საგანმანათლებლო აპლიკაციის შესაბამისობა (Educational App Compliance) მსგავსია EdTech პლატფორმის სერვისისა, მაგრამ ფოკუსირებულია მობილურ აპლიკაციებზე (App Store, Google Play). აპლიკაციების მაღაზიებს აქვთ საკუთარი მკაცრი მოთხოვნები (მაგ. Apple’s App Store Review Guidelines), განსაკუთრებით "Kids Category"-ში. იურიდიული შეუსაბამობა იწვევს აპლიკაციის დაბლოკვას (Rejection) ან წაშლას. ეს სერვისი ეხმარება დეველოპერებს, მოარგონ თავიანთი აპლიკაცია როგორც საქართველოს კანონმდებლობას, ისე საერთაშორისო მარკეტფლეისების რეგულაციებს (COPPA, GDPR). Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი აპლიკაციის წარმატებულ გაშვებას და სამართლებრივ უსაფრთხოებას.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს აპლიკაციის შესაბამისობის სერვისი?
სერვისი მიზნად ისახავს აპლიკაციის მაღაზიებში უპრობლემო განთავსებას. ის მოიცავს:
- Store Policy Check: აპლიკაციის შემოწმება Apple-ისა და Google-ის პოლიტიკებთან შესაბამისობაზე (მაგ. მონაცემთა შეგროვება, რეკლამა ბავშვებისთვის).
- EULA (End User License Agreement): მომხმარებლის ლიცენზიის შეთანხმების შედგენა მობილური ფორმატისთვის.
- COPPA შესაბამისობა: ამერიკული კანონის (ბავშვთა ონლაინ კონფიდენციალურობა) დაცვა, რაც სავალდებულოა გლობალური მარკეტებისთვის.
- In-App Purchases: გადახდების რეგულირება და მომხმარებლის უფლებები დაბრუნებაზე (Refund Policy).
- მონაცემთა მინიმიზაცია: იურიდიული რჩევები, თუ როგორ შეაგროვოთ მხოლოდ აუცილებელი ინფორმაცია.
მაგალითად, თქვენ შექმენით საბავშვო თამაში ანბანის სასწავლად. Apple-მა დაბლოკა აპლიკაცია, რადგან ის ითხოვდა ლოკაციას, რაც ბავშვთა აპლიკაციებისთვის აკრძალულია. იურისტი დაგეხმარებათ Privacy Policy-ის გასწორებაში და Apple-თან კომუნიკაციაში. მეორე მაგალითი: იყენებთ მესამე მხარის რეკლამას. აუცილებელია დადასტურდეს, რომ ეს რეკლამა შესაფერისია ბავშვებისთვის (Family Friendly Ads), წინააღმდეგ შემთხვევაში აპლიკაცია წაიშლება.
ადგილობრივ დონეზე მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. საერთაშორისო დონეზე კი გადამწყვეტია COPPA (აშშ) და GDPR-K (ევროპა), რადგან აპლიკაციები გლობალურად ვრცელდება.
1. ანალიზი: აპლიკაციის ფუნქციონალის და სამიზნე აუდიტორიის განსაზღვრა. 2. დოკუმენტაცია: Privacy Policy და EULA მომზადება. 3. Store Listing: მაღაზიაში განთავსებული იურიდიული ტექსტების შემოწმება. 4. Submission Support: დახმარება Review პროცესში კითხვებზე პასუხის გაცემით.
მობილური აპლიკაციების სამართალი სპეციფიკურია. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება App Store-თან და Play Store-თან მუშაობაში.