საგადასახადო სასამართლო დავები წარმოადგენს დავის გადაწყვეტის საბოლოო და უმაღლეს ინსტანციას, როდესაც ადმინისტრაციული გასაჩივრების რესურსი ამოწურულია ან არაეფექტურია. საქართველოში საგადასახადო დავებს საერთო სასამართლოები განიხილავენ ადმინისტრაციული სამართალწარმოების წესით. ეს პროცესი მოითხოვს ადვოკატისგან არა მხოლოდ საგადასახადო კოდექსის ღრმა ცოდნას, არამედ საპროცესო კანონმდებლობისა და სასამართლო პრაქტიკის ზედმიწევნით ფლობას. სასამართლოში საქმის წარმოება ხშირად ერთადერთი გზაა საგადასახადო ორგანოს უკანონო გადაწყვეტილების გასაუქმებლად და სამართლიანობის აღსადგენად.
სასამართლო დავა საგადასახადო საქმეებზე განსაკუთრებით რთულია მტკიცების ტვირთის განაწილების კუთხით. მართალია, ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით მტკიცების ტვირთი ხშირად ადმინისტრაციულ ორგანოს ეკისრება, მაგრამ პრაქტიკაში მოსარჩელემ (გადამხდელმა) უნდა წარმოადგინოს დამაჯერებელი მტკიცებულებები და არგუმენტები თავისი პოზიციის გასამყარებლად. გამოცდილი საგადასახადო ლიტიგატორი უზრუნველყოფს სარჩელის სწორად ფორმულირებას, მტკიცებულებების სათანადოდ წარდგენას და მოსამართლის დარწმუნებას.
რას მოიცავს სასამართლო საგადასახადო დავების სერვისი
ეს სერვისი ფარავს სასამართლო წარმოების ყველა ეტაპს სამივე ინსტანციაში:
- სარჩელის მომზადება: ფაქტობრივი და სამართლებრივი გარემოებების ანალიზი, სარჩელის შედგენა და სასამართლოში შეტანა.
- პირველი ინსტანცია (საქალაქო სასამართლო): წარმომადგენლობა მოსამზადებელ და მთავარ სხდომებზე, შუამდგომლობების დაყენება ექსპერტიზის ან მოწმეთა დაკითხვის თაობაზე.
- სააპელაციო გასაჩივრება: პირველი ინსტანციის უარყოფითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში სააპელაციო საჩივრის მომზადება და წარდგენა.
- საკასაციო საჩივარი: უზენაეს სასამართლოში საკასაციო საჩივრის დასაშვებობის დასაბუთება და წარმომადგენლობა.
- უზრუნველყოფის ღონისძიებები: შუამდგომლობა საგადასახადო დავალიანების იძულებითი აღსრულების შეჩერების თაობაზე სასამართლო დავის დასრულებამდე.
- პრეცედენტული სამართლის კვლევა: მსგავს საქმეებზე არსებული სასამართლო პრაქტიკის მოძიება და გამოყენება.
როდის არის საჭირო სასამართლო დავა
სასამართლოში მიმართვა აუცილებელია, როდესაც:
- დავების საბჭომ არ დააკმაყოფილა საჩივარი: ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში დავა დასრულდა გადამხდელის საწინააღმდეგო შედეგით.
- სამართლებრივი პრინციპის დაცვა: დავა ეხება კანონის განმარტებას, სადაც ადმინისტრაციულ ორგანოს აქვს ხისტი პოზიცია და მხოლოდ სასამართლოს შეუძლია შექმნას ახალი პრაქტიკა.
- დიდი ფინანსური ინტერესი: დავის საგანია განსაკუთრებით დიდი თანხა, სადაც კომპრომისი შეუძლებელია.
- პროცესუალური დარღვევები: საგადასახადო შემოწმება ჩატარდა პროცედურების უხეში დარღვევით, რასაც ადმინისტრაციული ორგანო არ აღიარებს.
სამართლებრივი ჩარჩო
საგადასახადო სასამართლო დავები რეგულირდება:
- საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი: განსაზღვრავს ადმინისტრაციული დავების განხილვის სპეციფიკას.
- საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი: გამოიყენება იმ ნაწილში, რაც ადმინისტრაციული კოდექსით არ არის დარეგულირებული.
- საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: წარმოადგენს მატერიალურ სამართლებრივ საფუძველს.
პროცესი და ვადები
სასამართლო დავა ხანგრძლივი პროცესია. პირველი ინსტანცია შესაძლოა გაგრძელდეს 6 თვიდან 1 წლამდე, ხოლო სრული ციკლი (სამივე ინსტანცია) — 2-3 წელი. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კლიენტის მუდმივ ინფორმირებას პროცესის მიმდინარეობის შესახებ და იბრძვიან საუკეთესო შედეგისთვის.
იპოვეთ საგადასახადო ადვოკატი Legal.ge-ზე
საგადასახადო დავა სასამართლოში მოითხოვს უმაღლესი კვალიფიკაციის იურისტს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება რთულ საგადასახადო საქმეებში. არ გარისკოთ თქვენი ბიზნესის მომავალით — აირჩიეთ პროფესიონალი წარმომადგენელი ჩვენს პლატფორმაზე.