EdTech ხელმისაწვდომობის შესაბამისობა
სავალდებულოა თუ არა WCAG სტანდარტი?
საქართველოს კანონმდებლობა პირდაპირ არ უთითებს WCAG-ს, მაგრამ ითხოვს „მისაწვდომობას“, რაც საერთაშორისო პრაქტიკით სწორედ ამ სტანდარტით იზომება.
რა ჯარიმებია შეუსაბამობაზე?
შეუსაბამობამ შეიძლება გამოიწვიოს ავტორიზაციის შეჩერება ან სამოქალაქო პასუხისმგებლობა დისკრიმინაციისთვის.
ეხება თუ არა ეს კერძო სკოლებს?
დიახ, კანონი არ განასხვავებს საჯარო და კერძო სექტორს ინკლუზიის ნაწილში.
რა ღირს აუდიტი?
ფასი დამოკიდებულია პლატფორმის სირთულეზე, მაგრამ ეს ინვესტიცია თავიდან აგაცილებთ ძვირადღირებულ დავებს.
EdTech ხელმისაწვდომობის შესაბამისობა (EdTech Accessibility Compliance) ეხება საგანმანათლებლო ტექნოლოგიების ადაპტირებას ყველა მომხმარებლისთვის, განსაკუთრებით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. საქართველოში ინკლუზიური განათლების პრინციპი კანონითაა გამყარებული, რაც ნიშნავს, რომ ნებისმიერი ციფრული სასწავლო პლატფორმა, აპლიკაცია თუ ვებ-გვერდი უნდა იყოს ხელმისაწვდომი უსინათლო, სმენადაქვეითებული ან სხვა საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის. საერთაშორისო დონეზე მოქმედებს WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) სტანდარტები. თუ თქვენი EdTech პროდუქტი არ აკმაყოფილებს ამ მოთხოვნებს, რისკავთ არა მხოლოდ ავტორიზაციის დაკარგვას (თუ სკოლა ხართ), არამედ სარჩელებს დისკრიმინაციის გამო. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტებს, რომლებიც შეამოწმებენ თქვენს ციფრული პროდუქტებს და უზრუნველყოფენ მათ შესაბამისობას ინკლუზიურ სტანდარტებთან.
რას მოიცავს EdTech ხელმისაწვდომობის სერვისი?
სერვისი განკუთვნილია EdTech სტარტაპებისა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის. ის მოიცავს:
• WCAG აუდიტი: ციფრული პროდუქტის შემოწმება საერთაშორისო ხელმისაწვდომობის სტანდარტებთან (WCAG 2.1) მიმართებაში.
• პოლიტიკის შემუშავება: ციფრული ხელმისაწვდომობის შიდა პოლიტიკის დაწერა, რომელიც სავალდებულოა ავტორიზაციისთვის.
• ინკლუზიური დიზაინის კონსულტაცია: რეკომენდაციები, თუ როგორ გახადოთ ინტერფეისი ადაპტირებული (მაგ. ეკრანის წამკითხველებისთვის).
• დისკრიმინაციის პრევენცია: სამართლებრივი რისკების შეფასება, რათა თავიდან აიცილოთ დავები თანაბარი ხელმისაწვდომობის დარღვევის გამო.
• კონტრაქტების ადაპტაცია: მომსახურების პირობებში (ToS) ხელმისაწვდომობის გარანტიების ასახვა.
მაგალითად, ონლაინ სკოლამ შექმნა პლატფორმა ვიდეო-გაკვეთილებით, მაგრამ მათ არ აქვს სუბტიტრები. სმენადაქვეითებული მოსწავლის მშობელი უჩივის სკოლას დისკრიმინაციისთვის. იურისტი დაგეხმარებათ დავის მოგვარებაში და პლატფორმის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანაში. მეორე მაგალითი: უნივერსიტეტი ყიდულობს LMS-ს (სწავლების მართვის სისტემას). აუცილებელია კონტრაქტში ჩაიწეროს, რომ მომწოდებელი ვალდებულია უზრუნველყოს სისტემის ხელმისაწვდომობა, რათა პასუხისმგებლობა უნივერსიტეტს არ დაეკისროს.
სფეროს არეგულირებს „შშმ პირთა უფლებების შესახებ“ კანონი და „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი. განათლების სამინისტროს ავტორიზაციის სტანდარტები ასევე პირდაპირ ითხოვს სასწავლო რესურსების ხელმისაწვდომობას. ციფრული სერვისებისთვის რეკომენდებულია ISO/IEC 40500 სტანდარტის დაცვა.
1. აუდიტი: ტექნიკური და სამართლებრივი შემოწმება. 2. რეპორტი: ხარვეზების იდენტიფიცირება (მაგ. ფერების კონტრასტი, ტექსტის ზომა). 3. გამოსწორება: დეველოპერებთან მუშაობა ცვლილებების შესატანად. 4. დოკუმენტაცია: ხელმისაწვდომობის დეკლარაციის (Accessibility Statement) გამოქვეყნება საიტზე.
ციფრული ხელმისაწვდომობა არ არის მხოლოდ ეთიკური არჩევანი, ეს სამართლებრივი ვალდებულებაა. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებსაც ესმით ტექნოლოგიური სტანდარტები და დაგეხმარებიან შექმნათ ინკლუზიური და კანონიერი პროდუქტი.