდეს მათი შესაბამისობა საგადასახადო კოდექსის მოთხოვნებთან.
- რისკების რუკის შედგენას: აღმოჩენილი ხარვეზების კლასიფიკაციას რისკის დონის მიხედვით და რეკომენდაციებს მათ გამოსასწორებლად (მაგ. დაზუსტებული დეკლარაციის წარდგენა).
დიაგნოსტიკა განსაკუთრებით აქტუალურია რამდენიმე სცენარში. პირველი: კომპანიაში იცვლება მთავარი ბუღალტერი ან ფინანსური დირექტორი. ახალ მენეჯმენტს სურს იცოდეს, რა "მემკვიდრეობა" დახვდა, რათა თავიდან აიცილოს პასუხისმგებლობა ძველ შეცდომებზე. მეორე: კომპანია გეგმავს დღგ-ის ზედმეტობის დაბრუნებას. მოთხოვნის გაგზავნამდე კრიტიკულია შემოწმება, რადგან დაბრუნების მოთხოვნა ხშირად იწვევს საგადასახადო შემოწმებას. თუ აუდიტი შეცდომებს იპოვის, დაბრუნების ნაცვლად კომპანია დაჯარიმდება. მესამე: კომპანიის გაყიდვა ან შერწყმა. ინვესტორი ითხოვს საგადასახადო Due Diligence-ს, რათა დარწმუნდეს, რომ არ ყიდულობს კომპანიას ფარული საგადასახადო ვალდებულებებით.
დიაგნოსტიკა ეფუძნება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის ნორმებს აუდიტისა და შემოწმების შესახებ. კოდექსის მე-4 მუხლი განსაზღვრავს ხანდაზმულობის ვადას (3 წელი). დიაგნოსტიკის პროცესში გამოიყენება აუდიტის საერთაშორისო სტანდარტები და შემოსავლების სამსახურის მეთოდური მითითებები. მნიშვნელოვანია, რომ თუ დიაგნოსტიკის შედეგად გამოვლინდა შეცდომა და კომპანია წარადგენს დაზუსტებულ დეკლარაციას საგადასახადო შემოწმების შეტყობინების ჩაბარებამდე, მას არ დაეკისრება ჯარიმა (მხოლოდ საურავი), რაც დიაგნოსტიკის მთავარი ფინანსური სარგებელია.
Legal.ge-ზე ექსპერტის მოწვევისას პროცესი იწყება მონაცემთა ბაზებზე (RS.ge, საბუღალტრო პროგრამა) წვდომის მიცემით. პირველ ეტაპზე ხდება მონაცემთა დისტანციური ანალიზი და „წითელი ალმების“ (Red Flags) იდენტიფიცირება. მეორე ეტაპზე აუდიტორი ადგილზე ამოწმებს დოკუმენტაციას შერჩევითი მეთოდით. მესამე ეტაპზე მზადდება კონფიდენციალური ანგარიში, სადაც დეტალურად არის აღწერილი თითოეული ნაპოვნი შეცდომა, მისი ფინანსური ეფექტი (პოტენციური ჯარიმა) და გამოსწორების გზა. ეს გაძლევთ საშუალებას, "დაალაგოთ" ბუღალტერია მშვიდ გარემოში.
საგადასახადო სიმშვიდე ფასდაუდებელია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას აუდიტორებზე, რომლებსაც აქვთ შემოსავლების სამსახურში მუშაობის ან "დიდი ოთხეულის" აუდიტორული გამოცდილება. მათ ზუსტად იციან, რას და სად ეძებენ სახელმწიფო აუდიტორები. Legal.ge-ზე ჩატარებული დიაგნოსტიკა არის გარანტია, რომ საგადასახადო შემოწმება თქვენთვის უსიამოვნო სიურპრიზი არ იქნება.