საგადასახადო გადაწყვეტილებების გასაჩივრება
რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო საგადასახადო შემოწმების აქტი?
საგადასახადო შემოწმების აქტის გასაჩივრების ვადა არის 30 კალენდარული დღე მისი ჩაბარებიდან. ვადის გაშვების შემთხვევაში კარგავთ გასაჩივრების უფლებას, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა.
აჩერებს თუ არა გასაჩივრება გადასახადის გადახდის ვალდებულებას?
დიახ, საჩივრის შეტანა აჩერებს სადავო თანხის გადახდის ვალდებულებას და იძულებითი აღსრულების ღონისძიებებს (მაგ. ინკასოს) დავის საბოლოო დასრულებამდე.
შესაძლებელია თუ არა საჩივრის წარდგენა ადვოკატის გარეშე?
შესაძლებელია, თუმცა რეკომენდებული არ არის. საგადასახადო დავები რთულ სამართლებრივ ნიუანსებს შეიცავს და არასწორად შედგენილი საჩივარი ხშირად უარყოფითი შედეგით სრულდება.
სად ხდება საჩივრის განხილვა?
საჩივარი თავდაპირველად განიხილება შემოსავლების სამსახურში. თუ შედეგი უარყოფითია, მისი გასაჩივრება შესაძლებელია ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ დავების განხილვის საბჭოში ან სასამართლოში.
საგადასახადო გადაწყვეტილებების გასაჩივრება არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი სამართლებრივი პროცესი ბიზნესისა და ფიზიკური პირებისთვის, რომლებიც არ ეთანხმებიან საგადასახადო ორგანოს მიერ დაკისრებულ გადასახადებს, ჯარიმებს ან სხვა სახის ადმინისტრაციულ აქტებს. საქართველოში მოქმედი საგადასახადო სისტემა ითვალისწინებს დავების განხილვის ორეტაპიან სისტემას: ადმინისტრაციულ და სასამართლო წესს. ადმინისტრაციული წესით გასაჩივრება ხშირად წარმოადგენს ყველაზე სწრაფ და ეფექტურ გზას საგადასახადო ორგანოს შეცდომების გამოსასწორებლად, სანამ საქმე სასამართლომდე მივა. ეს სერვისი მოიცავს კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას საჩივრის მომზადების, მტკიცებულებების შეგროვებისა და დავების განხილვის საბჭოში წარმომადგენლობის კუთხით.
საგადასახადო შემოწმების აქტის ან საგადასახადო სამართალდარღვევის ოქმის გასაჩივრება მოითხოვს არა მხოლოდ საგადასახადო კოდექსის ღრმა ცოდნას, არამედ პროცედურული ნორმების ზედმიწევნით დაცვას. ხშირ შემთხვევაში, გადამხდელები უშვებენ შეცდომებს ვადების ან დასაბუთების ნაწილში, რაც საჩივრის განუხილველად დატოვებას ან უარყოფას იწვევს. პროფესიონალი საგადასახადო ადვოკატის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი არგუმენტები იყოს სამართლებრივად გამართული და საგადასახადო ორგანოს ქმედებების კანონიერება სათანადოდ შეფასდეს.
რას მოიცავს საგადასახადო გასაჩივრების სერვისი
საგადასახადო გადაწყვეტილებების გასაჩივრების სერვისი კომპლექსურია და მოიცავს დავის სრული ციკლის მართვას ადმინისტრაციულ დონეზე. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
• საგადასახადო აუდიტის აქტის ანალიზს: დარიცხვის საფუძვლიანობის შემოწმებას, ფაქტობრივი და სამართლებრივი უზუსტობების იდენტიფიცირებას.
• საჩივრის მომზადებას: არგუმენტირებული საჩივრის შედგენას საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურში ან დავების განხილვის საბჭოში წარსადგენად.
• მტკიცებულებების მოპოვებას: აუდიტის დასკვნის გასაბათილებლად საჭირო დოკუმენტაციის, ექსპერტიზის დასკვნებისა და ახსნა-განმარტებების მომზადებას.
• წარმომადგენლობას დავების საბჭოში: კლიენტის ინტერესების დაცვას ზეპირი მოსმენის დროს, რაც კრიტიკულია არგუმენტების სწორად პოზიციონირებისთვის.
• ვადების კონტროლს: გასაჩივრების კანონით დადგენილი 30-დღიანი ვადის დაცვას და პროცედურული ხარვეზების თავიდან აცილებას.
