განახლებადი ენერგიის პროექტების განვითარება საქართველოში დღეს ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური და ინვესტიციურად მიმზიდველი მიმართულებაა. ქვეყნის ჰიდრორესურსების, ქარისა და მზის ენერგიის პოტენციალის ათვისება სახელმწიფო სტრატეგიის ნაწილია, რაც დეველოპერებისთვის დიდ შესაძლებლობებს ქმნის. თუმცა, იდეიდან სადგურის ექსპლუატაციამდე მისასვლელი გზა გადის რთულ სამართლებრივ, ტექნიკურ და ბიუროკრატიულ ლაბირინთზე. პროექტის წარმატება დამოკიდებულია არა მხოლოდ ინჟინერიაზე, არამედ სწორად დაგეგმილ იურიდიულ ნაბიჯებზე: მიწის მოძიებიდან დაწყებული, გარემოსდაცვითი ნებართვებითა და მშენებლობის უფლებით დასრულებული. ნებისმიერი ხარვეზი ამ ჯაჭვში შეიძლება გახდეს პროექტის შეჩერების ან ძვირადღირებული დავის საფუძველი.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული სამართლის სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას განახლებადი ენერგიის პროექტების განვითარების (Development) ეტაპზე. მომსახურება მოიცავს:
- მიწის ნაკვეთების იურიდიულ აუდიტს და მოპოვებას: საპროექტო არეალში არსებული მიწის ნაკვეთების სტატუსის შესწავლას, კერძო მესაკუთრეებთან მოლაპარაკებას, სერვიტუტების გაფორმებასა და სახელმწიფო მიწის იჯარით აღებას ან პრივატიზებას.
- წინაკვლევითი სამუშაოების სამართლებრივ უზრუნველყოფას: სახელმწიფოსთან ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმებას, რაც დეველოპერს ანიჭებს ექსკლუზიურ უფლებას ჩაატაროს ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევა კონკრეტულ ლოკაციაზე.
- გარემოსდაცვითი ნებართვების მართვას: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) პროცესის იურიდიულ ზედამხედველობას, საჯარო განხილვებში მონაწილეობას და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღებას.
- სამშენებლო ნებართვების მოპოვებას: სპეციფიკური ჰიდროტექნიკური ან სხვა ენერგეტიკული ნაგებობების მშენებლობის ნებართვისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადებას და მუნიციპალიტეტთან ან ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტოსთან ურთიერთობას.
- ქსელთან მიერთების პროცესს: წინასწარი ტექნიკური პირობების მოპოვებას და ქსელის ოპერატორთან მიერთების ხელშეკრულების გაფორმებას.
განახლებადი ენერგიის პროექტების იურიდიული მომსახურება კრიტიკულია შემდეგ სცენარებში:
- დეველოპერი გეგმავს 10 მგვტ სიმძლავრის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობას. საპროექტო არეალი მოიცავს დაცულ ტერიტორიებს ან სატყეო ფონდს, რაც მოითხოვს მიწის კატეგორიის ცვლილებას და სპეციალურ ნებართვებს.
- ქარის ელექტროსადგურის პროექტს ადგილობრივი მოსახლეობა აპროტესტებს ხმაურისა და ვიზუალური ზემოქმედების გამო. იურისტი უზრუნველყოფს კანონიერ საჯარო განხილვებს და სოციალური კომპენსაციის მექანიზმების შემუშავებას.
- უცხოელი ინვესტორი შემოდის ბაზარზე და სურს მზის სადგურის პროექტის ("Greenfield") შეძენა ადგილობრივი დეველოპერისგან. საჭიროა პროექტის სრული სამართლებრივი აუდიტი (Due Diligence).
- კომპანიას სჭირდება წყალსარგებლობის ლიცენზია ან ნებართვა ზედაპირული წყლების გამოყენებაზე ჰიდროელექტროსადგურის ოპერირებისთვის.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი განახლებადი წყაროებიდან ენერგიის წარმოებისა და გამოყენების წახალისების შესახებ" და "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ" კანონი. მიწის საკითხები რეგულირდება სამოქალაქო კოდექსითა და მიწის კანონმდებლობით, ხოლო გარემოსდაცვითი ნაწილი — "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით". მშენებლობის ნებართვები გაიცემა "მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესისა და სანებართვო პირობების შესახებ" მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, რომელიც ითვალისწინებს სპეციალურ რეჟიმს ენერგეტიკული ობიექტებისთვის (მაგ. კაშხლები, მილსადენები).
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს პროექტის განვითარების რისკებს. ენერგეტიკული პროექტები ხშირად აწყდება წინააღმდეგობას არასამთავრობო ორგანიზაციების ან ადგილობრივი თემების მხრიდან. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ პროექტი განხორციელდეს კანონის სრული დაცვით, რაც მას მდგრადს ხდის სამართლებრივი დავების მიმართ.
იპოვეთ განახლებადი ენერგიის პროექტების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ჰესების, ქარისა და მზის სადგურების განვითარებაში. აქციეთ თქვენი მწვანე ენერგიის იდეა რეალურ, მომგებიან ბიზნესად.