EdTech პლატფორმის შესაბამისობა
სავალდებულოა თუ არა მშობლის თანხმობა?
დიახ, არასრულწლოვანთა (18 წლამდე) მონაცემების დამუშავებისთვის აუცილებელია მშობლის ან მეურვის ინფორმირებული თანხმობა.
რა უნდა ეწეროს Privacy Policy-ში?
დეტალურად უნდა იყოს გაწერილი, რა მონაცემებს აგროვებთ, რა მიზნით, ვის გადასცემთ და როგორ იცავთ მათ.
ვინ აგებს პასუხს მომხმარებლის მიერ ატვირთულ კონტენტზე?
თუ პლატფორმას აქვს სწორი სამართლებრივი პოლიტიკა, ის შეიძლება გათავისუფლდეს პასუხისმგებლობისგან, თუ დროულად წაშლის უკანონო მასალას.
რა ჯარიმებია მონაცემთა დარღვევაზე?
ახალი კანონით, ჯარიმები მნიშვნელოვნად გაიზარდა და შეიძლება შეადგინოს კომპანიის ბრუნვის პროცენტი ან ფიქსირებული დიდი თანხა.
EdTech პლატფორმის შესაბამისობა (EdTech Platform Compliance) გულისხმობს საგანმანათლებლო ტექნოლოგიების სამართლებრივ გამართვას. როდესაც ქმნით ან იყენებთ ონლაინ სასწავლო პლატფორმას, თქვენ ამუშავებთ ბავშვების პერსონალურ მონაცემებს, იღებთ გადახდებს და აქვეყნებთ საავტორო მასალებს. ეს ქმნის რისკებს მონაცემთა დაცვის, ელექტრონული კომერციისა და ინტელექტუალური საკუთრების კუთხით. საქართველოში განსაკუთრებით მკაცრია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ ახალი კანონი, რომელიც არასრულწლოვანთა მონაცემების დამუშავებაზე სპეციალურ მოთხოვნებს აწესებს. Legal.ge გთავაზობთ IT და განათლების სამართლის იურისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი პლატფორმის სრულ შესაბამისობას კანონმდებლობასთან, რათა თავიდან აიცილოთ ჯარიმები და რეპუტაციული ზიანი.
რას მოიცავს EdTech პლატფორმის სერვისი?
სერვისი ფარავს ციფრული პროდუქტის სამართლებრივ ასპექტებს. ის მოიცავს:
• GDPR/მონაცემთა დაცვა: კონფიდენციალურობის პოლიტიკის (Privacy Policy) შემუშავება, რომელიც შეესაბამება არასრულწლოვანთა მონაცემების დაცვის სტანდარტებს.
• მომსახურების პირობები (ToS): მომხმარებელთან ხელშეკრულების (Terms of Use) გაწერა, რომელიც არეგულირებს ქცევის წესებს, გადახდებსა და პასუხისმგებლობას.
• საავტორო უფლებები: პლატფორმაზე განთავსებული მასალების (ვიდეო, ტექსტი) ლიცენზირება და დაცვა უკანონო გავრცელებისგან.
• კიბერუსაფრთხოების რეგულაციები: ინფორმაციული უსაფრთხოების სტანდარტების დანერგვა.
• ელექტრონული კომერცია: გადახდის სისტემების ინტეგრაციის სამართლებრივი მხარდაჭერა.
მაგალითად, EdTech სტარტაპმა შექმნა აპლიკაცია მოსწავლეებისთვის, სადაც ისინი რეგისტრირდებიან და ტვირთავენ ფოტოებს. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორმა დააჯარიმა კომპანია, რადგან არ ჰქონდათ მშობლის თანხმობის მექანიზმი. იურისტი დაგეხმარებათ სწორი სარეგისტრაციო ფორმის შექმნაში. მეორე მაგალითი: პლატფორმაზე მასწავლებელმა ატვირთა წიგნის PDF ვერსია, რაზეც გამომცემლობამ უჩივლა საავტორო უფლებების დარღვევისთვის. იურისტი შეიმუშავებს DMCA პოლიტიკას (საავტორო უფლებების დარღვევის შეტყობინებაზე რეაგირება), რათა პლატფორმა დაცული იყოს მომხმარებლის ქმედებისგან.
მთავარი მარეგულირებელი აქტებია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი, „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი და „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონი. ბავშვთა მონაცემების დამუშავება მოითხოვს კანონიერი წარმომადგენლის (მშობლის) თანხმობას, რაც ტექნიკურად და სამართლებრივად სწორად უნდა იყოს გაფორმებული.
1. აუდიტი: პლატფორმის ფუნქციონალის სამართლებრივი შემოწმება. 2. დოკუმენტაცია: Privacy Policy და Terms & Conditions მომზადება. 3. Cookie პოლიტიკა: ქუქი-ფაილების მართვის გამართვა. 4. თანხმობის ფორმები: მშობლის თანხმობის მექანიზმის იმპლემენტაცია. 5. მხარდაჭერა: მონაცემთა დარღვევის (Data Breach) შემთხვევაში იურიდიული რეაგირება.
EdTech სპეციფიკური სფეროა, სადაც ტექნოლოგია და ბავშვთა უფლებები იკვეთება. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი პლატფორმის უსაფრთხოებასა და კანონიერებას.