შეუძლია თუ არა სკოლას მოსწავლის გარიცხვა?
საჯარო სკოლიდან გარიცხვა დაშვებულია მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში, საშუალო საფეხურზე. კერძო სკოლაში ეს რეგულირდება ხელშეკრულებით, თუმცა პროცესი სამართლიანი უნდა იყოს.
როგორ მოვიქცე, თუ უნივერსიტეტი ავტორიზაციას დაკარგავს?
სახელმწიფო ვალდებულია შეგიქმნათ მობილობის შესაძლებლობა სხვა ავტორიზებულ უნივერსიტეტში. იურისტი დაგეხმარებათ ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნაში.
აქვს თუ არა მშობელს გაკვეთილზე დასწრების უფლება?
ჩვეულებრივ არა, რადგან ეს ხელს უშლის სასწავლო პროცესს და არღვევს სხვა მოსწავლეების უფლებებს, თუმცა სკოლასთან შეთანხმებით შესაძლებელია ღია გაკვეთილზე დასწრება.
რა უფლებები აქვს მასწავლებელს დისციპლინური დევნისას?
მასწავლებელს აქვს უფლება, მოითხოვოს საქმის ობიექტური განხილვა, გაეცნოს მტკიცებულებებს და გაასაჩივროს დისციპლინური კომიტეტის გადაწყვეტილება სასამართლოში.
განათლების სამართალი: უფლებები და რეგულაციები სასწავლო სფეროში
განათლების სამართალი არის კომპლექსური სფერო, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობებს სახელმწიფოს, საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, მოსწავლეებს/სტუდენტებს, მშობლებსა და პედაგოგებს შორის. საქართველოში განათლების სისტემა მოიცავს ზოგად (სკოლა), პროფესიულ და უმაღლეს განათლებას. თითოეულ საფეხურს გააჩნია თავისი სპეციფიკური საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც განსაზღვრავს სწავლის უფლებას, დაფინანსების წესებს, ავტორიზაცია-აკრედიტაციის პირობებსა და დისციპლინურ პასუხისმგებლობას. სამართლებრივი დახმარება ამ სფეროში ესაჭიროებათ როგორც ინსტიტუციებს (სკოლები, უნივერსიტეტები) ადმინისტრაციული გამართულობისთვის, ასევე ინდივიდებს (სტუდენტები, მასწავლებლები) საკუთარი უფლებების დასაცავად ისეთ საკითხებში, როგორიცაა უსამართლო გარიცხვა, დისკრიმინაცია, შრომითი დავები ან დიპლომის აღიარება.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან განათლების სამართალში. მათი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი აკადემიური და პროფესიული ინტერესები, ასევე უზრუნველყოთ საგანმანათლებლო ბიზნესის კანონიერი ფუნქციონირება.
რას მოიცავს განათლების სამართლის მომსახურება?
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები ფარავენ განათლების სამართლის ყველა ძირითად მიმართულებას:
• საგანმანათლებლო დაწესებულებების კონსულტირება: სკოლებისა და უნივერსიტეტების დახმარება ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის პროცესში, შინაგანაწესისა და ხელშეკრულებების მომზადება.
• სტუდენტთა უფლებების დაცვა: წარმომადგენლობა დისციპლინურ წარმოებებში, სტატუსის შეჩერება/შეწყვეტის გასაჩივრება, მობილობის პრობლემების მოგვარება და გრანტებთან დაკავშირებული დავები.
• პედაგოგთა შრომითი დავები: მასწავლებლებისა და ლექტორების დაცვა უკანონო გათავისუფლების, საათების შემცირებისა და ანაზღაურების საკითხებში.
• ინკლუზიური განათლების საკითხები: შშმ პირთა უფლებების დაცვა განათლების მიღების პროცესში, ადაპტირებული გარემოსა და ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მოთხოვნა.
• დიპლომების აღიარება: უცხოეთში მიღებული განათლების აღიარების პროცედურული მხარდაჭერა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში.
განათლების სფეროში სამართლებრივი დავები მრავალფეროვანია:
• უკანონო გარიცხვა: კერძო სკოლამ მოსწავლე გარიცხა დისციპლინური გადაცდომის გამო სათანადო პროცედურის დაცვის გარეშე, რაც მშობელმა გაასაჩივრა ბავშვის განათლების უფლების დარღვევის საფუძვლით.
• ავტორიზაციის გაუქმება: უნივერსიტეტს შეუჩერდა ავტორიზაცია, რის გამოც ათასობით სტუდენტი ჰაერში გამოკიდებული დარჩა. იურისტების ჩართულობა საჭიროა როგორც უნივერსიტეტისთვის (გადაწყვეტილების გასასაჩივრებლად), ისე სტუდენტებისთვის (კომპენსაციისა და მობილობისთვის).
• ბულინგი სკოლაში: მშობელი უჩივის სკოლას უმოქმედობის გამო, რადგან ადმინისტრაციამ არ მიიღო ზომები მისი შვილის მიმართ განხორციელებული სისტემატიური ბულინგის აღსაკვეთად.
• შრომითი დავა: უნივერსიტეტმა პროფესორს კონტრაქტი შეუწყვიტა პოლიტიკური შეხედულებების ან პირადი უთანხმოების გამო, აკადემიური თავისუფლების პრინციპების დარღვევით.
განათლების სამართლის ფუნდამენტია საქართველოს კონსტიტუცია (მუხლი 27), რომელიც განამტკიცებს განათლების მიღების უფლებას. დარგობრივი კანონებია: „ზოგადი განათლების შესახებ“, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ და „პროფესიული განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონები. ეს აქტები განსაზღვრავენ სისტემის სტრუქტურასა და მართვას. ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმები გაწერილია „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“ კანონში. გარდა ამისა, მოქმედებს „მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემა“ და მრავალი კანონქვემდებარე აქტი (მინისტრის ბრძანებები), რომლებიც არეგულირებენ ეროვნულ სასწავლო გეგმასა და საგამოცდო პროცესებს.
ადვოკატთან თანამშრომლობა ჩვეულებრივ მოიცავს:
1. კონსულტაცია: პრობლემის სამართლებრივი შეფასება (მაგ. აქვს თუ არა სტუდენტს გარიცხვის გასაჩივრების პერსპექტივა).
2. ადმინისტრაციული წარმოება: საჩივრის მომზადება სკოლის სამეურვეო საბჭოს, უნივერსიტეტის ეთიკის კომისიის ან განათლების სამინისტროს სახელზე.
3. მოლაპარაკება: დავის მედიაციის გზით მოგვარების მცდელობა დაწესებულებასთან.
4. სასამართლო დავა: ინტერესების დაცვა სასამართლოში, თუ ადმინისტრაციული რესურსი ამოწურულია.
განათლების სისტემასთან დაპირისპირება ინდივიდისთვის რთულია ბიუროკრატიული ბარიერების გამო. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას, იპოვოთ იურისტები, რომლებმაც იციან სისტემა შიგნიდან. იქნება ეს კერძო სკოლის ლიცენზირება თუ სტუდენტის უფლებების დაცვა, კვალიფიციური იურიდიული დახმარება გადამწყვეტია სამართლიანი შედეგის მისაღწევად.