• ადმინისტრაციული საჩივრის შედეგების ანალიზს: შემდგომი სტრატეგიის განსაზღვრას – დავის დასრულება თუ სასამართლოში გაგრძელება.
გავრცელებული სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ ეს მომსახურება
საგადასახადო გასაჩივრება აუცილებელი ხდება სხვადასხვა რეალურ სცენარში:
• არასწორი დარიცხვა აუდიტის შედეგად: საგადასახადო შემოწმებამ არასწორად დააკვალიფიცირა ეკონომიკური ოპერაცია, რამაც გამოიწვია დიდი ოდენობით გადასახადისა და ჯარიმის დარიცხვა.
• დღგ-ს ჩათვლის გაუქმება: შემოსავლების სამსახურმა გააუქმა დღგ-ს ჩათვლა ფიქტიური გარიგების ეჭვის საფუძველზე, თუმცა გარიგება რეალური იყო.
• ქონების ყადაღა და ინკასო: საგადასახადო დავალიანების გამო კომპანიის ანგარიშებს დაედო ინკასო, რაც აჩერებს ბიზნეს საქმიანობას და საჭიროებს დაუყოვნებლივ გასაჩივრებას აღსრულების შესაჩერებლად.
• სტატუსის გაუქმება: მცირე ბიზნესის ან სპეციალური სავაჭრო ზონის სტატუსის გაუქმება, რაც იწვევს საგადასახადო შეღავათების დაკარგვას და რეტროსპექტულ დარიცხვებს.
• ზედმეტად გადახდილი თანხის დაბრუნებაზე უარი: საგადასახადო ორგანომ უარი თქვა ზედმეტად გადახდილი გადასახადის დაბრუნებაზე ან გაქვითვაზე.
საგადასახადო გასაჩივრების პროცესი რეგულირდება საქართველოს კანონმდებლობით, კერძოდ:
• საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: განსაზღვრავს გასაჩივრების წესებს, ვადებს და საგადასახადო დავების განმხილველ ორგანოებს.
• საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი: ადგენს ადმინისტრაციული წარმოების ზოგად პრინციპებს, მტკიცებულებათა გამოკვლევისა და გადაწყვეტილების მიღების სტანდარტებს.
• საქართველოს მთავრობის დადგენილება "საგადასახადო დავების განმხილველი საბჭოს შესახებ": არეგულირებს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში დავების განხილვის პროცედურულ დეტალებს.
კანონმდებლობის მიხედვით, საგადასახადო დავის პერიოდში სადავო თანხის გადახდა ჩერდება, თუ გადამხდელი წარადგენს საჩივარს კანონით დადგენილ ვადაში, რაც ბიზნესს საშუალებას აძლევს, გააგრძელოს ფუნქციონირება საბოლოო გადაწყვეტილებამდე.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა გასაჩივრების პროცესში შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. პირველადი კონსულტაცია და დოკუმენტაციის შესწავლა: ადვოკატი ეცნობა საგადასახადო შემოწმების აქტს და აფასებს გასაჩივრების პერსპექტივას.
2. სტრატეგიის შემუშავება: განისაზღვრება დაცვის ხაზი, საჭირო მტკიცებულებები და არგუმენტები.
3. საჩივრის მომზადება და წარდგენა: იურიდიულად გამართული საჩივრის შედგენა და შესაბამის ორგანოში (შემოსავლების სამსახური ან ფინანსთა სამინისტრო) რეგისტრაცია.
4. ზეპირი მოსმენა: მონაწილეობა დავების განმხილველი საბჭოს სხდომაში, სადაც ადვოკატი იცავს კლიენტის პოზიციას.
5. გადაწყვეტილების მიღება და შემდგომი ნაბიჯები: საბჭოს გადაწყვეტილების ანალიზი და საჭიროების შემთხვევაში, დავის სასამართლოში გაგრძელების დაგეგმვა.
რატომ უნდა აირჩიოთ Legal.ge
საგადასახადო დავები მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას და პრაქტიკულ გამოცდილებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საქართველოში მოქმედ წამყვან საგადასახადო იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ დავების წარმატებით დასრულების მრავალწლიანი გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც იცნობენ სისტემას შიგნიდან და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესი უსაფუძვლო საგადასახადო ვალდებულებებისგან. ენდეთ პროფესიონალებს და დაიცავით თქვენი უფლებები ეფექტურად Legal.ge-სთან ერთად.