ICO/STO პროექტების სამართლებრივი უზრუნველყოფა და სტრუქტურირება
მონეტების პირველადი შეთავაზება (ICO) და უსაფრთხოების ტოკენების შეთავაზება (STO) წარმოადგენს კაპიტალის მოზიდვის ინოვაციურ მეთოდებს ბლოკჩეინ ტექნოლოგიის გამოყენებით. საქართველო, თავისი ლიბერალური ბიზნეს გარემოთი და განვითარებული კრიპტო-ინფრასტრუქტურით, მიმზიდველი იურისდიქციაა მსგავსი პროექტებისთვის. თუმცა, ICO-სა და STO-ს სამართლებრივი სტრუქტურირება კომპლექსური პროცესია, რომელიც მოითხოვს მკაცრ შესაბამისობას როგორც ადგილობრივ კანონმდებლობასთან, ისე საერთაშორისო სტანდარტებთან. მთავარი გამოწვევა მდგომარეობს ტოკენის სამართლებრივი ბუნების სწორ განსაზღვრაში — არის ის "უტილიტარული" (Utility) თუ "ფასიანი ქაღალდი" (Security). არასწორმა კვალიფიკაციამ შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე სამართლებრივი შედეგები, მათ შორის მარეგულირებლის სანქციები და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. ამიტომ, კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა პროექტის დაწყებისთანავე აუცილებელია.
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მომსახურებას ICO/STO პროექტებისთვის, რაც მოიცავს:
- ტოკენის სამართლებრივი კლასიფიკაცია: "Howey Test"-ის ანალოგიური კრიტერიუმებისა და საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე ანალიზი, რათა განისაზღვროს, ექვემდებარება თუ არა ტოკენი ფასიანი ქაღალდების რეგულაციებს.
- კორპორაციული სტრუქტურირება: ოპტიმალური იურიდიული პირის დაფუძნება (შპს, სს) და კორპორაციული დოკუმენტაციის მომზადება, რომელიც ითვალისწინებს ტოკენების ემისიის სპეციფიკას.
- Whitepaper-ის სამართლებრივი აუდიტი: პროექტის მთავარი დოკუმენტის შემოწმება, რათა მასში გაწერილი დაპირებები არ ეწინააღმდეგებოდეს კანონს და არ შეიცავდეს შეცდომაში შემყვან ინფორმაციას.
- SAFT (Simple Agreement for Future Tokens) ხელშეკრულებები: ინვესტორებთან წინასწარი შეთანხმებების მომზადება, რაც იცავს ორივე მხარის ინტერესებს ტოკენების გამოშვებამდე.
- მარეგულირებელთან ურთიერთობა: საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან და სხვა უწყებებთან კომუნიკაცია, განსაკუთრებით ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერის (VASP) სტატუსის საჭიროებისას.
- AML/CFT შესაბამისობა: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შიდა პოლიტიკის შემუშავება და დანერგვა.
პროექტის განხორციელებისას ხშირად წარმოიქმნება რთული სიტუაციები. მაგალითად, სტარტაპმა შეიძლება გამოუშვას ტოკენი, რომელსაც მიიჩნევს "უტილიტარულად", მაგრამ ინვესტორებს ჰპირდება დივიდენდებს ან მოგების წილს, რაც მას ავტომატურად აქცევს არარეგისტრირებულ ფასიან ქაღალდად. ასეთი ქმედება კანონდარღვევაა. სხვა სცენარში, კომპანიამ შესაძლოა ვერ გაიაროს ბანკების "კომპლაენსი" და ვერ გახსნას ანგარიში, რადგან არ აქვს გამართული AML პოლიტიკა ICO-ს ფარგლებში მოზიდული თანხებისთვის. ასევე ხშირია დავები ინვესტორებთან, როდესაც პროექტი ვერ ასრულებს Whitepaper-ში გაწერილ ვადებს, და საჭირო ხდება პასუხისმგებლობის გამიჯვნა დავების დროს. სწორად შედგენილი "Terms of Token Sale" დოკუმენტი კრიტიკულია ასეთი რისკების დასაზღვევად.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს რამდენიმე საკანონმდებლო აქტი. უპირველეს ყოვლისა, საქართველოს კანონი "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ" განსაზღვრავს საჯარო შეთავაზების წესებს, თუ ტოკენი ფასიან ქაღალდად ჩაითვლება. საქართველოს ეროვნული ბანკის ორგანული კანონი და თანმდევი რეგულაციები ვირტუალური აქტივების შესახებ ადგენენ VASP-ების რეგისტრაციის და ზედამხედველობის წესებს. კორპორაციული ნაწილისთვის გამოიყენება კანონი "მეწარმეთა შესახებ". განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა "ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ" კანონს, რომელიც ICO/STO ემიტენტებს ავალდებულებს, მოახდინონ ინვესტორთა იდენტიფიკაცია (KYC).
იურისტთან მუშაობის პროცესი რამდენიმე ეტაპს მოიცავს. პირველ რიგში, ხდება ბიზნეს მოდელის დეტალური ანალიზი და ტოკენომიკის შეფასება სამართლებრივ ჭრილში. შემდეგ იურისტი გვთავაზობს იურისდიქციისა და კორპორაციული სტრუქტურის სქემას. მესამე ეტაპზე მზადდება მთელი სახელშეკრულებო ბაზა: Whitepaper-ის დისკლეიმერები, ტოკენის გაყიდვის პირობები, კონფიდენციალურობის პოლიტიკა. პარალელურად მიმდინარეობს AML/KYC მექანიზმების ინტეგრაცია ვებ-გვერდზე. საბოლოო ეტაპი არის პროექტის გაშვება (Launch) და პოსტ-ICO სამართლებრივი მხარდაჭერა.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას საქართველოში მოქმედ საუკეთესო FinTech და კრიპტო იურისტებთან. ICO და STO პროექტები მოითხოვს არა მხოლოდ სამართლის, არამედ ტექნოლოგიების ღრმა ცოდნას. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტებს აქვთ გამოცდილება როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო პროექტებთან მუშაობის, რაც უზრუნველყოფს თქვენი კაპიტალის მოზიდვის კამპანიის ლეგიტიმურობასა და უსაფრთხოებას. ენდეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე, რათა თქვენი ინოვაციური იდეა წარმატებულ და კანონიერ ბიზნესად აქციოთ.