დღგ-ის შესაბამისობა (VAT Compliance) და დეკლარირება ბიზნესის ყოველთვიური რუტინის კრიტიკული ნაწილია. საქართველოში დღგ-ის ადმინისტრირება მკაცრად რეგლამენტირებულია: გადამხდელად რეგისტრაცია, ყოველთვიური დეკლარაციების წარდგენა და გადასახადის გადახდა უნდა მოხდეს ზუსტად დადგენილ ვადებში. დღგ-ის სისტემაში ნებისმიერი გადაცდომა — იქნება ეს დაგვიანებული დეკლარაცია, არასწორად გამოწერილი ანგარიშ-ფაქტურა თუ ჩათვლის დოკუმენტის ხარვეზი — ავტომატურად იწვევს საჯარიმო სანქციებს და საურავებს. განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს 100,000-ლარიანი ზღვარის მონიტორინგი: როგორც კი კომპანიის დასაბეგრი ბრუნვა გადააჭარბებს ამ ნიშნულს 12 თვის განმავლობაში, წარმოიშობა სავალდებულო რეგისტრაციის ვალდებულება. ამ მომენტის გაპარვა ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული შეცდომაა, რაც კომპანიას აიძულებს გადაიხადოს დღგ საკუთარი ჯიბიდან წარსულ პერიოდზე, კლიენტისგან თანხის ამოღების შესაძლებლობის გარეშე.
რას მოიცავს დღგ-ის შესაბამისობის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი კომპანიის სრულ შესაბამისობას საგადასახადო კანონმდებლობასთან. მომსახურება მოიცავს:
- დღგ-ის რეგისტრაციას: სავალდებულო ან ნებაყოფლობითი რეგისტრაციის პროცესის მართვას შემოსავლების სამსახურის პორტალზე (RS.ge).
- ყოველთვიურ დეკლარირებას: დღგ-ის ყოველთვიური დეკლარაციების მომზადებასა და წარდგენას არაუგვიანეს მომდევნო თვის 15 რიცხვისა.
- ანგარიშ-ფაქტურების ადმინისტრირებას: ელექტრონული საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურების (ე-ფაქტურა) გამოწერას, დადასტურებასა და კორექტირებას.
- ბრუნვის მონიტორინგს: არარეგისტრირებული პირებისთვის ბრუნვის მუდმივ კონტროლს, რათა დროულად დაფიქსირდეს სავალდებულო რეგისტრაციის მომენტი.
- უკუდაბეგვრის მართვას: არარეზიდენტისგან მიღებულ მომსახურებაზე უკუდაბეგვრის დღგ-ის დარიცხვასა და დეკლარაციაში ასახვას.
ერთ-ერთი კლასიკური სცენარია "ზღვარის გადალახვა": მცირე ბიზნესს ჰგონია, რომ 100,000-ლარიანი ზღვარი ითვლება კალენდარული წლის (იანვარი-დეკემბერი) მიხედვით. სინამდვილეში, კანონი ითვალისწინებს "ნებისმიერ უწყვეტ 12 კალენდარულ თვეს". შედეგად, კომპანია აგვიანებს რეგისტრაციას და ჯარიმდება. მეორე სცენარი უკავშირდება ავანსებს: კომპანიამ მიიღო ავანსი საქონლის მიწოდებამდე. დღგ-ის მიზნებისთვის, ავანსის მიღება უკვე დაბეგვრის მომენტია, თუმცა ბევრი ბუღალტერი ელოდება საბოლოო მიწოდებას, რაც დეკლარაციის დაგვიანებას იწვევს. მესამე სცენარია დღგ-ის ჩათვლა ხარვეზიანი დოკუმენტით: კომპანია ითვლის დღგ-ს ინვოისის საფუძველზე, რომელიც არ არის ატვირთული RS.ge-ზე, რაც აუდიტის დროს გაუქმდება და დაეკისრება ჯარიმა.
დღგ-ის ადმინისტრირების წესები გაწერილია საქართველოს საგადასახადო კოდექსში. კერძოდ, მუხლი 165 განსაზღვრავს რეგისტრაციის ვალდებულებას, ხოლო მუხლი 166 — რეგისტრაციის გაუქმებას. დეკლარაციის წარდგენის ვადები და წესი რეგულირდება კოდექსითა და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“. ყველა პროცედურა ხორციელდება ელექტრონულად, შემოსავლების სამსახურის ავტორიზებული გვერდის (RS.ge) მეშვეობით. სისტემა არის სრულად გაციფრულებული, რაც ნიშნავს, რომ მონაცემთა ბაზებს შორის შეუსაბამობა (მაგ. დეკლარაციასა და გამოწერილ ფაქტურებს შორის) სისტემის მიერ ავტომატურად ფიქსირდება.
Legal.ge-ზე სპეციალისტთან თანამშრომლობა არის უწყვეტი პროცესი. თვის დასაწყისში სპეციალისტს მიეწოდება ინფორმაცია განხორციელებული ტრანზაქციების შესახებ (ბანკის ამონაწერი, ინვოისები). შუა რიცხვებში (10-14 რიცხვამდე) ხდება დეკლარაციის პროექტის მომზადება და გადასახადის ოდენობის დათვლა. კლიენტის დასტურის შემდეგ, 15 რიცხვამდე ხდება დეკლარაციის ელექტრონული გადაგზავნა. პარალელურად, სპეციალისტი მუდმივ რეჟიმში ამოწმებს RS.ge-ზე შემოსულ ფაქტურებს და ადასტურებს მათ, რათა არ დაიკარგოს ჩათვლის უფლება.
დღგ-ის შეცდომები ძვირი ჯდება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაიქირავოთ პროფესიონალები, რომლებიც არა მხოლოდ მექანიკურად ავსებენ დეკლარაციებს, არამედ აზღვევენ თქვენს ბიზნესს რისკებისგან. ჩვენი პლატფორმის ექსპერტები იყენებენ თანამედროვე სააღრიცხვო პროგრამებს და კარგად იცნობენ RS.ge-ს ნიუანსებს, რაც უზრუნველყოფს თქვენი საგადასახადო ვალდებულებების ზუსტ და დროულ შესრულებას.