ნავთობისა და გაზის სამართალი საქართველოში მოიცავს კომპლექსურ მარეგულირებელ ჩარჩოს, რომელიც ეხება არა მხოლოდ მოპოვებას, არამედ წიაღისეულის ტრანსპორტირებას, გადამუშავებასა და დისტრიბუციას. საქართველო არის უმნიშვნელოვანესი სატრანზიტო ქვეყანა კასპიის ზღვის ენერგორესურსებისთვის (ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი, სამხრეთ კავკასიური მილსადენი), რაც ქმნის უნიკალურ სამართლებრივ გარემოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და ადგილობრივი კანონმდებლობის თანხვედრით. ამ სფეროში იურიდიული მომსახურება საჭიროა როგორც ინვესტორებისთვის, რომლებიც მონაწილეობენ ძიება-მოპოვების ოპერაციებში, ისე კომპანიებისთვის, რომლებიც ჩართულნი არიან ინფრასტრუქტურის მშენებლობაში, მომსახურებასა და ნავთობპროდუქტებით ვაჭრობაში. სექტორი მკაცრად რეგულირდება გარემოსდაცვითი, უსაფრთხოებისა და საგადასახადო ნორმებით.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ნავთობისა და გაზის სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ კონსულტაციას და წარმომადგენლობას. მომსახურება მოიცავს:
- სატრანზიტო და ინფრასტრუქტურული პროექტების მხარდაჭერას: მილსადენების მშენებლობასთან, ექსპლუატაციასა და მიწის სერვიტუტებთან დაკავშირებული იურიდიული საკითხების მოგვარებას.
- მარეგულირებელ შესაბამისობას (Regulatory Compliance): ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოსა და სემეკის რეგულაციებთან კომპანიის საქმიანობის შესაბამისობის უზრუნველყოფას, მათ შორის ლიცენზირებისა და ანგარიშგების კუთხით.
- კომერციული ხელშეკრულებების მომზადებას: ნავთობპროდუქტების ნასყიდობის, ტრანსპორტირების, შენახვისა და ტერმინალებით მომსახურების ხელშეკრულებების შედგენას საერთაშორისო სტანდარტების (მაგ. INCOTERMS) გათვალისწინებით.
- გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის მართვას: ნავთობდაღვრასთან ან სხვა ეკოლოგიურ ინციდენტებთან დაკავშირებული სამართლებრივი რისკების შეფასებას და დაცვას მარეგულირებელი ორგანოების წინაშე.
- დავების გადაწყვეტას: საარბიტრაჟო და სასამართლო დავების წარმოებას, რომლებიც უკავშირდება PSA კონტრაქტებს, კომერციულ დავებს ან საგადასახადო საკითხებს.
ნავთობისა და გაზის სამართლის სერვისები აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- საერთაშორისო კონსორციუმი გეგმავს ახალი მილსადენის გაყვანას და სჭირდება "მასპინძელი ქვეყნის მთავრობის ხელშეკრულების" (HGA) ანალიზი და მიწის ექსპროპრიაციის პროცედურების მართვა.
- ნავთობტერმინალის ოპერატორს ედავება გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი ზღვის დაბინძურებას. იურისტი უზრუნველყოფს კომპანიის ინტერესების დაცვას და ჯარიმის გასაჩივრებას.
- ბენზინგასამართი სადგურების ქსელი ყიდულობს საწვავს იმპორტიორისგან და სჭირდება გრძელვადიანი მოწოდების კონტრაქტი, რომელიც დააზღვევს ფასების მერყეობის რისკებს.
- სერვისული კომპანია (მაგ. ბურღვის კონტრაქტორი) დებს ხელშეკრულებას ოპერატორთან და სჭირდება საგადასახადო დაბეგვრის სპეციალური რეჟიმის (დღგ-სგან გათავისუფლება PSA-ს ფარგლებში) დაზუსტება.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი ნავთობისა და გაზის შესახებ", რომელიც ადგენს ძირითად პრინციპებს. ტრანზიტთან დაკავშირებით მოქმედებს საერთაშორისო ხელშეკრულებები (მაგ. ევროპული ენერგეტიკული ქარტია), რომლებსაც უპირატესი იურიდიული ძალა აქვთ. გაზის დისტრიბუცია და ტარიფები რეგულირდება "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ" კანონითა და სემეკის ნორმატიული აქტებით. უსაფრთხოების ნორმები განსაზღვრულია მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტებით ნავთობბაზებისა და ავტოგასამართი სადგურების შესახებ.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი საქმიანობა იყოს დაცული რთულ გეოპოლიტიკურ და მარეგულირებელ გარემოში. ნავთობისა და გაზის სექტორი მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რადგან აქ იკვეთება საჯარო და კერძო სამართალი, საერთაშორისო არბიტრაჟი და გარემოსდაცვითი სტანდარტები.
იპოვეთ ნავთობისა და გაზის სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ტრანსნაციონალურ ენერგეტიკულ პროექტებში. მართეთ თქვენი ენერგეტიკული აქტივები პროფესიონალური სამართლებრივი მხარდაჭერით.