ჰიდროელექტროსადგურების (ჰესი) ლიცენზირება საქართველოში წარმოადგენს კომპლექსურ ადმინისტრაციულ პროცესს, რომელიც არეგულირებს ქვეყნის ყველაზე მნიშვნელოვანი ენერგეტიკული რესურსის – წყლის ენერგიის ათვისებას. ჰესების მშენებლობა და ოპერირება ექვემდებარება მკაცრ სახელმწიფო კონტროლს, რომელიც მოიცავს როგორც მშენებლობის ნებართვას, ისე გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებასა და წარმოების ლიცენზიას. ინვესტორებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ 15 მეგავატამდე სიმძლავრის მცირე ჰესები სარგებლობენ დერეგულირებული რეჟიმით (არ სჭირდებათ წარმოების ლიცენზია), ხოლო 15 მეგავატზე მეტი სიმძლავრის სადგურებისთვის ლიცენზია სავალდებულოა. ლიცენზირების პროცესი მოითხოვს ტექნიკური, ფინანსური და სამართლებრივი დოკუმენტაციის სრულყოფილ მომზადებას და წარდგენას საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიაში (სემეკ).
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული იურისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ჰესების ლიცენზირების პროცესში. მომსახურება მოიცავს:
- სალიცენზიო აუდიტს: პროექტის წინასწარ შეფასებას და იმის განსაზღვრას, ექვემდებარება თუ არა ჰესი ლიცენზირებას, თუ საკმარისია მხოლოდ რეგისტრაცია.
- სალიცენზიო განაცხადის მომზადებას: სემეკში წარსადგენი დოკუმენტაციის სრული პაკეტის (ტექნიკური პასპორტი, მიწის საკუთრების დოკუმენტები, გზშ, ფინანსური გარანტიები) სამართლებრივ გამართვას.
- წარმომადგენლობას სემეკში: ლიცენზიის მაძიებლის ინტერესების დაცვას საჯარო მოსმენებზე და კომისიის აპარატთან კომუნიკაციას ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით.
- ტარიფის დადგენის მხარდაჭერას: თუ ჰესი რეგულირებადია (მაგ. გარანტირებული შესყიდვის PPA-ს ფარგლებში), სატარიფო განაცხადის მომზადებას და დამტკიცებას.
- სალიცენზიო პირობების შესრულების მონიტორინგს: ლიცენზიის მიღების შემდეგ, სემეკის წინაშე ანგარიშგების ვალდებულებების შესრულების სამართლებრივ ზედამხედველობას.
ჰიდროელექტროსადგურების ლიცენზირების სერვისი აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
- ინვესტორმა დაასრულა 25 მგვტ ჰესის მშენებლობა და სჭირდება წარმოების ლიცენზია ქსელში ჩართვისა და კომერციული ოპერირების დასაწყებად.
- არსებული ლიცენზიატი კომპანია გეგმავს ჰესის რეაბილიტაციას და სიმძლავრის გაზრდას, რაც მოითხოვს ლიცენზიაში ცვლილების შეტანას.
- უცხოური ფონდი ყიდულობს მოქმედ ჰესს და სჭირდება ლიცენზიის გადაფორმება ან ახალი მფლობელის რეგისტრაცია, რაც რთული ბიუროკრატიული პროცესია.
- კომპანიას დაეკისრა ჯარიმა სალიცენზიო პირობების დარღვევის გამო (მაგ. ტექნიკური მომსახურების წესების დარღვევა). იურისტი ასაჩივრებს ჯარიმას და მუშაობს დარღვევის გამოსწორების გეგმაზე.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ" და "საქართველოს კანონი ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ". ლიცენზირების დეტალური წესები გაწერილია სემეკის დადგენილებაში "ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის სექტორებში საქმიანობის კონტროლისა და ლიცენზირების წესების დამტკიცების შესახებ". გარდა ამისა, ჰესების ოპერირებისთვის აუცილებელია "წყალსარგებლობის შესახებ" კანონის მოთხოვნების დაცვა და წყალაღების ნებართვის მოპოვება.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს ლიცენზიის მიღების დროს და გამორიცხავს განაცხადის ხარვეზის გამო უკან დაბრუნებას. ჰიდროენერგეტიკა კაპიტალტევადი სფეროა, სადაც ყოველი დღის დაგვიანება ნიშნავს დაკარგულ შემოსავალს. ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ პროცესის ეფექტურ და დროულ წარმართვას.
იპოვეთ ჰესების ლიცენზირების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება როგორც მცირე, ისე მსხვილი ჰესების ლიცენზირებაში.