საგადასახადო დავები (Tax Litigation) არის კომპლექსური იურიდიული დისციპლინა, რომელიც მოიცავს გადამხდელის ინტერესების დაცვას საგადასახადო ორგანოებთან კონფლიქტის ნებისმიერ ეტაპზე — აუდიტის დაწყებიდან უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე. ეს სერვისი აერთიანებს როგორც ადმინისტრაციულ გასაჩივრებას, ისე სასამართლო წარმოებას და წარმოადგენს ბიზნესის სამართლებრივი უსაფრთხოების ფარს. საქართველოში, სადაც საგადასახადო კანონმდებლობა ხშირად იცვლება და ადმინისტრირება გამკაცრებულია, პროფესიონალი ლიტიგატორის გარეშე დავის წარმოება მნიშვნელოვან ფინანსურ რისკებთანაა დაკავშირებული.
საგადასახადო ლიტიგაცია არ არის მხოლოდ რეაგირება უკვე დამდგარ შედეგზე; ეს არის პროაქტიული პროცესი, რომელიც მოიცავს რისკების მართვას და სტრატეგიულ დაგეგმვას. კვალიფიციური ადვოკატი აფასებს საქმის პერსპექტივას არა მხოლოდ საგადასახადო კოდექსის, არამედ ზოგადი ადმინისტრაციული და საპროცესო სამართლის ჭრილში. მიზანია არა უბრალოდ დავის მოგება, არამედ კლიენტის ბიზნესის რეპუტაციისა და ფინანსური სტაბილურობის შენარჩუნება.
მომსახურების სრული სპექტრი
საგადასახადო დავების სერვისი არის ყოვლისმომცველი და მოიცავს:
- სტრატეგიულ კონსულტირებას: დავის დაწყებამდე შანსების შეფასება და ხარჯ-სარგებლიანობის ანალიზი.
- ადმინისტრაციულ წარმოებას: საჩივრების მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურსა და ფინანსთა სამინისტროს დავების საბჭოში.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: სრული იურიდიული მხარდაჭერა საერთო სასამართლოების სამივე ინსტანციაში (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი).
- საგადასახადო აუდიტის მართვას: აუდიტორებთან კომუნიკაცია, დოკუმენტაციის მიწოდების კონტროლი და შუალედური აქტების გასაჩივრება.
- აღსრულების შეჩერებას: სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენება, რათა დავის დასრულებამდე არ მოხდეს თანხების ჩამოჭრა ან ქონების რეალიზაცია.
ტიპური სადავო საკითხები
ლიტიგაცია ხშირად ეხება შემდეგ საკითხებს:
- დღგ-ს ჩათვლები: ფიქტიური გარიგებების ბრალდებით დღგ-ს ჩათვლის გაუქმება და ჯარიმები.
- მოგების გადასახადი: ხარჯების არასამეწარმეო მიზნით გაწეულად მიჩნევა და დაბეგვრა.
- ქონების გადასახადი: აქტივების ღირებულების გადაფასება და დამატებითი გადასახადის დარიცხვა.
- საკონტროლო შესყიდვები: ჩეკის არამოცემისა და სალარო აპარატის გამოუყენებლობის გამო დაკისრებული სანქციები.
სამართლებრივი საფუძვლები
საგადასახადო ლიტიგაცია ეყრდნობა საქართველოს საკანონმდებლო ბაზას:
- საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: დავის მატერიალური საფუძველი.
- ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი: სასამართლო განხილვის წესები.
- ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია (დამატებითი ოქმი N1): საკუთრების უფლების დაცვა, რაც ხშირად გამოიყენება საგადასახადო დავებში არგუმენტად.
მუშაობის პროცესი
Legal.ge-ს პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული ადვოკატი იწყებს საქმეს დეტალური აუდიტით. ის აგროვებს მტკიცებულებებს, ქირაობს საჭიროების შემთხვევაში ექსპერტებს და აყალიბებს იურიდიულ პოზიციას. პროცესი არის დინამიური და მოითხოვს მუდმივ ჩართულობას, რათა რეაგირება მოხდეს მოწინააღმდეგე მხარის (საგადასახადო ორგანოს) არგუმენტებზე.
Legal.ge — თქვენი პარტნიორი საგადასახადო დავებში
საგადასახადო დავა არ არის მხოლოდ იურიდიული პროცესი, ეს არის ბრძოლა თქვენი ბიზნესის რესურსებისთვის. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან ექსკლუზიურად საგადასახადო სამართალზე და აქვთ დავების მოგების მაღალი მაჩვენებელი. ენდეთ კვალიფიციურ კადრებს და გაზარდეთ წარმატების შანსი ჩვენთან ერთად.